Na Hrad míří Pavel. Co bude dál s Babišem?
EDITORIAL
Už rok sociologická data jednoznačně ukazují, že Andrej Babiš je pro většinu obyvatel jako prezident nepřijatelný. V únoru loňského roku Miroslav Kalousek oznámil, že zavrhl myšlenku boje o Hrad a nebude kandidovat. Na stůl se mu dostal poměrně precizní průzkum, podle kterého neměl šanci ve volbách uspět. Kalouskova nepřijatelnost byla stejně vysoká jako Babišova. Andrej Babiš ničeho nedbal a po dlouhém váhání a napínání se rozhodl kandidovat.
Neexistovala žádná data, která by jeho nepřijatelnost pro prezidentskou funkci snižovala. Potvrzovaly to výzkumy všech velkých renomovaných agentur. V modelaci druhého kola Babiše dokonce poráželi všichni kandidáti s potenciálem na slušný výsledek, nejen tedy Petr Pavel, ale i Danuše Nerudová nebo Pavel Fischer. V prvním kole Andrej Babiš nakonec dosáhl dobrého výsledku, těsně pod hranicí 35 procent, ale už po oznámení součtů prvního kola například agentura STEM předpovídala vítězství Petra Pavla v druhém kole na úrovni 58 procent. Šance Andreje Babiše se už tehdy pohybovaly jen v teoretické rovině. Navíc přišla komunikační pohroma.
Hned na první tiskové konferenci Andrej Babiš agresivně a nevybíravě na svého soupeře zaútočil a objevily se první billboardy v estetice a rétorice Okamurovy SPD. Po zdrcující kritice billboardy stáhl, nahradil je novými a od poloviny minulého týdne začal svou rétoriku mírnit, což bylo výsledkem tápání a bezradnosti. Výsledek se dostavil v posledních průzkumech, které avizují vysokou volební účast a drtivou prohru Andreje Babiše. Strach z výsledku by měl panovat v táboře Andreje Babiše, nikoli u jeho odpůrců, kteří půjdou volit proti němu, aby podruhé za sebou, po parlamentních volbách, zasadili ránu babišismu. Pokud Andrej Babiš prohraje drtivě, může to vyvolat jeho strmý pád a rozklad jeho impéria.
Andrej Babiš není silný svými politickými schopnostmi jako Miloš Zeman, je spíš autoritativní lídr, vládnoucí pevnou rukou svému politickému a byznysovému impériu. Jeho politický osud spíš připomíná Jiřího Paroubka, proti němuž se zvedl velký lidový odpor.
První symptomy revolty v Babišově hnutí přišly ze severu Moravy, když ostravský primátor Tomáš Macura a severomoravský hejtman Ivo Vondrák, oba ve svém kraji oblíbení politici, oznámili, že budou volit Babišova rivala Pavla. Hejtman Vondrák v pondělí dokonce oznámil, že hodlá založit vlastní poslaneckou frakci.
A to je teprve začátek, ještě před sobotním finále. Panika, strach, hysterie by tedy měly být v ANO, nikoli na druhém břehu. V každém případě doufejme, že po těžké kocovině přijde vystřízlivění v celé společnosti, i když mnohde už to zašlo příliš daleko.