Muž zadržel kýchnutí a protrhl si průdušnici, jde o historicky první případ
PROTRŽENÍ PRŮDUŠNICE
Zdánlivě běžný biologický proces kýchání muži způsobil protržení průdušnice. K nepříjemnému úrazu došlo, když muž dostal nutkání si kýchnout v důsledku senné rýmy. Pokusil se kýchnutí potlačit, což mu způsobilo protržení průdušnice. Jde o vůbec první zaznamenaný případ svého druhu, uvádí vědecký web Live Science.
K neobvyklému poranění došlo, když muž řídil auto a kvůli senné rýmě pocítil silné nutkání ke kýchnutí. Dráždivé kýchnutí se však snažil potlačit zacpáním nosu a zavřenými ústy. Nahromaděný tlak vedl k natrhnutí průdušnice.
Silná bolest způsobená trhlinou o průměru zhruba dva milimetry donutila muže, který se léčí s rozedmou plic, k návštěvě pohotovosti. Kromě toho, že měl podle lékařů krk oteklý po obou stranách, měl problémy s hybností krku a při pohybu bylo slyšet jemné praskání. Zároveň však muž neměl potíže s mluvením, dýcháním, ani polykáním. To lékaře zmátlo, protože se doposud s podobným případem nesetkali. Správnou diagnózu odhalil až rentgen.
Trhlina způsobená nahromaděným tlakem se nacházela v blízkosti třetího a čtvrtého obratle. Nakonec lékaři potvrdili, že k nepříjemnému úrazu došlo opravdu kvůli zadrženému kýchnutí.
Postižený muž sice nepotřeboval operaci, ale zůstal v nemocnici dva dny na pozorování, aby se lékaři ujistili, že jsou všechny jeho životní funkce stabilní. Za pět týdnů prošel kontrolním CT vyšetřením. To odhalilo, že je zcela v pořádku a trhlina se sama zahojila.
Podle lékařů mohl muž dopadnout hůř a měl štěstí, že vyvázl s relativně malým zraněním. Lékaři dále zdůraznili, že by lidé kýchání neměli zadržovat, protože i přes ojedinělost takového případu není nemožné, že by k něčemu podobnému nebo horšímu došlo i u někoho dalšího. Natrhnutí průdušnice může být navíc vzácně i smrtelné. „Všem doporučujeme, aby nezadržovali kýchání zacpáním nosu v kombinaci se zavřenými ústy, protože to může vést k protržení průdušnice,“ uvedli autoři případové studie. Ta byla publikovaná začátkem prosince v BMJ Journals.