Pagery jako zabiják. Osud Hizballáhu vzbuzuje škodolibou radost

SALON O IZRAELI, LIBANONU A GAZE

Pagery jako zabiják. Osud Hizballáhu vzbuzuje škodolibou radost
O střetu Izraele s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh diskutují v Salonu Týdeníku Echo Irena Kalhousová, Marek Čejka, Tomáš Smetánka a Jan Fingerland. Foto: Markéta Burleová
2
EchoSalon
Ondřej Šmigol
Sdílet:

Libanonské teroristické hnutí Hizballáh nemělo příliš dobrých posledních pár dnů. Izrael se zjevně rozhodl udělat něco s neustálým ostřelováním, před kterým se evakuovalo několik desítek tisíc lidí. Po celém Libanonu explodovaly tisíce pagerů, izraelské cílené nálety zdecimovaly nejvyšší velení hnutí a bombardování poškodilo infrastrukturu teroristů. Spekuluje se o pozemní invazi.

V Salonu Echa debatovali o krizi Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, Marek Čejka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, arabista a bývalý diplomat Tomáš Smetánka a komentátor Českého rozhlasu Jan Fingerland. Debata proběhla v pátek odpoledne, pár hodin před izraelskou operací, která zabila šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha.

Celá video a audio verze Salonu zde.

Asi se všichni shodneme, že za nedávnou operací, kdy příslušníkům Hizballáhu vybouchly pagery, stál Izrael, i když ten se veřejně k ničemu nepřiznal. Nakolik je takováto operace bezprecedentní?

Fingerland: Určitě je bezprecedentní, protože jinak by nebylo možné ji provést. Hizballáh s tím evidentně nepočítal, i když nějakým způsobem ty přístroje prověřoval. Údajně je zkoušel pronést přes letištní kontroly, které by teoreticky měly odhalit přítomnost nějaké výbušniny. Určitě to je hodně inovativní způsob, jak dopravit výbušninu až na místo určení. Ale na druhou stranu, když se podíváme na dřívější izraelské operace, tak najdeme některé v podobném stylu. Poměrně známá akce je, kdy Izraelci založili falešný potápěčský klub na Sinaji, aby dosáhli svého, tehdy šlo o záchranu etiopských Židů. Je to inovativní v té konkrétní formě, ale v zásadě jde o standardní operaci tohoto druhu, to znamená vytvoření nějakých falešných firem, získání prostředníků, analýza protivníka. A v tomhle případě to Izraelcům vyšlo.

Čejka: Bylo to inovativní, ale také kontroverzní, protože to evidentně zasáhlo mnoho civilistů. Ne všichni byli členové Hizballáhu a i řada z nich byli spíš členové civilního křídla. A to je také nějaký precedent. Můžou to použít jiné mocnosti v jiných konfliktech a budou se obhajovat tím, že Izraeli to prošlo. Izraelci určitě mají spoustu dalších metod. Ukazují to nyní při těch tzv. cílených likvidacích příslušníků Hizballáhu, to jsou skutečně velké ryby. Pagery podle mých informací nebyly mezi těmi nejvyššími. Byly mezi potenciálně mobilizovatelnými a představiteli civilního křídla. V tom ohledu se to vlastně dotklo civilistů. Libanonská společnost ani náhodou není sjednocená kolem Hizballáhu, ale bohužel takovéto akce, které postihnou masověji civilisty, je spíš povedou k solidaritě s Hizballáhem.

Smetánka: Já vidím riziko v tom, že tyto metody se mohou objevit v budoucnu. Umístění výbušniny v autě a likvidace protivníka byly uplatněny poprvé Izraelem. Potom to použil Hizballáh, který ovšem pro to rekrutoval sebevražedného atentátníka a tímto tuto metodu ještě svým způsobem vylepšil a zdokonalil. Vedlo to k další vlně a novému typu terorismu.

Kalhousová: Rozporovala bych to, co říkal Marek Čejka, že šlo o masivní útok na civilisty. Myslím, že už nejde víc zacílit, než jak to ta akce dokázala. Nemám seznam těch osob, abych byla schopna říct, kdo z nich byl civilní člen Hizballáhu a kdo z nich byl součástí vojenských složek. Vůbec si myslím, že rozdělování teroristických organizací na civilní a vojenskou složku je velmi problematické, protože víme, že ty složky jsou propojeny a že velmi často lidé, kteří začnou v civilní složce, přejdou do té vojenské a naopak. Myslím si, že Izrael bude kritizován vždy za jakýkoli typ akce. Když bude používat bombardování, které samozřejmě zasáhne velký počet civilistů, bude kritizován. Když přijde s akcí, která je pravděpodobně nejcílenější akcí v historii vojenství vůbec, je také kritizován. Takže ono je potom opravdu velmi složité, jakým způsobem boj proti takovým organizacím, jako je Hizballáh, nejlépe vyzbrojená nestátní organizace na světě, vůbec vést.

Čejka: Pagery byly rozptýleny mezi lidi. Nebylo vůbec zřejmé, kde v tu chvíli budou. Jsou u toho zranění, zahynuly i děti. Vybuchovalo to v nemocnicích, vybuchovalo to v obchodních domech. Nemyslím, že to byla úplně nejpřesněji cílená izraelská operace. Působí to dojmem, že to byl takový trošku brutální experiment, kdy vlastně Izraelci zjišťovali, kdo všechno jsou členové Hizballáhu, jaká je vlastně struktura a podobně. Takže to opravdu není bez kontroverzí.

Zkrácená verze na YouTube zde.

Celý Salon si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME nebo od středečních 18:00 v digitální verzi časopisu. Od čtvrtka je na stáncích v prodeji i tištěné vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články