Souboj o Panamský průplav pokračuje. Washington posílá na tamní základny své vojáky
USA VS. ČÍNA
Čína a Spojené státy soupeří o nadvládu nad Panamským průplavem. Washington a Panama nyní podepsaly novou bezpečnostní dohodu, která umožní americkým jednotkám využívat vybrané vojenské základny podél Panamského průplavu. Jedná se o největší vojenské angažmá USA v oblasti od předání průplavu Panamě v roce 1999 a je vnímáno jako součást snahy prezidenta Donalda Trumpa znovu získat vliv nad touto strategickou tepnou světového obchodu, píše France24.
Dohoda, která byla oznámena ve středu, umožňuje americkým vojákům pobývat a cvičit na základnách kontrolovaných Panamou, ale výslovně zakazuje výstavbu amerických stálých základen. Tento kompromis má zmírnit obavy veřejnosti, která se dlouhodobě staví proti přítomnosti cizích vojenských sil.
„Řekl jsem ministru Hegsethovi jasně, že pokud zde dovolíme postavit americké základny, tak tím podpálíme celou zemi,“ uvedl panamský prezident José Raúl Mulino během návštěvy v Peru. „Tohle by byla politická sebevražda,“ doplnil podle francouzského deníku Le Monde.
Prezident Trump v minulosti několikrát prohlásil, že Čína má příliš velký vliv na Panamský průplav, který je klíčový pro zhruba 40 % amerického kontejnerového obchodu a 5 % celosvětového. USA podle něj „musí získat kontrolu zpět“ nad průplavem. Vzhledem k historickému zapojení Spojených států do výstavby a provozu průplavu do roku 1999, má téma silně symbolický rozměr.
„Spojené státy uznaly panamskou suverenitu a Panama si zachová kontrolu nad zařízeními,“ zní jeden z bodů tzv. Memoranda o porozumění. I to je ale vnímáno s nedůvěrou. Kritici varují, že Trumpova administrativa má historii v přepisování či vypovídání mezinárodních dohod.
SOUVISEJÍCÍ: Panamský prezident se bouří proti Trumpovu slibu. „Průplav zůstane náš“
Panama s USA sdílí silné kulturní i obchodní vazby, ale vztah je zároveň poznamenán dlouhou historií jednostranného vlivu a vojenských intervencí. Současná dohoda se tak pohybuje na tenkém ledě – a přestože nezavádí stálou přítomnost amerických sil, otevírá dveře k hlubší vojenské spolupráci, která může mít dalekosáhlé důsledky.
Nová dohoda se vyhýbá formální vojenské přítomnosti, ale umožňuje tzv. „rotující síly“, tedy podobný model, jaký mají USA v australském Darwinu. Právě tento scénář ale může být pro panamskou veřejnost jen málo přijatelný. V zemi ještě stále rezonuje vzpomínka na americkou invazi v roce 1989, která svrhla diktátora Manuela Noriegu, ale zároveň si vyžádala životy více než 500 Panamců.
Nedávné napětí kolem přítomnosti čínské firmy Panama Ports Company – dceřiné společnosti hongkongského konglomerátu CK Hutchison – vystupňovalo Trumpovu rétoriku. Bílý dům tvrdí, že firma porušila smluvní závazky, a Panama jí doporučila odejít. Čínská strana reagovala podrážděně, zvláště poté, co CK Hutchison oznámila prodej 43 přístavů (včetně dvou v Panamě) konsorciu vedenému americkým investičním gigantem BlackRock za 19 miliard dolarů. Peking okamžitě zahájil antimonopolní přezkum transakce.
Na konci března totiž hongkongský gigant CK Hutchison Holdings magnáta Li Kcha-šinga oznámil, že neuzavře plánovanou dohodu o prodeji dvou strategických přístavů u Panamského průplavu konsorciu vedenému americkou investiční společností BlackRock. Tento krok přichází v reakci na narůstající tlak na magnáta ze strany Pekingu, který oznámil zahájení protimonopolního vyšetřování této transakce, uvedl deník South China Morning Post. Číňané v minulých týdnech kvůli prodeji skoro 50 přístavů po světě Američanům nazvali Li Kcha-šinga "zrádcem" a začali na něj tvrdě tlačit.
Dohoda, která měla být původně podepsána 2. dubna, zahrnuje prodej dvou z pěti přístavů sousedících s Panamským průplavem, klíčovou tepnou globálního námořního obchodu. Celková hodnota transakce měla činit 23 miliard dolarů, přičemž CK Hutchison měl obdržet 19 miliard dolarů v hotovosti. Celkově má BlackRock získat od CK Hutchison Holdingsod 43 přístavů ve 23 zemích světa. Tento obchod však vyvolal silnou politickou odezvu, protože se stal symbolem napětí mezi Čínou a Spojenými státy.