VIDEO: Zemětřesení každých pět minut. Ostrov Santorini opouští po vlnách otřesů tisíce lidí
PEKLO NA SANTORINI
Na řeckém ostrově Santorini se rozpoutalo doslova peklo na zemi. Posledních několik dní zde dochází k rozsáhlým vlnám zemětřesení, kdy dochází každých pět až deset minut k menším či středně silným otřesům. Nově se probouzející seismologická aktivita donutila tisíce turistů i místních obyvatel opustit ostrov a zamířit na řeckou pevninu. Podle agentury DPA oblíbený turistický ráj, který se v minulosti nazýval Théra, opustila už třetina z celkových 16 tisíc obyvatel. Za posledních dvanáct dní byly zaznamenány stovky otřesů, přičemž nejsilnější z nich dosáhl v noci na úterý síly 4,9 stupně. Seismologové varují, že pokud přijde zemětřesení o síle 7 stupňů, tak může dojít k poškození starších budov.
Úřady na řeckém ostrově Santorini uzavřely školy, povolaly záchranáře a obyvatelům vydaly pokyny včetně výzvy k vypuštění bazénů či evakuaci. Oblast od pátečního rána zasáhly stovky menších a středních otřesů, které by ale neměly souviset s tamním vulkánem, jenž kdysi způsobil jednu z nejsilnějších erupcí v historii lidstva, píše deník Daily Mail.
People are fleeing the Greek island of Santorini after days of seismic activity have raised fears of an impending earthquake.pic.twitter.com/ELclh0F4yX
— DW Europe (@dw_europe) February 4, 2025
Od předminulého pátku byly v Egejském moři mezi sopečnými ostrovy Santorini a Amorgos každých několik minut zaznamenány stovky otřesů. To přimělo úřady, aby uzavřely školy na Santorini a malých blízkých ostrovech Ios, Amorgos a Anafi. "Vše je uzavřeno. Nikdo teď nepracuje. Celý ostrov se vyprázdnil," řekl osmnáctiletý místní obyvatel Dori, který si nepřál uvést své příjmení, než nastoupil na trajekt do Atén. "Pojedeme do Atén, dokud neuvidíme, jak se to tady vyvíjí," dodal.
Stovky obyvatel spěchaly v úterý na cestu do přístavu, aby se vydaly do řeckého hlavního města. Lety ze Santorini do Atén byly plné, uvedl řecký letecký dopravce Aegean Airlines. Očekává se, že do konce dne odletí 2500 až 2700 lidí. Zájem o lodní i leteckou dopravu je mimořádný, aerolinky i lodní společnosti proto posílily spoje a vypravují mimořádné linky. „Nespal jsem celé dny, děti a ženy pláčou, každých pět až deset minut je zemětřesení,“ citovala DPA jednoho z obyvatel, který se s rodinou nalodil na trajekt do Atén.
The road to the port of Santorini has been transformed into a vast parking lot, as dozens of cars with their passengers have gathered to leave the island with the ferry, with the ground dancing to the rhythm of the Richters. pic.twitter.com/jGMECvgpkS
— L.e.p.a. ⚜️ (@lepanigeria) February 4, 2025
O situaci na ostrově promluvil i obyvatel Michalis Gerontakis, který své obavy sdělil britskému deníku Daily Mail. „Nikdy jsem nic takového a s takovou frekvencí necítil – zemětřesení každých 10 nebo 20 minut. Všichni jsou znepokojení, i když to někteří z nás skrývají, aby nevyvolali paniku, ale všichni se bojí,“ přiznal.
Podle řeckého seismologa Gerasima Papadopoulose může současná sekvence otřesů naznačovat příchod silnějšího zemětřesení. „Všechny scénáře zůstávají otevřené, úroveň rizika se zvýšila,“ varoval. Podle něj jde o tektonické otřesy, nikoli vulkanické, což však neznamená, že by situace byla méně nebezpečná.
EDITORIAL: „To nezvládneme“
Geoložka Evi Nomikou uvedla, že vědci nikdy předtím neviděli tolik zemětřesení v tak krátkém časovém úseku. Seismologové varují, že pokud dojde k zemětřesení o síle 7 stupňů nebo vyšší, mohlo by to způsobit rozsáhlé škody, zejména u starších budov. „Zemětřesení o síle 5,5 až 6 stupňů by ohrozilo hlavně špatně postavené domy, ale vyšší magnituda už by mohla být ničivá. Nikdy předtím jsme neviděli tolik zemětřesení v tak krátké době,“ dodala.
Před zvýšenou seismickou aktivitou na Santorini a okolních ostrovech varovalo rovněž české ministerstvo zahraničních věcí. Občanům cestujícím do Řecka doporučilo, aby dbali zvýšené opatrnosti a sledovali pokyny místních úřadů. V případě nouze by měli kontaktovat české velvyslanectví v Aténách či nouzovou linku ministerstva +420 222 420 222.
VIDEO | Miles de personas han abandonado la isla griega de Santorini por temor a los terremotos de hasta 4,8 de magnitud que desde hace días sacuden el archipiélago de las Cícladas. pic.twitter.com/sFRzg7aNBJ
— EFE Noticias (@EFEnoticias) February 4, 2025
Santorini je pozůstatkem katastrofického sopečného výbuchu, který před více než 3600 lety zničil většinu ostrova Théra. Tato historická událost vyvolala gigantické tsunami, které mohlo přispět k pádu mínojské civilizace na Krétě. Někteří badatelé dávají výbuch do souvislosti s biblickými egyptskými ranami a legendou o Atlantidě.
Zemětřesení jsou v Řecku poměrně častá, neboť země se nachází v seismicky aktivní zóně na rozhraní africké a euroasijské tektonické desky, jejichž neustálá interakce vyvolává častá zemětřesení. Většinou se obejdou bez zranění či větších materiálních škod. Kvůli své bouřlivé historii je Santorini součástí seznamu 16 sopek, které jsou celosvětově pod přísným monitorováním. Stejně tak se sledují i italská Etna, Vesuv či Pico del Teide na Tenerife. Vědci nyní pečlivě analyzují otřesy a jejich možnou souvislost s vulkanickou aktivitou. Zatím však uklidňují společnost s tím, že se nezdá, že by současné pohyby byly předzvěstí erupce. Nicméně, nejistota přetrvává a obyvatelé i turisté raději volí odchod z ostrova.