Snížení daní z příjmu a zvýšení DPH, progrese či sektorová daň. Strany už plánují změny v eráru
DAŇOVÝ SYSTÉM
Jednotlivé strany a hnutí se shodují, že v příštím volebním období bude nutné opět výrazně měnit daňový systém. TOP 09 například mluví o snižování přímých daní a zvýšení DPH, spotřebních či majetkových daní. Hnutí ANO a SPD avizují zvýšení efektivity výběru daní a jejich snižování, ODS se obává „tlaku levice“.
V ODS se mluví například o redukci některých daňových výjimek, ale zároveň zaznívají obavy z tlaku na navyšování veřejných výdajů a různých „levicových nápadů“. „Velmi bych si přál, aby pozitivní vývoj ekonomiky a redukce některých státních výdajů umožnila diskusi např. o zvýšení slevy na poplatníka. Zároveň se obávám opačného trendu a kombinace tlaku na zvyšování veřejných výdajů, které vidíme u opozice skoro u každého zákona, a nápadů některých levicových ekonomů, například na zavádění sektorových daní, zvyšování majetkových daní a progrese, které moji podporu rozhodně nemají,“ řekl pro Echo24 místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Vojtěch Munzar (ODS).
Ekonomický expert TOP 09 Miloš Nový pro Echo24 řekl, že v příštím období bude nutná výrazná revize daňového systému. „Makroekonomická data ukazují, že začátkem dvacátých let tohoto století se dosavadní ekonomický model české ekonomiky založený počátkem devadesátých let na začátku transformačního procesu vyčerpal. Jedním z pilířů nového modelu musí být nový daňový systém, který by vedl k vyšší efektivitě české ekonomiky a následně k vyšším daňovým příjmům,“ řekl Nový.
ECHO PORADA: Rakušan si brousí zuby na Fialu. Kousne si? Když BBC mlčí. Brutální zločiny v Británii
„Podstatou nového daňového systému by mělo být výrazné snížení daně z příjmu fyzických a právnických osob, a naopak zvýšení DPH, spotřebních daní a daní majetkových. Uvedenou změnou by byli více motivováni zaměstnanci, podnikatelé i zahraniční investoři, došlo by k omezení nadměrné spotřeby, byl by omezen vliv hospodářských cyklů a současně se by se omezily daňové úniky,“ míní Nový.
Součástí daňové reformy musí podle něj být přechod na jedinou sazbu DPH, což povede k výraznému snížení podnikatelské byrokracie, ke zjednodušení účetnictví a k odstranění vlivu nejrůznějších lobbyistických skupin. „Případné negativní dopady na nízkopříjmové skupiny či na rodiny s dětmi budou kompenzovány zavedením daňových bonusů a zvýšením odečitatelných položek na daňového poplatníka a na děti. Poslední změna by podle něj měla spočívat ve změně rozpočtového určení daní (RUD) s cílem podpořit snahy obcí o vstup investorů s vysokou přidanou hodnotou a současně narovnat dosud nespravedlivou distribuci příjmů napříč jednotlivými kraji,“ dodal Nový s tím, že se jedná o pohled TOP 09, který zatím nebyl oficiálně projednán a schválen na úrovni koalice Spolu.
Ekonomický expert KDU-ČSL Michael Kohajda redakci sdělil, že souhlasí s kolegou Novým, že u nízkopříjmových skupin pracujících by mělo daňové zatížení práce klesnout. „Vždy se musí vyplatit pracovat, než pobírat sociální podporu,” pro Echo24 Kohajda.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Babiš chce zavést 100% daň na nemovitosti koupené cizinci ze zemí mimo EU
Prioritní je pro lidovce podle něj navýšení slevy na dítě, a nejlépe také na poplatníka u daně z příjmů. „Vzhledem k podstatné změně cenové hladiny v posledních letech se reálná hodnota těchto slev podstatně snížila. A to negativně dopadá zejména na nízkopříjmové pracující rodiče. Lidovci by proto chtěli tuto situaci napravit a slevy navýšit, aby tak lidem ze mzdy zůstalo více peněz,” dodal Kohajda.
A co bývalý PirSTAN?
Hnutí STAN už dříve hovořilo o zvyšování některých daní, především těch z alkoholu a dalších neřestí. U daně z příjmu fyzických osob Starostové hovoří o větší progresi. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček v minulosti mluvil také o zavedení sektorové daně na banky.
„Banky jsou velmi dobré v optimalizaci zisku, respektive vyvádění peněz svým matkám. V tomto ohledu máme k dispozici nějaké podklady od ČNB a dalších orgánů, které nyní analyzujeme. A zároveň banky nenaplnily v minulosti sliby, které daly. A to především, že tady bude fungovat určitý investiční fond, který ony budou plnit. Nás tedy k tomu vede situace na bankovním trhu, který by oproti ostatním státům podle nás mohl fungovat lépe,“ řekl v květnu pro Echo24 Vlček.
Poslanec a bývalý šéf Pirátů Ivan Bartoš Echu řekl, že ekonomiku a daňový systém bude určitě nutné v příštím volebním období řešit. „My v tuto chvíli spolupracujeme s experty na tvorbě ekonomického programu, který naváže na náš plán Republika v pohybu představený v minulém roce. Chceme rozhýbat trh práce a odstranit klacky, které dnes stát háže lidem pod nohy a odrazuje je od vstupu na pracovní trh. Jde například o rodiče s malými dětmi, kteří by si sice chtěli přivydělat, stejně tak lidi v exekucích, kterým se teď vyplatí pracovat načerno.
Důležité je pro Piráty řešit posílení a rozvoj ekonomiky systémově bez zbytečného a neúměrného zatěžování občanů. „Určitě se podíváme na základní slevu na poplatníka, slib vlády z programového prohlášení, na kterém jsme se podíleli, ale který současná čtyřkoalice hodila pod stůl. Sleva na poplatníka by přitom měla růst společně s ekonomikou podobně jako ´rodičák´ a další nástroje, které pomáhají lidem a ve výsledku i veřejným rozpočtům a prosperitě země,“ dodal Bartoš.
„Dále bude nutné nastavit mechanismy tak, aby nedocházelo k chybám jako v případě zpackané daně z neočekávaných zisků, což umožnilo bankám se z ní vyvléct, a k útokům na investory, jako se to stalo například v případech LEX ČEZ a LEX OZE. Investory a startupy chceme naopak podpořit moderním nastavením podmínek například u zaměstnaneckých akcií,“ míní dále Bartoš.
Zmínil i dlouhodobou prioritu Pirátů. „Odpovědná regulace konopí, kterou jsme prosazovali, by přinesla do státního rozpočtu v opatrnější variantě odhadem až dvě miliardy korun ročně, pět miliard a více v případě, že by do ní byla zahrnuta možnost prodeje konopných produktů,“ řekl Bartoš.
Stačilo! chce progresivní zdanění
Prioritou hnutí ANO je daně efektivně vybírat a snižovat. Pro Echo24 to řekl jeho lídr Andrej Babiš. A potvrdila to i šéfka poslanců hnutí Alena Schillerová. „Naší prioritou je v první řadě začít daně řádně vybírat a snížit rostoucí šedou ekonomiku. Poté, pokud to rozpočet dovolí, budeme uvažovat i o snižování daní, jak jsme to ostatně po celou dobu naší vlády dělali,“ řekla Echu Schillerová.
Místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) pro Echo24 řekl, že hnutí chce určitě valorizovat slevu na poplatníka, protože to podle něj nejvíce pomůže nízko příjmovým domácnostem. „Dále jednocifernou sazbu DPH na základní potraviny a výdaje na bydlení. Pro malé firmy s obratem do tří milionu sníženou sazbu daně z příjmů právnických osob. A samozřejmě důsledný výběr daní, kde se zaměříme na převodní ceny a zdanění dividend zahraničních vlastníků,“ řekl Hrnčíř.
Volební lídryně hnutí Stačilo! a šéfka KSČM Kateřina Konečná pro Echo24 řekla, že podrobný program představí hnutí v březnu. „Ale ano. Daňový systém potřebuje zásadní změny. Začít bychom měli v tom, abychom co nejvíce zamezili odlivu kapitálu do zahraničí, což využívají zejména velké nadnárodní korporace. Chtěli bychom se vrátit k progresivním daním zejména u právnických osob. Je na čase valorizovat slevu na poplatníka, což mimochodem byl lživý slib vlády. To pomůže zejména nízkopříjmovým, tedy těm, kdo berou do 30 tisíc hrubého. Vidím také prostor zavést nižší sazbu DPH pro základní životní potřeby, abychom zkrotili extrémní ceny potravin,“ řekla Konečná.