Velitel NATO: USA mohou omezit svou vojenskou přítomnost v Evropě. Možná i v Pobaltí, píše FT
PŘÍTOMNOST USA V EVROPĚ
Spojené státy neplánují opustit Severoatlantickou alianci (NATO), ale mohou snížit počet svých vojáků dislokovaných v Evropě. S touto informací přišel předseda Vojenského výboru NATO, admirál Giuseppe Cavo Dragone, během Mnichovské bezpečnostní konference. Na jeho slova upozornila agentura Bloomberg. Podobně v minulých dnech mluvil v Polsku americký ministr obran Pete Hagseth, když varoval, že američtí vojáci nebudou v Evropě věčně. Podle komentátora Financial Times Gideona Rachmana se evropští představitelé obávají, že by americký prezident Donald Trump mohl v rámci dohody s Vladimirem Putinem stáhnout americké vojáky z Pobaltí.
Podle Dragoneho je možné, že někteří z 100 000 amerických vojáků rozmístěných v Evropě budou staženi v důsledku priorit Spojených států, zejména s ohledem k "některým závazkům, které mají Spojené státy daleko odsud, v Tichomoří," řekl. "Přesto si nemyslím, že z Evropy bude stažen velký počet Američanů," řekl admirál.
Admirál Dragone, který nedávno nahradil ve funkci šéfa vojenského výboru nizozemského admirála Roba Bauera, zároveň zopakoval, že Evropa musí více investovat do obrany. Uvedl, že investice USA a evropských spojenců v NATO do obrany jsou nevyrovnané.
"Existuje určitá nerovnováha, takže musíme obnovit rovnováhu," řekl admirál a označil představu, že Evropa není schopna se bránit, za "rouhání", uvedl Dragone a dodal, že armády v regionu musí být schopny zaplnit mezeru po stažení amerických vojáků.
Podobně mluvil minulý týden americký ministr obrany Pete Hagseth při návštěvě Evropy. V Německu uvedl, že v nejbližší době Spojené státy stahovat vojáky z Evropy neplánují, ale pod novou administrativou prochází umístění amerických vojsk po světě revizí. Zároveň však zdůraznil, že o evropskou obranu se mají starat především evropské státy. "Evropský kontinent si zaslouží být svobodný, ale do této obrany by měli nejvíce investovat ti v jeho sousedství." řekl.
Při následné návštěvě Polska ocenil polské investice do obrany, které mají v nejbližší době dosáhnout 4,7 % HDP. Opět ale zopakoval, že evropští spojenci musí dávat do obrany více. "A proto je náš vzkaz našim evropským spojencům tak jasný. Nyní je čas investovat, protože nelze předpokládat, že americká přítomnost bude trvat věčně," uvedl Hagseth.
Podle Gideona Rachmana z Financial Times by americké jednotky mohly být staženy i z Pobaltí na hranicích s Ruskem. "Evropští představitelé se domnívají, že Trump pravděpodobně bude souhlasit se stažením amerických vojáků z Pobaltí a možná i dále na západ, čímž EU zůstane zranitelná vůči ruské armádě, která se podle varování vlád NATO připravuje na větší konflikt za ukrajinskými hranicemi," uvádí Rachman.
Podobně mluví i bývalá americká velvyslankyně při NATO Julianne Smithová. Podle ní by Trump mohl z Evropy stáhnout až 20 000 amerických vojáků umístěných v Polsku a Rumunsku, uvádí The Economist. Spojené státy mají v Evropě přibližně 100 000 vojáků.
O stahování amerických vojáků z Evropy mluvil Donald Trump v době svého prvního mandátu. Chtěl stáhnout stáhnout několik tisíc amerických vojáků z Německa, ale předtím, než stahování začalo, zastavila jej následná administrativa Joea Bidena. Trump si především stěžoval na nedostatečné investice Německa do obrany.