Islámský svět zuří kvůli pálení koránu v Evropě. V Bagdádu vzplála švédská ambasáda
REAKCE NA PÁLENÍ KORÁNU
V muslimských zemích se vzedmula silná vlna odporu proti nedávným veřejným pálením svaté knihy islámu koránu v Kodani a Stockholmu. V občanskou válkou zmítaném Jemenu tyto akce vyvolaly shromáždění mnoha tisíců demonstrantů v jemenském hlavním městě Saná, kteří vyjádřili hněv na Dánsko i Švédsko za to, že takové činy dovolily. Švédsko přitom už minulý týden muselo evakuovat iráckou ambasádu v Iráku, do níž vtrhli demonstranti.
Podle televize BBC Irák a některé další země s převahou muslimů důrazně odsoudily pondělní pálení koránu skupinou nazvanou „Dánští patrioti“ před iráckou ambasádou v Kodani. Při pondělním incidentu v Dánsku dva demonstranti proti islámu svatou knihu zapálili na podnose z alobalu vedle irácké vlajky na zemi. Krajně pravicová skupina podobný čin v pátek živě vysílala na Facebooku.
Tens of thousands of people in Yemen’s capital protest against the latest desecration of the Quran in Denmark pic.twitter.com/sjDFFs8o8I
— TRT World Now (@TRTWorldNow) July 25, 2023
Reakce na pondělní pálení koránu v Kodani na sebe nenechala dlouho čekat, jelikož se téměř 1000 demonstrantů v Bagdádu po tomto incidentu pokusilo dostat na dánskou ambasádu. Irácké ministerstvo zahraničí uvedlo, že takové činy umožnily „viru extremismu a nenávisti“ představovat „skutečnou hrozbu pro mírové soužití společností“.
Obrovské protesty vyvolal incident v Jemenu, kde například v hlavním městě Saná vyšly statisíce lidí do ulic. V pokračujících protestech proti pálení koránu ve Švédsku koncem června zavedl Jemen zákaz dovozu produktů ze Švédska. Jemen tak učinil jako první muslimská země.
Prohlášení vydaly i další země. Turecko označilo incident za „ohavný útok“ na korán, který muslimové považují za slovo Boží a jakékoli úmyslné poškození nebo projev neúcty vůči němu považují za hluboce urážlivé, zatímco alžírské ministerstvo zahraničí si předvolalo dánského velvyslance a švédského chargé d‘affaires, aby tyto činy odsoudili. Írán v sobotu také protestoval proti dřívějšímu znesvěcení. Místní média v Kataru uvedla, že Souq Al Baladi, největší trh v zemi, na protest odstranil švédské produkty.
Dánské království přitom oba incidenty důrazně odsoudilo. Podle serveru Al-Džazíra po incidentu z minulého týdne dánský ministr zahraničí Lars Lokke Rasmussen odsoudil čin jako akt „blbosti“ několika jednotlivců a řekl národní televizi DR: „Je hanebným činem urážet náboženství druhých.
Muslim stormed the Swedish embassy in the Iraqi capital of Baghdad early Thursday in response to police in Stockholm granting permission for a demonstration where organizers are reportedly planning another burning of the Qur‘an.
— Amy Mek (@AmyMek) July 20, 2023
It is no surprise that Islamic supremacists are… pic.twitter.com/TZiujzqZnm
Problémy musel řešit i dánský soused Švédsko. To minulý pátek evakuovalo zaměstnance svého velvyslanectví z Bagdádu poté, co na budovu zaútočili demonstranti, hlavně stoupenci šíitského duchovního Moqtada al-Sadra. Demonstranti vnikli do areálu švédské ambasády a založili tam požár.
Irák také vyhostil švédského velvyslance. Stalo se tak poté, co irácký křesťanský uprchlík dostal od švédské policie povolení spálit korán ve Stockholmu.
Stockholmské protesty mohly pokračovat poté, co soudy zrušily policejní zákaz s odvoláním na zákonné právo na svobodu shromažďování. Švédské úřady odsoudily pálení svaté knihy jako islamofobní. Přesto si Švédsko vysloužilo drsnou kritiku ze strany islámských zemí. „Švédská vláda by měla vědět, že podporou zločince, který spálil svatou knihu, vstoupila do bojové řady o válku s muslimským světem,“ uvedl íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí na Twitteru.