Lidem se daří hůř, namítá opozice. „Státnický projev,“ chválí prezidenta vláda
REAKCE NA PROJEV PREZIDENTA
Lidem v České republice se daří výrazně hůře než před čtyřmi lety. V reakci na novoroční projev prezidenta Petra Pavla to řekla šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová. Pavel v projevu hovořil mimo jiné o tom, že se z politiky staly prázdné marketingové fráze. Opozice označila Pavla samotného za „produkt politického marketingu“. Představitelé vlády označují projev za státnický.
Například premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, projev hlavy státu má být důstojný, státnický a spojující. „A přesně takový ho měl prezident Petr Pavel. Oceňuji také, že se shodujeme na pozitivní vizi do budoucna. Nesmíme se nechat zastrašit těmi, co jen šíří negativní náladu. Čeká nás rok rozhodnutí, kdy naši zemi můžeme opět posunout o kus dál,“ uvedl Fiala, který zároveň nereagoval na Pavlovo rýpnutí, které se týkalo německých mezd.
Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (ODS) označila novoroční projev za státnický, důstojný a především spojující. „Oceňuji optimistický obsah a důraz na víru v občany a jejich schopnosti posunout naši zemi kupředu. Velmi cenný je apel na účast ve volbách a odmítnutí politiky lží. Po letech projevů prezidenta, který společnost záměrně rozděloval, ukázal Petr Pavel již podruhé, že to jde i diametrálně jinak,“ uvedla Pekarová Adamová na síti X.
ANALÝZA: Rok 2025: volby v zemi na periferii Evropy
Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) souhlasí s výzvou prezidenta k přijetí eura. „A teď si představte, že tam mohl stát prodejce strachu a předražených potravin. Naštěstí projev pronesl prezident Pavel. Souhlasím s jeho výzvou k přijetí eura, nutné podpoře regionů a optimismu opřenému o skutečná řešení. Naše místo je uprostřed evropského rozhodování, ne na jeho okraji. Čekají nás náročné úkoly – nesvěřujme je těm, kteří šíří strach a vidí vládu jen jako nástroj své osobní pomsty,“ uvedla na X Nerudová.
Přijetí eura ve svém hodnocení projevu kvitoval i ministr zemědělství a předseda KDU-ČSL Marek Výborný, který rovněž označil ve vysílání ČT prezidentův projev za státnický.
Naopak místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) se na část projevu týkající se eura vyjádřil kriticky. „Přijetí eura není cestou k větší ekonomické prosperitě. Ukazují to zkušenosti, říká to dokonce i řada jeho zastánců. V tom se prezident republiky mýlí. K vyššímu ekonomickému růstu pomůže deregulace, debyrokratizace, přehodnocení iracionálních zelených politik a tedy i rozumnější přístup k energetice. Nikoliv to, čím platíme,“ uvedl Skopeček na X.
Projev byl smířlivější, řekla Schillerová
Exministryně Schillerová označila projev za smířlivější než v loňském roce. „Bylo tam méně chvály vlády a méně kritiky opozice. Pan prezident si zřejmě uvědomil, že by měl stát nad tou debatou vláda versus opozice,“ řekla Schillerová ve vysílání České teleevize.
„Mluvil o tom, že žijeme v úspěšné zemi a v bezpečné zemi. To druhé je bezpochyby pravda. A na konci zmínil – byť to nespojil s vládou – že máme problémy s růstem reálných mezd, energetickou krizí a ekonomickou stagnací. Lidé se všeobecně mají hůře než před čtyřmi lety,“ řekla Schillerová.
Vyjádřila se i k rozdělené společnosti, o které prezident rovněž mluvil. „Myslím si, že je velmi důležité se bavit o věcech, které trápí obyčejné lidi. Ty by nás politiky měly zajímat. Vytvářet tady vyčpělou politiku antiBabiše, která ani nikoho už nezajímá, strašit lidi tím, že pokud budeme ve vládě, tak zatáhneme Českou republiku někam na východ, to je opravdu marnost,“ řekla Schillerová.
Poslankyně Taťána Malá (ANO) v reakci na Pavlova slova o tom, že z politiky se staly jen marketingové fráze, označila Pavla samotného za „produkt politického marketingu“.
Podobně hovořila také europoslankyně a šéfka KSČM Kateřina Konečná. „Upřímně jsem se zasmála tomu, když Petr Pavel – ryzí produkt prázdného marketingu – mluvil o tom, že v politice začal převládat marketing. Stejně tak, když mluvil o dodržování práva, přitom v loňském roce úplně kašlal na prosby o součinnost při kontrole financování jeho kampaně. No prostě pokrytectví…“ uvedla Konečná na X s tím, že se Pavel záměrně vyhnul problémům, které „řeší lidé v podhradí“, a obešel kritiku vlády.