Turecko může dodávat více plynu do střední Evropy, pokud bude zájem, říká ministr Bayraktar
PLYN
Turecko je připraveno více přispět k energetické bezpečnosti Evropy jako centrum dodávek zemního plynu. Řekl to dnes v rozhovoru s japonskou agenturou Nikkei Asie turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů Alparslan Bayraktar poté, co Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Evropy.
Pokud bude v Evropě „politická ochota a závazek“ a budou provedeny další investice do energetického propojení. "Turecko může v budoucnu zvýšit vývoz plynu do střední a východní Evropy až o 10 miliard kubických metrů ročně pomocí balkánské trasy plynovodu," řekl Bayraktar agentuře Nikkei. Pro srovnání, roční spotřeba plynu je v Česku přibližně 9 miliard m3.
Přitom Turecko vedle své produkce zemního plynu značnou část suroviny samo kupuje z Ruska, Ázerbájdžánu a Íránu. Děje se tak tranzitem přes plynovody Blue Stream a Turkish Stream a přes plynovod TANAP. Turecko jako plynárenský uzel prodává plyn dále do Evropy, zvláště do zemí Balkánu a do Maďarska.
Kyjev ve středu zastavil tranzit ruského plynu přes Ukrajinu dále do Evropy. Nejvíce postižené je Slovensko, ale i Maďarsko. Ruský plyn skrze Slovensko se dostával i do České republiky.
Zastavení tranzitu označil slovenský premiér Robert Fico za sabotáž ze strany ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Jsme připraveni jednat a dohodnout se v koalici na zastavení dodávek elektrické energie a na výrazném snížení podpory občanům Ukrajiny, kteří se nacházejí na území Slovenské republiky,“ řekl Fico o postoji své strany Směr-sociální demokracie k zastavení dodávek plynu.