1 Jednotky SAS na území islamistů

Tři kulky a pět mrtvých radikálů. Britský odstřelovač zabránil masakru

, NOVÉ

Témata: , , , , , ,

Až několik desítek civilistů zachránil britský odstřelovač z komanda SAS, které operuje na iráckých územích kontrolovaných Islámským státem. Třemi dobře mířenými výstřely se mu totiž podařilo zneškodnit pětičlenné komando islamistů, které se chystalo provést teroristický útok v nedalekém městě. Dva ze tří radikálů přitom zabila jejich vlastní sebevražedná vesta.

K vojenské operaci, která připomíná spíš scénu z počítačové hry, došlo před dvěma týdny poblíž iráckého Mosulu. Britská rozvědka zde tehdy podle listu Daily Express objevila improvizovanou továrnu, kde islamisté vyráběli výbušniny. Protože se továrna nacházela v zastavěné oblasti, nebylo možné ji vybombardovat. Velení proto na místo vyslalo alespoň komando SAS, aby situaci monitorovalo.

Jednoho dne si muži z elitní jednotky všimli pětice radikálů, která vycházela z továrny. Tři z pěti mužů na sobě i v horkém počasí měli dlouhé kabáty, což odstřelovači z SAS správně vyhodnotili jako snahu zakrýt sebevražedné vesty. Protože měli oprávněné obavy, že islamisté chtějí spáchat sebevražedný útok, požádali o povolení střílet a následně jeden ze členů komanda skutečně vystřelil.

První kulka zasáhla jednoho z islamistů do hrudi. Zásah způsobil výbuch jeho sebevražedné vesty a radikál na místě zemřel. Exploze zabila i dva ozbrojence, kteří trojici sebevražedných atentátníků doprovázeli. Druhá kulka zasáhla dalšího z atentátníků do hlavy. I on byl na místě mrtvý. Třetí radikál dopadl stejně jako ten první – po zásahu do hrudi explodovala jeho sebevražedná vesta, která ho rozmetala na kusy.

Později se potvrdilo podezření, že islamisté mířili do nedalekého města, kde se chtěli odpálit. Britský Daily Express k tomu poznamenává, že při sérii sebevražedných útoků mohlo zemřít až několik desítek nevinných Iráčanů.

Incident z irácké pouště vzbudil v Británii velký ohlas, protože odstřelovači z komanda SAS stačily jen tři výstřely k likvidaci pětičlenného komanda islamistů. O koho přesně se jedná, média pochopitelně nezmiňují. Uvádí jen to, že se jedná o vojáka s desetiletou praxí, který na radikály střílel ze vzdálenosti 800 metrů.

Nejedná se přitom o první úspěšnou misi příslušníků SAS na územích kontrolovaných Islámským státem. Například před nedávnem se veřejnost dozvěděla, že to byli právě muži z elitní jednotky SAS, kdo navedl letecký útok, při němž zemřel „Džihádista John“ – nechvalně proslulý popravčí Islámského státu, který se skrýval v syrské Rakce.

Čtěte také: Je džihádista John mrtev? USA na něj namířily letecký útok

VIDEO: Kluk hrál mrtvého, pak zachránil holčičku před ostřelovačem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.