Zapomenutý Joe Biden
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
SOCIÁLNÍ DÁVKY
Výrazná změna systému sociálních dávek z dílny ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) s sebou přináší trochu paradoxní situaci: má lépe zacílit dávky, tedy ...
Americký prezident Joe Biden řekl své sbohem. Předevčírem přednesl tradiční „projev na rozloučenou“ z Oválné pracovny. Nebyl ničím zajímavý ani zapamatovatelný, stejně jako Bidenovo prezidentství. Jde tak vlastně o symbolické zakončení jeho pobytu v Bílém domě.
Američané jsou posedlí žebříčky svých prezidentů. Tradičně první tři místa obsazují první držitel úřadu George Washington, Abraham Lincoln, který vybojoval občanskou válku a zrušil otroctví, a Franklin Roosevelt, jenž USA provedl druhou světovou válkou a velkou hospodářskou krizí. Hodnocení ostatních bývá poplatné době. Například Harry Truman, v době konce svého mandátu extrémně neoblíbený, zažil renesanci po konci studené války, když se ukázalo, že jeho politika položila základy ke konečnému vítězství. Naopak třetí prezident Thomas Jefferson, tradičně řazený na špici žebříčku, se v poslední době propadá, jelikož byl otrokář. Brzký Bidenův odchod vyvolal spekulace, kam ho budoucí historici zařadí. Panuje všeobecná shoda, že někam dolů.
Zpočátku od Bidena nikdo mnoho neočekával. Během své první volební kampaně naznačoval, že se chce ucházet pouze o jedno volební období. Do Bílého domu kandidoval především proto, aby zastavil Donalda Trumpa. Jakmile toto nebezpečí pomine, plánoval odejít do důchodu a předat otěže mladším. Krátce po začátku mandátu ale radikálně změnil plány. Mohou za to především dva lidé: Donald Trump a historik Jon Meacham.
Výsledky voleb v roce 2020 tomu nasvědčovaly. Biden sice vyhrál, ale demokratická kontrola Senátu byla velmi nejistá. Výsledek závisel na dvou křeslech ve státě Georgia, kde se kvůli těsnému hlasování muselo uspořádat druhé kolo. Georgie tradičně volí spíše pravicově, očekávalo se tedy vítězství republikánů. Pak se ale neočekávaně do celé záležitosti vložil Trump. Označil volby v Georgii za předem zmanipulované a tvrdil, že nemá smysl vůbec chodit k urnám. Poslechl ho dostatek republikánů a demokraté senzačně vyhráli. Najednou se Biden mohl spolehnout na spřátelený Kongres.
Meacham je známý historik ověnčený Pulitzerovou cenou za svůj životopis prezidenta Andrewa Jacksona. V březnu 2021 Meacham zorganizoval setkání mezi Bidenem a skupinou historiků v Bílém domě. Cílem bylo předat Bidenovi zkušenosti minulých administrativ. Biden ze setkání odešel přesvědčen, že může být novým Franklinem Rooseveltem. Výsledkem byla ambiciózní agenda nazvaná Build Back Better (volně přeloženo „Znovu lépe stavět“), která měla přestavět americkou ekonomiku a společnost podobně jako Rooseveltovy reformy ve 30. letech během velké hospodářské krize.
Výsledkem bylo několik obřích zákonů, jejichž hlavním důsledkem byla inflace. Nejdražším z nich byl American Rescue Plan (Americký záchranný plán) v hodnotě 1,9 bilionu dolarů, který měl vrátit americkou ekonomiku na úroveň před pandemií covidu. Řada ekonomů, například bývalý ministr financí Billa Clintona Larry Summers, varovala, že balíček je příliš velký a způsobí vysokou inflaci, což se také stalo. Biden ale nebyl schopný říct demokratickým kongresmanům a senátorům „ne“ a do balíčku zahrnul veškeré jejich požadavky. Někdy jejich nápady zcela paralyzovaly funkčnost zákonů a balíčků. Například 42 miliard dolarů určených na rozšíření širokopásmového připojení do odlehlých oblastí USA nebylo využito, protože související regulace byly příliš komplikované.
Roztočená inflace spojená s pochybnou zahraniční politikou, katastrofální stažení z Afghánistánu a váhavá politika ohledně Ukrajiny a Izraele vytvořily obraz Bidena, který se nepodobá druhému Franklinu Rooseveltovi, ale spíše Jimmymu Carterovi, všeobecně považovanému za nejhoršího prezidenta od druhé světové války.
Biden mohl svou reputaci zachránit, kdyby včas oznámil, že se opravdu nebude ucházet o druhé volební období. To by umožnilo uspořádat primárky a nasadit někoho schopnějšího, než byla viceprezidentka Kamala Harrisová. Biden také mohl tvrdit, že udělal vše pro porážku Trumpa. Nyní je jeho pozdní odchod z kampaně považován za jeden z důvodů Trumpova vítězství.
Výsledek je, že po Bidenovi nezůstane nic. Bude vzpomínán jako intermezzo mezi dvěma mandáty Donalda Trumpa.
TRUMPOVY VÝROKY
OSUD SÍTĚ TIKTOK V USA