Turci zatkli desítky údajných agentů Mossadu
VÁLKA PROTI HAMÁSU
Turecké úřady zadržely 34 lidí podezřelých z napojení na izraelskou zpravodajskou službu Mossad a ze zaměřování se na Palestince žijící v Turecku. Oznámil to tento týden turecký ministr vnitra Ali Yerlikaya. Mossad měl tyto údajné agenty naverbovat přímo v Turecku. Akce proti izraelské tajné službě mají v Turecku dále pokračovat.
Policie provedla operaci zvanou MOLE na několika místech v osmi provinciích v rámci vyšetřování prováděného tajnou službou MIT a protiteroristickým úřadem istanbulského prokurátora. Turci zadrželi 33, podle jiných zdrojů 34 údajných agentů Mossadu. Při akci bylo zabaveno rovněž 143 830 eur, 23 680 dolarů, různé částky v hotovosti v dalších měnách, jedna neregistrovaná zbraň a množství digitálních materiálů.
"Izraelská zpravodajská služba rekrutuje personál, který má být použit při akcích proti Palestincům pobývajícím v naší zemi a jejich rodinám," řekl podle agentury Reuters ministr s tím, že k navázání kontaktu používal Mossad pracovní nabídky na sociálních sítích a později používal platformy pro šifrované zasílání zpráv k udržování komunikace s agenty.
Podle tureckých úřadů používá Massad ke styku také živé kurýry a převody peněz se snaží maskovat pomocí kryptoměn.
Uluslararası Casusluk Faaliyetlerinin Tespit ve Deşifresine yönelik İstanbul merkezli 8️⃣ İlde eş zamanlı olarak düzenlenen “KÖSTEBEK” Operasyonunda 3️⃣3️⃣ şüpheli şahıs yakalandı❗️
— Ali Yerlikaya (@AliYerlikaya) January 2, 2024
Ülkemizin milli birlik ve beraberliğine karşı yürütülen casusluk faaliyetlerine asla izin… pic.twitter.com/cQDc9kq9E2
"Blahopřeji příslušníkům MIT a policii, kteří operaci zorganizovali," napsal Yerlikaya s tím, že "boj proti organizovaným zločineckým organizacím a špionům, kteří narušují klid našich rodin, bude s odhodláním pokračovat."
Podle sobotní zprávy izraelských médií bylo 15 osob z 34 původně zadržených vzato do vazby.
Turečtí představitelé minulý měsíc varovali Izrael před "vážnými následky", pokud se pokusí dopadnout členy teroristické skupiny Hamás žijící mimo palestinská území, včetně Turecka. Prezident Tayyip Erdogan varoval, že by to byla chyba.
Vztahy mezi Tureckem a Izraelem se vyhrotily po útoku Hamásu na Izrael 7. října. Erdogan přirovnal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v souvislosti s odvetnými vojenskými zásahy v Gaze k Adolfu Hitlerovi. Izrael odvolal svého velvyslance z Ankary s tím, že se ambasador do Turecka nevrátí, dokud bude Erdogan u moci.