Přepadli americkou ambasádu a zajali diplomaty. Tisíce Íránců oslavují památný den
VÝROČÍ V ÍRÁNU
Tisíce Íránců demonstrují v Teheránu před bývalou americkou ambasádou. Oslavují výročí z roku 1979, kdy skupina radikálních íránských studentů přepadla velvyslanectví a zajala desítky amerických diplomatů jako rukojmí. Více než rok trvající krize zásadně poznamenala americko-íránské vztahy, píše agentura AFP. Spojené státy také potvrdily, že Írán už několik měsíců zadržuje americko-íránského novináře Rezu Valizadeha, píše agentura AP.
Původně budova diplomatické mise se proměnila v muzeum známé jako Doupě špionů. Jeho zdi zdobí nástěnné malby odsuzující Spojené státy.
Íránci v Teheránu i na dalších demonstracích po celé zemi mají ceduje s nápisy „smrt USA“ a „smrt Izraeli“, který Írán považuje za svého úhlavního nepřátele. Demonstranti mávají íránskými a palestinskými vlajkami, objevují se ale i vlajky libanonského šíitského hnutí Hizballáh, které s podporou Íránu bojuje proti Izraeli.
How US turned an entire nation hostage to dictatorship?
— Iran Screenshot (@iranscreenshot) November 3, 2024
Today marks 13 Aban, The National Day of Fighting Global Arrogance in #Iran
On this day in November 1979, students took over the US embassy in Tehran demanding the return of former US-backed dictator King Shah #pahlavi… pic.twitter.com/96OgRKFUnN
Izrael a Spojené státy „nemohou přežít, když masakrují muslimy. Neustále je varujeme, že pokud nepřestanou, tak směřují ke zhroucení a destrukci,“ řekl na demonstraci v Teheránu velitel íránských revolučních gard Hosejn Salámí.
IRAN: The Iranian people marked the National Day of Fighting against Global Arrogance in Nationwide rallies on Sunday morning.
— Suribelle (@Syribelle) November 3, 2024
In Tehran the rally began from the Palestine Square toward the former US embassy known as the Den of Espionage. pic.twitter.com/YSX6K6WByS
Novinář Valizadeh pracoval pro Rádio Farda, které spadá pod Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. V únoru na sociální síti X napsal, že jeho rodinné příslušníky zadržely revoluční gardy ve snaze přimět ho k návratu do Íránu. Tam podle svých tvrzení v březnu opravdu odcestoval. „Nakonec jsem se do země vrátil po 13 letech bez jakékoli, byť jen ústní, bezpečnostní záruky,“ uvedl Valizadeh.
Nepotvrzené informace o Valizadehově zadržení kolovaly už několik týdnů. Informovala o tom například skupina Human Rights Activists, která monitoruje případy v Íránu. Skupina napsala, že Valizadeh byl zadržen po příjezdu do země a později propuštěn. Později byl opět zadržen a měl by stanout před soudem. Teherán jeho věznění nepotvrdil, píše AP.
Demonstrace v Teheránu se konala v době, kdy Izrael válčí s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy a také s Hizballáhem v Libanonu. Konflikty už si vyžádaly desetitisíce mrtvých, zejména z řad palestinských civilistů. Minulý týden izraelská armáda poprvé oficiálně přiznala, že zaútočila na vojenské cíle v Íránu v odvetě za rakety vypálené 1. října z Íránu na Izrael.
Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí naposledy v sobotu pohrozil Izraeli a Spojeným státům zdrcující odpovědí, pokud napadnou Írán nebo zaútočí na jeho spojenecké skupiny v regionu. Spojené státy v pátek oznámily nasazení dalších sil na Blízkém východě, což má nepřátele Izraele odradit od dalších útoků.