Zločiny v Británii. Znásilňování pákistánskými gangy šokuje brutalitou a pokrytectvím úřadů
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Ve Velké Británii nutily několik desetiletí převážně pákistánské gangy k sexu hlavně nezletilé bílé dívky. Hlášených obětí jsou jednotky tisíc, ale vzhledem k mnoha nevyjasněným okolnostem a pochybnostem kolem vyšetřování jich může být mnohem více. Skandál se týká celé země (gangy působily v 50 britských městech) a jde na vrub selhání všech vrstev britského státu, od lokální policie a samospráv až po vládu v Londýně. První odhalení přišla před více než deseti lety. V britské společnosti ale doutná přesvědčení, že spravedlnosti nebylo učiněno zadost. Více o tom píše Ondřej Šmigol v novém vydání Týdeníku Echo a Dalibor Balšínek v editorialu.
Pravda, která irituje. Hospodaření vlády se neshoduje s jejími sliby. Nejhorší časy jsou pryč. Přesto se výkon ekonomiky, na který jsme si zvykli před covidem a energetickou krizí, v nejbližších letech pravděpodobně nevrátí a růst HDP nebude vyšší než tři procenta HDP. A jen navyšování reálných mezd a spotřeby, respektive větší utrácení, to nezachrání. Více v komentáři Markéty Malé.
Jak číst Trumpovy nápady na zabrání Grónska, Kanady a Panamy. „Občas trochu trollíme,“ přiznal před několika lety Donald Trump. Což je možná část vysvětlení šokujícího prohlášení, že by Spojené státy rád rozšířil o Kanadu, Grónsko a Panamský průplav. V případě Grónska a Panamy dokonce nevyloučil použití síly. Že pak ještě vyjádřil touhu přejmenovat Mexický záliv na Americký, vypadá vedle toho už jen jako zábavná kuriozita. Více o tom píše Ondřej Šmigol.
„Jako bychom zrušili dětský svět.“ Proč si dospívající ubližují a jak jim pomoci. Sebevražda je po úrazech druhou nejčastější příčinou úmrtí u dospívajících a mladých dospělých. Koncem roku 2024 získala psychiatrická nemocnice v Opařanech Národní psychiatrickou cenu Vladimíra Vondráčka za program, který se na sebevražednost mladých lidí zaměřuje. O dialektické behaviorální terapii i sebevraždách mladých hovořila Tereza Matějčková s klinickým psychologem Davidem Havelkou.
To sprosté slovo al-Káida. Proč Asad padl teď a tak snadno? Uběhl měsíc od svržení režimu Bašára Asada v Sýrii. Její nový vládce Ahmad Šara mezitím oznámil, že nejméně čtyři další roky nevypíše volby. Onen nový vládce je také zasloužilý džihádista. Tuto pozoruhodnou konstelaci probíral Daniel Kaiser v Salonu Echa s dvěma dámami české diplomacie: Evou Filipi, dlouholetou velvyslankyní v Sýrii (2010–23), a stále aktivní velvyslankyní – dříve v Egyptě, dnes v Izraeli – Veronikou Kuchyňovou Šmigolovou.
Sedm příštích let s Lenkou Bradáčovou. "Hlavním symbolem této éry se ale stalo obvinění exministryně obrany Vlasty Parkanové, že v roce 2009 způsobila předražení nákupu čtyř armádních letadel CASA. Do této kauzy Bradáčová opakovaně v médiích vstupovala a trvala na vině Parkanové. Celá obžaloba přitom stála na neseriózním posudku bývalého důstojníka komunistické Státní bezpečnosti. Po zprošťujícím rozsudku pro Parkanovou se ministerstvo za nezákonný postup omluvilo. Bradáčová ale ani pak neprojevila sebemenší pochybnost o svých postupech." Více v komentáři Bohumila Pečinky.
Pravicoví soudruzi woke levice. Na současném Západě je ve vzduchu očekávání změny. K moci směřují síly, které slibují zásadní korekci, nebo rovnou zničení systému tradičních stran, a deklarují odhodlání jít ještě dál – odstavit od vlivu a moci vrstvu současných západních elit, politických, státněbyrokratických (deep state), mediálních, kulturních a dalších. Jako svou ideologii vnímají národní konzervatismus (jejich protivníci pro ni používají emotivnější a pejorativnější termíny), prezentují se jako popření všeho, čemu se dnes říká „woke“. Více v eseji Ondřeje Štindla.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.