„Mají akademie, školy, vliv na rodinné klany a mešity.“ Zakladatelka liberální mešity nevidí budoucnost Evropy hezky
VYHROCENÁ SITUACE V NĚMECKU
„Odvaha extremistů vyjít do ulic v Hamburku a dalších městech a požadovat chalífát vzrostla,“ říká zakladatelka berlínské liberální mešity Seyran Ateş v rozhovoru pro rakouský deník Kurier. Od začátku války v Izraeli se podle ní bezpečnostní situace ještě zhoršila a její mešita, kde se společně modlí muži a ženy, a respektuje i queer komunitu, musela být uzavřena. Politický islám je podle berlínské právničky největší výzvou pro dnešní Evropu.
Zakladatelka mešity a lidskoprávní aktivistka upozorňuje na masivní nedostatky v integrační politice. Kvůli tomu, že před lety založila liberální mešitu Ibn Rushd-Goethe Mosque, dostává výhrůžky smrtí. Jde o jedinou liberální mešitu v Berlíně.
Od teroristického útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023 se pro ni bezpečnostní situace ještě zhoršila a její mešita musela být dočasně uzavřena, přičemž ona sama má osobní ochranu.
Politici a společnost podle ní před problémem, který představují radikální islamisté, dlouho zavírali oči, „ze strachu, že to prospěje pravicovým stranám“, jako je v Německu AfD a v Rakousku FPÖ, protože Rakousko je dlouhodobě vedle Německa také jedním z „hotspotů“ islamistů.
„Mají akademie, školy, vliv na rodinné klany a mešity.“ Z paralelních společností se stala kontraspolečnost. V některých oblastech má podle ní imám nebo patriarcha větší slovo než starosta. „Odvaha extremistů vyjít do ulic v Hamburku a dalších městech a požadovat chalífát vzrostla,“ popisuje Ateş s tím, že se pod vlivem silně ortodoxních muslimů radikalizují už i děti, kvůli sílícímu vlivu sociálních sítí, zejména TikToku.
„Hledají tam orientaci, komunitu a lidi, kteří jim říkají, že jsou skvělí, protože jsou muslimové. Ve školách se děti navzájem vystavují obrovskému tlaku. Je tam tolik extremismu. Slyšíte věty jako ‚Demokracie je vaše náboženství, islám je moje náboženství.‘ Tomu musíme čelit,“ říká právnička a aktivistka.
Ortodoxní islámská sdružení podle ní nezastupují většinu muslimů v Evropě, pouze jsou nejvíce slyšet. „To se může změnit, pokud rakouští politici změní svůj přístup k IGGÖ (Islámské náboženské společenství v Rakousku, pozn. red.).“
Ateş se domnívá, že v nadcházejících letech bude situace ještě extrémnější a vyhrocenější právě proto, že demokratických stranách chybí politická vůle ke zpřísnění migrační politiky a proti fundamentalistickým „ghettům“.