Pavlův „hloubkový úklid“. Kancelář prezidenta prý prováděla i aktivity v šedé zóně
ZMĚNY NA HRADĚ
Česká republika si v pátek a sobotu volila nového prezidenta, stal se jím generál ve výslužbě Petr Pavel. Ten místo oslav vítězství ve volbách začal ihned pracovat, ačkoliv do úřadu bude jmenován až 9. března. Již teď má také představu o tom, co vše se po jeho nástupu na Hrad bude muset změnit. Kromě personálních změn plánuje v Kanceláři prezidenta republiky audit, o kterém bude v tomto týdnu jednat i se šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). „V kanceláři prezidenta bude zapotřebí skutečně hloubkový úklid ve všech oblastech, protože realita, se kterou se teď zatím stále ještě v náznacích setkávám je výrazně horší než jsem si představoval,“ uvedl Pavel v rozhovoru pro Reflex.
Zvolený prezident Pavel plánuje audit NKÚ zejména kvůli počínání současného kancléře Vratislava Mynáře a prezidentova poradce Maritna Nejedlého. S prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou by měl Pavel jednat ve čtvrtek. O způsobu vedení kanceláře ze strany Mynáře a aktivitách Nejedlého, které probíhaly s vědomím současného prezidenta Miloše Zemana se podle svých slov nyní dozvěděl nějaké nové věci, které nevěděl.
„Ne všechny můžu publikovat, takže si to zatím nechám pro sebe. Ale je evidentní, že kancelář prezidenta už dávno neplnila ten účel, který měla. Už dávno ztratila jakoukoliv sebereflexi, pokud jde o transparentnost výkonu vysokého státního úřadu a v rozsáhlé míře prováděli vlastní aktivity, často v šedé zóně, ne-li přímo za hranou zákona,“ upřesnil nově zvolený prezident.
Je podle něj možné, že se skutečnosti budou řešit pomocí trestního oznámení. „O některých vím a je skutečně vážný důvod se domnívat, že to bylo překročením pravomocí a možná i porušením zákona,“ uvedl Pavel s tím, že to zatím nechce ventilovat. „Myslím si, že se to asi v nejbližších týdnech dozvíme,“ dodal.
Pavel se rovněž chystá vyměnit pracovníky Kanceláře prezidenta republiky, zejména kvůli jejich napojení na Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého. „Kancelář prezidenta má 92 zaměstnanců a já zatím mám jenom částečně vhled do toho, jak fungovala, ale předpokládám skutečně, že tam bude řada lidí, se kterými bych nemohl spolupracovat,“ uvedl Pavel. „Jsou tam lidé, kteří byli a jsou stále výrazně spojeni jak s Vratislavem Mynářem, tak s Martinem Nejedlým, kteří dělali v podstatě na zadání to, co jim bylo řečeno a rozhodně nemohu mít důvěru, že by tak nečinili v době, kdy dojde k vystřídání týmu,“ vysvětlil svůj záměr, konrétní jména ale zatím prozradit nechtěl.
Důvěru podle svých slov zvolený prezident necítí ani vůči Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky, proto aktuálně odmítl služby tohoto útvaru využívat. „Být chráněnou osobou a mít kolem sebe lidi, kteří jsou s vámi téměř 24 hodin 7 dní v týdnu, jsou přítomni vašim rozhovorům, jsou tak blízko, že vidí vlastně celý váš život, tak k takovým lidem musíte mít důvěru. A já musím říct naprosto jednoznačně, že minimálně k části útvaru ochrany prezidenta tu důvěru teď necítím,“ uvedl Pavel v rozhovoru Prostor X serveru Reflex.cz.
Pavlův tým na Hradě bude částečně tvořit jeho volební tým, podle něj na konkrétním složení aktuálně se svými kolegy pracuje. „Z hlediska počtu bych to zatím nerad kvantifikoval, ale rozhodně z hlediska kvality výkonu, tak bych byl velice rád, aby lidé, kteří v kanceláři budou působit, alespoň ti, kteří přichází se mnou, u těch to zaručit mohu, že to budou profesionálové, že budou transparentní, že budou otevření a určitě jsou připraveni k úplně jinému výkonu své práce, než to, co jsme měli v poslední době možnost na Hradě vidět,“ uvedl zvolený prezident.
Hrad nebo Lány?
Prezident má kromě Pražského hradu k dispozici také zámek v Lánech, který během svého mandátu hojně využívá současný prezident Miloš Zeman. Petr Pavel se ale ani na Hradě, ani na zámku v Lánech neplánuje hned zabydlet. „Lány si asi nechám ještě dlouho stranou. Ale pokud jde o Hrad, tak já se nijak ani tak netěším na život na Hradě, z pohledu toho „žít si jako na zámku“, ale těším se na ten výkon práce a ten se nakonec dá dělat aniž by člověk se plně zabydlel na Hradě, takže já se do toho pustím hned,“ uvedl v pořadu Prostor X.
Pavel očekává, že ve výkonu prezidentské funkce na Hradě stráví „naprostou menšinu“. „Já to vnímám tak, že práce v prezidentské kanceláři je pouze zlomkem toho, co by měl prezident dělat a obrazně jsem to v kampani vyjadřoval tak, že prezident sice úřaduje na Hradě, ale pracovat by měl hlavně v podhradí a za tím si stojím. Já si myslím, že prezident by měl strávit dost času tím, že bude v kontaktu s lidmi, bude rozumět jejich problémům, bude naši zemi zastupovat navenek, takže bude i cestovat a na tom Hradě vlastně stráví naprostou menšinu času,“ vysvětlil Petr Pavel.
Kancléřka Vohralíková a její spolupracovníci
Pavel už před volbami oznámil, že v případě jeho zvolení by vedením Kanceláře prezidenta republiky pověřil Janu Vohralíkovou, současnou kancléřku Senátu. Ta toho podle svých slov o práci kancléře ví „poměrně hodně“. Kancléřkou v Senátu totiž je už čtyři roky.
„Odvahu na to mám, větrat umím a výzev se nebojím,“ uvedla v rozhovoru pro server iRozhlas, o potřebné bezpečnostní prověrky si podle svých slov již požádala. „Ty, o které jsem mohla požádat, už jsou v běhu. Pak uvidíme, jak to bude nastavené na Hradě, tak si požádám o další prověrky,“ uvedla Vohralíková.
I ona již začíná pracovat ve své nové pozici. Plánuje například setkání se Zemanovým kancléřem Mynářem a kancléřem Poslanecké sněmovny, aby spolu začali řešit uspořádání společné schůze obou komor Parlamentu, kde bude prezident skládat slavnostní slib. Setkání s Mynářem chce podle rozhovoru, který poskytla Deníku.cz, využít i k dohodě na harmonogramu předání funkce kancléře.
Vohralíková podle svých slov zatím neví, kdo budou její nejbližší spolupracovníci. „Neumím říct, kdo tam zůstane, protože už nějakou dobu se mluví o tom, že na Hradě dochází k přesunům, takže nevím, koho tam najdu. Domluvili jsme, že společně budeme konzultovat důležité pozice, hlavně ty kolem pana prezidenta. A nějaké nápady mám a budeme je společně řešit,“ tvrdí Vohralíková.
Schůzka Pavla se Zemanem
Na následující dny se plánuje schůzka současného prezidenta Miloše Zemana s jeho nástupcem Petrem Pavlem, ten uvedl, že spolu od jeho zvolení zatím v kontaktu nebyli. „Já jsem jenom zaznamenal jeho zprávu, že je připraven se se mnou podělit o jeho poznatky ohledně prezidentského údělu, aniž bych tedy věděl, co tím měl konkrétně na mysli,“ uvedl Pavel pro pořad Reflexu.
„Samozřejmě bych očekával, že stávající kancelář vyjde jako první s návrhem, jakým způsobem řešit předávání funkce, protože přece jenom oni jsou v úřadě, oni drží kalendář, oni drží prostory a veškeré informace, takže by asi měli být oni ti, kteří navrhnou, jak postupovat,“ dodal. Podle svých slov Petr Pavel již podnikl kroky k tomu, aby se spojili alespoň cestou tajemníků.
„Maximální součinnost“ je připraven týmu Petra Pavla poskytnout Ředitel protokolu prezidentské kanceláře Vladimír Kruliš. Má prý zájem na tom, aby protokol dobře fungoval i po nástupu nového prezidenta a aby se předešlo jakýmkoliv protokolárním přešlapům. Kruliš také v úterním rozhovoru na Radiožurnálu uvedl, že termín schůzky Zemana s Pavlem zatím nebyl domluven, za nejčistší řešení považuje, aby Pavel požádal o setkání se Zemanem. Umí si ale i představit i to, že by Zeman svého nástupce pozval. Obě strany budou zřejmě muset najít nějaký průsečík, aby se potkaly, protože se potkat chtějí, soudí šéf hradního protokolu.
Zvolený prezident Petr Pavel od úterý přijímá hosty v Hrzánském paláci na pražských Hradčanech. Do vládního objektu se s ním přesouvá i celý jeho tým, ČTK to sdělila manažerka komunikace Pavlova týmu Markéta Řeháková. Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý řekl serveru Blesk.cz, že o využívání paláce do březnové inaugurace požádal tým Pavla, předseda vlády žádosti s radostí vyhověl. Považuje za vhodné i praktické, aby budoucí prezident sídlil v budově nedaleko Pražského hradu do doby, než se 9. března po slavnostním složení slibu oficiálně ujme funkce i hradní kanceláře.
Pavel se v úterý měl sejít s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) a poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem. V pondělí se již setkal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) nebo s ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalem Koudelkou. Ve středu večer se pak uskuteční setkání nově zvoleného prezidenta s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a premiérem Petrem Fialou (ODS). Nejvyšší ústavní činitelé se v tomto složení prvně potkají na pracovní večeři. Diskutovat by měli o představách budoucí spolupráce.