Rusové umí odposlouchávat naše telefony. V Praze k tomu mají zařízení, varuje Koudelka z BIS
AKTIVITY RUSKÝCH ŠPIONŮ
Hrozba ruské špionáže v době konfliktu na Ukrajině sílí. Podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky se pracovníci kontrarozvědky nyní setkávají se zpravodajskými operacemi ruských tajných služeb, které probíhají také v kyberprostoru, každý den. Stopy vedou podle Koudelky mimo jiného také přímo na ruské velvyslanectví v Praze.
Ruské zpravodajské služby podle generála Koudelky používaly už před válkou na Ukrajině různé formy práce, včetně vojenského průzkumu nebo klasického získávání informací pomocí různých špionážních metod. V poslední době ale začaly ruští zpravodajci významně posilovat takzvané technické operace a operace v kyberprostoru.
Působení ruských špionů je sice podle jeho slov nyní ztíženo nízkým stavem ruské diplomatické mise v Česku nebo omezené činnosti ruských obchodníků a firem u nás, to ale neznamená, že tu ruští zpravodajci nepůsobí. „Jsou tady, ale k tomu, aby získali informace používají v minulosti méně časté způsoby práce a přizpůsobují se novým podmínkám a na to také musíme reagovat,“ řekl generál Koudelka v pondělí na bezpečnostní konferenci ve sněmovně.
„O technických operacích bychom mohli mluvit déle, ale asi není žádoucí zmiňovat podrobnosti. Zopakuji, co jsem řekl ve sněmovně před několika lety. Rusové mohou monitorovat naši telefonickou komunikaci, mají k tomu dostatečné technické prostředky umístěné v objektech zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze. A Rusové tedy mohou takto získávat pro ně využitelné informace a my bychom s tím měli počítat,“ řekl Koudelka.
„Stejně tak musíme reálně počítat s tím, že mohou napadat naše soukromé i firemní počítače, mohou útočit a také útočí na státní instituce i na soukromé firmy. A to platí jak pro ruské, tak pro čínské zpravodajské služby,“ dodal šéf české kontrašpionáže během asi desetiminutového příspěvku.
Z hlediska „akutní bezpečnostní situace“, která souvisí s tím, že relativně blízko našich hranic probíhá válka, jsou však podle Koudelky ruské zpravodajské aktivity výrazně rizikovější než ty, jež probíhají z čínské strany.
Civilní kontrarozvědka v době probíhající války dle slov ředitele pozoruje „otevřeně agresivní ruské operace“. „Dochází k diskreditaci autorit, masovému ovlivňování civilistů a zaměstnanců ozbrojených složek, falsifikují se události, šíří se dezinformace, provádějí se hackerské útoky, ovlivňuje se veřejné mínění, mezinárodní a náboženské organizace a další.“
„Dneska, když je Rusko ve válce v Evropě, ve válce nejen proti Ukrajině, ale přeneseně i proti celému demokratickému společenství, můžeme v reálu vidět, čeho jsou Rusové schopni a jak u nás každodenně i v jiných demokratických zemích působí různými typy aktivit, o kterých jsem hovořil. Setkáváme se s tím dnes a denně,“ uvedl také.
Koudelka pak mimo jiné upozorňoval na schopnost Ruska vypouštět dezinformace, což je podle něj dlouhodobě patrné například na Slovensku, kde se údajně jejich působení promítá do změn názorů obyvatelstva, například na válku na Ukrajině. Je také přesvědčen, že se Rusko pokusí všemi dostupnými prostředky zabránit ratifikaci česko-americké obranné dohody, kterou musí před podpisem prezidentem Petrem Pavlem schválit ještě parlament.