3 Vyplatí se STAN volební taktika?

Starostové se pochlubili miliardářem Dědkem. Kalousek mluví o „béčku“ ANO

, NOVÉ

Témata: , ,

Pragmatická předvolební taktika, nebo chybný krok, který odradí potenciální voliče? Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) včera představilo svou nejnovější posilu – miliardáře Dalibora Dědka, který má pro toto hnutí shánět další populární tváře a dost možná, že i přímo kandidovat. Voliči však mohou být z nejnovější posily STAN lehce zmateni. Dědek totiž dříve veřejně podporoval Andreje Babiše. Nyní sice říká, že Babiše už tu bylo dost, jedním dechem však dodává, že šéfa hnutí ANO stále obdivuje a vadí mu snad jen jeho konfrontační styl.

STAN se podařilo na svou stranu získat „ukázkového“ kandidáta za hnutí ANO, miliardáře Dalibora Dědka. Úspěšný podnikatel, který z ničeho vybudoval jabloneckou firmu Jablotron, je vlastně prototypem člověka, kterého si Babiš do své kampaně vybírá. Příkladem může být jiný podnikatel působící v Libereckém kraji, pekař Jiří Bláha, který má podobnou historii a který bude za hnutí ANO v podzimních volbách kandidovat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dědek se ale rozhodl přidat ke Starostům. „Před každými volbami pořádali politici hon na Dědkovu tvář na své billboardy, což se mně moc nelíbilo. Říkal jsem, že když už bych do toho šel, tak nechci jen jako obličej na billboardu, ale jako partner, který se obklopí lidmi, kterým bude důvěřovat a kteří mají nějakou váhu a hodnotu ve společnosti. Když jsem oslovil jednotlivé subjekty, zjistil jsem, že to nejlépe rezonuje u Starostů, protože vyrostli zespodu a nehrajou si na bůhvíjaký profesionály. Nejlépe jsem se tam cítil,“ uvedl pro server Echo24 Dědek.

Zajímavé přitom je, že v posledních volbách otevřeně podporoval hnutí ANO v čele s Babišem. O tom, že k Babišovi chová jisté sympatie, hovořil i na úterní tiskové konferenci, kde jej jako svého možného budoucího kandidáta hnutí STAN představilo. A že by se do voleb hodil Babišovi, svědčí nejen to, že se ho hnutí ANO v Libereckém kraji snažilo naverbovat, ale také, že ho Babiš zmiňuje ve své předvolební „knize“ O čem sním, když náhodou spím. Uvádí ho tam jako příklad podnikatele, který podporuje elektronickou evidenci tržeb (EET) a kterého by si všichni měli vzít za mustr.

Kriticky přitom novou tvář Starostů hodnotí i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jehož strana jako jediná avizovala, že s hnutím ANO v žádném případě nepůjde do koalice. Kalousek na svůj Twitter napsal, že „Babišovi fanoušci jdou na kandidátku STAN. Soutěž o to, kdo bude „béčkem“ ANO, vrcholí...“

Skvělý nápad, nebo risk?

Starostové jsou ale přesvědčeni, že úspěšný člověk může být ve volbách plus. „To, co se mi líbí u pana Dědka, je ten jeho neuvěřitelný podnikatelský příběh, který bych byl rád, kdyby se zkopíroval ve všech oblastech republiky. Má firmu s vysokou přidanou hodnotou, finální výrobky, vývoj v České republice a nežije z dotací, nestaví si honosná síla,“ uvedl pro server Echo24 volební lídr STAN poslanec Jan Farský.

Podle Víta Rakušana, 1. místopředseda STAN, viděl Dědek v Babišovi jistou naději oproti tomu, co tu bylo předtím. „Nicméně teď asi nechtěl být tím, kdo by vyjádřil nějakou přímou rychlou kritiku, aby mu nebylo dáváno za vinu, že tak rychle mění názor. Nicméně se neztotožňuje se všemi jeho kroky ani s celou jeho politikou, naopak se ztotožňuje s tím, jak politiku pojímá hnutí STAN,“ dodal pro Echo Rakušan s tím, že Dědek na rozdíl od pana Babiše uspěl bez nějakých zásadních dotací jen svojí prací.

Otázkou je, co na to potenciální voliči STAN. Farský totiž v rozhovoru pro Echo24 řekl, že je pro něj nepředstavitelné, aby Starostové v případě úspěchu ve volbách s ANO úžeji spolupracovali. „Takhle skutečně demokratický stát nefunguje, takhle fungují autokracie,“ řekl v reakci na politiku, kterou ANO prezentuje. Nebude tedy spojení s Dědkem pro některé voliče představovat nepřekonatelný problém a důvod, proč STAN svůj hlas nehodit?

Starostům se tak během několika málo dnů podařilo překvapit hned několikrát. Nejdříve, když odmítli lidovce a rozhodli se jít do voleb raději sami než na jejich kandidátkách. Poté, jako volebního lídra představili právě Farského, ačkoliv se dalo spíše očekávat, že je povede předseda strany Petr Gazdík. Nyní je to představení Dědka, který jim navíc bude po celé republice hledat nové tváře a podporovatele.

Přitom na tiskové konferenci i sám Gazdík vypadal, že s kandidaturou „podporovatele“ Babiše nepočítal. Říká ale, že si za Dědkem stojí. „To, že má (Dědek, pozn. red.) nějaký osobní názor na člověka, kterého zná, je samozřejmě jeho věcí. To, že spolu mají lidsky nějaký vztah, přece nevylučuje, že na různé věci můžou mít různé názory. Chceme s panem Dědkem dělat politiku pořádně bez intrik a hašteření. Kdyby chtěl pan Dědek podporovat Andreje Babiše, tak by nestál na naší tiskové konferenci, ale na konferenci Andreje Babiše,“ řekl Gazdík pro Echo24.

Jaký kraj bude Dědek zachraňovat?

Pokud přitom bude potřeba, je Dědek připravený kandidovat i sám. A ačkoliv by se nabízelo, aby byl na kandidátce v Libereckém kraji, nejspíš to tak vůbec nebude. „On oslovuje celou republiku a nemusí kandidovat v Libereckém kraji. A právě proto, že jsou v Liberci dost silní, tak ti, kteří jsou známí mimo region, můžou pomoci i jinde,“ uvedl Farský. Liberecký kraj je totiž ve volebních preferencích specifický. Dlouhodobě mu vládnou Starostové pro Liberecký kraj v čele s hejtmanem Martin Půtou, který je oblíbený, ačkoliv je sám obžalovaný v korupční kauze. V loňských krajských volbách Starostové v Libereckém kraji jako v jediném dominovali.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Podnikatel Dědek obdivuje Babiše. I tak zamýšlí kandidovat za Starosty

STAN do voleb povede poslanec Farský. „Nebojíme se. Věříme v 7 procent“

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.