Izraelci našli u Hizballáhu mnohem víc ruských zbraní, než čekali
KRIZE NA BLÍZKÉM VÝCHODĚ
Izraelští vojáci v jižním Libanonu u militantního hnutí Hizballáh našli mnohem víc ruských zbraní, než očekávali, napsal zpravodajský web deníku The Wall Street Journal (WSJ). Značná část z nich podle listu zřejmě pocházela od syrské armády, kterou Rusko zásobuje již roky. Moskva se do války v Sýrii zapojila na straně Damašku v roce 2015.
Hizballáh disponuje moderními a sofistikovanými zbraněmi, a to ve výrazně větším množství, než izraelská armáda původně odhadovala. Některé z těchto zbraní, včetně moderních protitankových střel Kornet vyrobených teprve v roce 2020, byly v posledních letech přepraveny do jižního Libanonu z ruských skladů v sousední Sýrii, napsal WSJ s odkazem na syrské bezpečnostní činitele a arabský zdroj. Rusko dlouhodobě dodává zbraně syrské armádě a spravuje v Sýrii také vlastní sklady.
Izraelská armáda sice věděla, že Hizballáh disponuje ruskými zbraněmi, ale její vojáci nevkročili do částí jižního Libanonu od války s Hizballáhem v roce 2006, což odhady týkající se současných zásob skupiny ztížilo. Podle WSJ se vědělo, že Hizballáh má staré ruské zbraně, z nichž některé byly ještě vyrobeny v Sovětském svazu.
Nyní nalezené zbraně jsou modernější, pokročilejší a je jich mnohem víc, než se předpokládalo. Podle zdrojů WSJ přispěly k bojeschopnosti Hizballáhu poté, co izraelské nálety zdecimovaly nejvyšší vedení této Íránem podporované militantní skupiny. Protitankové zbraně, jako je Kornet, patří k nejúčinnějším zbraním v arzenálu Hizballáhu a mají na svědomí životy mnoha izraelských vojáků.
Nález zbraní také zvýšil obavy v Izraeli, že Rusko možná prohlubuje své vztahy s Hizballáhem, přestože Moskva dlouhodobě tvrdí, že se nestaví na žádnou stranu v konfliktech mezi Izraelem a jeho sousedy.
"Izrael musí být asertivnější a hájit své zájmy," řekl bývalý izraelský velvyslanec v Rusku Arkady Mil-Man. "Musíme Rusům vysvětlit a sdělit, že již nebudeme tolerovat žádnou pomoc Hizballáhu a Íránu, která by mohla poškodit Izraelce," dodal Mil-Man, který nyní působí jako vedoucí výzkumný pracovník v Institutu pro studium národní bezpečnosti v Tel Avivu.
Ruská vláda a syrské ministerstvo zahraničí na žádost WSJ o komentář neodpověděly. Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua věc komentovat odmítla.
Izrael se dlouhodobě snaží udržovat dobré vztahy s Ruskem, částečně proto, aby se vyhnul konfliktu v Sýrii, kde je Rusko vojensky přítomno a kde Izrael provádí vzdušné údery s cílem zastavit dodávky zbraní Hizballáhu.
Role Ruska v blízkovýchodním regionu se mění od roku 2022, kdy zahájilo rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Podle analytiků se totiž Moskva od té doby snaží agresivněji napadat USA a jejich spojence, kdekoli je to možné.
Rusko poskytlo jemenským povstalcům Húsíům souřadnice, když na začátku letošního roku zaútočili na západní lodě v Rudém moři, uvedl WSJ, a podle amerických představitelů Moskva zvažuje, že jemenským povstalcům dodá protilodní střely. Deník rovněž uvedl, že ruská žoldnéřská Wagnerova skupina (v ruském přepisu Vagnerova) plánovala poskytnout systém protivzdušné obrany Hizballáhu, ačkoli není jasné, zda se dodávka uskutečnila.
Do Ruska od začátku války v Pásmu Gazy zahájené po loňském říjnovém útoku teroristické skupiny Hamás na Izrael přijelo několik předáků Hamásu. Moskva tvrdí, že cílem těchto návštěv bylo zprostředkovat usmíření mezi Hamásem a Fatahem, konkurenčním palestinským uskupením, které si ponechalo vládu na okupovaném Západním břehu Jordánu.
Prohloubila se také ruská spolupráce s Íránem, který Moskvě začal dodávat zbraně a balistické střely. Ty Rusko používá na Ukrajině. Stejné drony, které útočí na Ukrajině, teď Hizballáh využívá proti Izraeli, řekl WSJ izraelský zdroj s tím, že výsledky jsou smrtící.