Ukrajinci nemohou do Česka, stěžují si cestovky
Systém udělování prý víz nefunguje
Nově zavedený systém udílení víz do České republiky na Ukrajině podle Asociace cestovních kanceláří ČR nefunguje. Ukrajinští turisté prý nemohou kvůli Vízovému informačnímu systému do Česka vycestovat. Vázne prý nejen udílení víz, ale také samotná registrace. Asociace už vyčíslila ušlý zisk na 30 milionů a cifra každým dnem narůstá o 800 tisíc. Ministerstvo zahraničních věcí se proti tvrzení ohradilo a tvrdí, že je situace způsobená zhoršenou situací na východě Ukrajiny a s tím souvisejícím nárůstem žadatelů o víza.
Od 23. června platí pro získávání víz ukrajinských občanů do České republiky nový Vízový informační systém. Dlouho připravovaný krok znamená pro Ukrajince např. povinnost předložit digitální fotografii nebo poskytnout otisky prstů. Podle předsedy Asociace cestovních kanceláří České republiky tento přechod ale české ministerstvo zahraničí nezvládlo.
„Obrátila se na nás Asociace turistického průmyslu Ukrajiny ALTU s naléhavou žádostí o pomoc při řešení problému, který nastal po spuštění Vízového informačního systému na Ukrajině,“ uvedl ve vyjádření, které má ECHO24.cz k dispozici předseda ACK ČR Viliam Sivek.
„V této souvislosti MZV sděluje, že vyjádření předsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Viliama Sivka neodrážejí realitu,“ stojí v prohlášení ministerstva pro ECHO24.cz. „V porovnání s první polovinou roku 2014 bylo přijato o téměř 7 000 žádostí o schengenská víza více. Tato situace zcela logicky klade zvýšené nároky na naše zastupitelské úřady,“ uvádí ministerstvo s tím, že se množí nejen žádosti o schengenská víza.
„Stejnou žádost jsme obdrželi od 10 významných ukrajinských cestovních kanceláří a mnoha členů naší Asociace, kteří potvrdili, že dnes již není možné se k podání žádosti o vízum ani zaregistrovat,“ míní ale Sivek. „Jinými slovy to znamená, že turisté z Ukrajiny do Česka fakticky cestovat nemohou.“
Problém tak celkově pro Českou republiku už teď znamená znatelný pokles v přítoku financí Ukrajinců, kteří zde průměrně utrácí přes 3000,- korun denně. Celkově jich zde za minulý rok bylo bezmála 116 tisíc a utratili zde přes miliardu korun.
Každým dnem prohlubující se ztráta
„Přitom jsme ministerstvo zahraničních věcí v minulosti již několikrát upozorňovali, že bychom neradi, aby spuštěním sběru biometrických dat došlo ke kolapsu v příjezdovém cestovním ruchu z Ukrajiny. Systém ještě nefunguje ani 2 měsíce a již v podstatě zkolaboval. Dosud je naše finanční ztráta přes 30 milionů korun a denně narůstá o více než 800 tisíc,“ dodal Viliam Sivek z Asociace cestovních kanceláří ČR.
Podle MZV celou situaci zhoršuje neukázněnost cestovních kanceláří. „Ty obsazují termíny k podání žádostí o schengenská víza u vízových center svými klienty, kteří následně své žádosti ani nepodají. V této souvislosti se například Polsko rozhodlo ukončit spolupráci s cestovními kancelářemi v rámci jejich akreditace na Ukrajině,“ uvádí ministerstvo zahraničí s tím, že navýšilo počet pracovníků na zastupitelských úřadech a také počet termínů pro podání žádostí.
„Nejedná se tedy o problém způsobený zavedením VIS, ale o komplexní problematiku spojenou se situací na Ukrajině,“ dodává ministerstvo zahraničních věcí.
Vízový informační systém se zavádí postupně po celém světě na schengenských zastupitelských úřadech od roku 2011. Systém cílí na ulehčení kontroly na vnějších hranicích Schengenu stejně tak jako na zvýšení bezpečnosti obyvatel i hostů zemí. O víza musí žádat každý starší 12let a biometrické údaje jsou v systému uchovány 59 měsíců.
„Situaci ohledně víz nemohu komentovat, protože nespadají pod moje pravomoci,“ řekl pak na dotaz ECHO24.cz ukrajinský velvyslanec v ČR Borys Zajčuk. „Mohu asistovat pouze v případě úmrtí ukrajinského občana na českém území, na příklad s potřebnými dokumenty,“ dodal Zajčuk.
V nedávné době se ohledně víz do Česka z Ukrajiny řešil i další problém a to přemrštěná cena pracovních víz. Ty zájemce o práci v Česku často stojí až 1000 euro, protože oficiální cestou je téměř nemožné víza získat. Naopak překupníci, kteří se v prostředí příslušných úřadů pohybují, tyto předražená víza pak sami nabízejí.