Omezí nám USA čipy pro AI? Fiala a Ženíšek věří, že je prostor pro jednání
OMEZENÍ AI ČIPŮ
Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09) věří tomu, že je ještě dost času na diplomatická jednání Evropské unie se Spojenými státy ohledně plánu USA omezit vývoz čipů pro umělou inteligenci (AI). Obavy z dopadu regulace sdílí i americký technologický sektor, což může přispět k nalezení vyváženého řešení, napsal Ženíšek médiím. Také podle premiéra Petra Fialy (ODS) zatím iniciativa aktuální americké administrativy nepřináší nic definitivního. USA chce podle BBC omezeními zajistit, aby vysoce pokročilá technologie zůstala mimo dosah Ruska a Číny. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že o nařízení budou v příštích týdnech Češi jednat na nejvyšší úrovni ve Washingtonu.
Regulace se bude týkat i ČR, zatímco například západní část Evropské unie bude mít podmínky volnější, což v prohlášení kritizovala Evropská komise. Státy v první oblasti, ve které jsou například Kanada, Británie, Francie, Německo nebo Norsko s Finskem, budou mít podmínky volné. Česko bude podle mapy zveřejněné agenturou Bloomberg ve druhé kategorii, která už bude mít výraznější omezení. Největší omezení se budou týkat Ruska, Číny nebo Íránu s Venezuelou.
Fiala rozdělení států Evropské unie nepovažuje za správné. "Věřím, že bude prostor pro jednání mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Nutno zdůraznit, že podpis tohoto návrhu bude až na novém americkém prezidentovi (Donaldu) Trumpovi, iniciativa aktuální americké administrativy tak nepřináší nic definitivního," napsal předseda vlády médiím.
Ženíšek uvedl, že návrh má před sebou 120 dnů dlouhé připomínkové řízení, schválení Kongresem a podpis nového prezidenta. "To dává dostatečný prostor pro diplomatická jednání EU s americkou stranou," uvedl. ČR spadá do stejné kategorie jako vyspělé země jako Izrael, Polsko, Švýcarsko či Portugalsko, dodal. "Považuji to za nešťastné rozhodnutí a věřím, že je ještě čas na změnu. Díky programu DC National VEU a možnosti kvót bychom ale i tak měli mít stále dostatečný přístup k těmto technologiím," napsal.
Tento čas chce Česko využít pro politická jednání v USA. "Regulace bude také předmětem politických jednání vysokých českých představitelů ve Washingtonu v následujících týdnech. Česko má bezpochyby patřit do první skupiny, v tom smyslu budeme hájit v USA české zájmy," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.