„Cigárem to neskončí!“ byl název diskuse pořádané v pražské Mlýnské kavárně na Kampě Občanským institutem a Pravým břehem. Akce se konala na protest proti drastickému zákazu kouření, který vstoupí v platnost koncem května a je nejpřísnější v Evropě. Jde nejen o narušení vlastnických práv majitelů restaurací, ale i o likvidaci tradiční české hospody a o vytlačení skoro celé jedné třetiny populace z veřejného prostoru do vyhnanství chodníků před restauracemi.


Protikuřácký zákon

Komentáře
 

ANALÝZA

Na konci dubna 2017 si asi málokdo uměl představit veletoče, kterými v příštích dnech a týdnech projde česká politika. A asi jsme si to neuměli představit ani pár minut poté, co premiér Sobotka ohlásil nečekanou demisi svého kabinetu. Ani o několik týdnů později stále není jisté, že je vše za námi. Co jsme se prozatím dozvěděli?

ANALÝZA

Takzvaný protikuřácký zákon začne platit 31. května, symbolicky na Světový den bez tabáku. Je to skutečně náš vstup do vyspělé a kultivované části Evropy, jak tvrdí jeho zastánci?

Debata Pravého břehu

Takřka v předvečer 60. výročí podpisu Římských smluv uspořádal Pravý břeh v Praze debatu na téma Česká vize EU pro 21. století. Diskutovat přišli předseda ODS Petr Fiala, poslanec EP a předseda ACRE Jan Zahradil, prorektor VŠ CEVRO Tomáš Pojar a předseda slovenské strany SaS a europoslanec Richard Sulík, moderovala analytička Echo24 Lenka Zlámalová.

 

Česká republika je z pohledu bezpečnosti ukotvena snad nejlépe v historii. Severoatlantická aliance nám poskytuje silnou oporu a udržuje systém odpovědnosti a silných závazků. Evropská unie v naší oblasti, která tradičně fungovala jako nárazníkové pásmo, podporuje mír a prosperitu.

Zákon o státní službě problém byrokracie nevyřešil

Zákon o státní službě se široké veřejnosti prezentoval jako klíčový nástroj pro zajištění kvalitního výkonu a odpolitizování státní správy. Na jeho přijetí důrazně tlačil i Brusel. Tyto přísliby vzbuzovaly mnohá pozitivní očekávání. Výsledkem je však vznik uzavřené komunity státních úředníků, mezi které jen těžko pronikají další schopní a iniciativní lidé zvenku.

Byrokracie je jedním z hlavních problémů dnešní doby. Někdy připomíná stohlavou saň – utneš pět hlav, ale deset jich naroste. Je to ale zřejmě hledání správné míry, ne?


Rozhovor s Petrem Fialou

 

Něco o byrokracii

Začnu anekdotou, neboť někdy lépe než obšírný rozbor poodhalí absurditu situace, v níž se nacházíme: Pán řekl Noemovi: „Za šest měsíců sešlu na Zemi déšť, který bude trvat čtyřicet dní a nocí. Voda zaplaví celou zemi, hory i údolí, a vše bude zničeno. Chci, abys postavil archu a zachránil pár zvířat od každého druhu. Tady na ni máš plány.“ Šest měsíců uplynulo jako voda. Obloha se zatáhla a začal padat déšť. Noe seděl na dvorku a plakal. „Proč jsi nepostavil archu, jak jsem ti přikázal?“ zeptal…

Vzdělávání

Jednou z nejčastějších výtek při lamentování nad stavem vzdělávací politiky v naší zemi je neexistence společenské a politické shody na jejích základních bodech. Toto vysvětlení ale podle mého přesvědčení není zcela výstižné. Jistě je pravda, že česká vzdělávací politika v mnoha ohledech selhává, jak dosvědčují trendy výzkumů PISA. V řadě případů jde ale spíše o problém implementace, respektive schopnosti státu, krajů a obcí realizovat rozhodnutí na školách.

Snaha o totální dohled vede ke společenské letargii

Na celé akci s EET není nejodpudivější, že udávání bdělými občany tak nějak zapadá do osobní historie ministra Babiše, jenž se po roce 1989 stal prvním členem vlády, který nemohl předložit čisté lustrační osvědčení. Mnohem závažnější je, že stát chce pořád něco sledovat a prověřovat, a tak donutí kontrolované, aby se kontrolovali sami, a přitom nesli všechny náklady.

Obrana

Mezi politiky různých stran od KDU-ČSL až po obskurní Realisty se rozšířila myšlenka, že nejlepší cestou ke zvýšení naší obranyschopnosti je obnovení základní vojenské služby. Opakují se tři mýty:

Likvidace rodiny pod praporem progresivistické revoluce

Koncepce rodinné politiky Ministerstva práce a sociálních věcí má (poněkud paradoxně až ke konci volebního období) přinést revoluční změny, a proto loni narazila na nesouhlas pravicové opozice i koaličních lidovců. Pozměněný návrh, k jehož předložení se ministerstvo nyní odhodlalo, přináší spíše kosmetické úpravy. Ale asi jen přílišný optimista mohl doufat, že zmíněný úřad přistoupí k nějaké reflexi.