Katar si v Německu buduje vliv za pomocí vrcholných politiků
KATARSKÝ VLIV
Vliv Kataru, který je pokládán za největšího sponzora Muslimského bratrstva, v Evropě sílí. Nedávno propukla korupční aféra s úplatky od emirátu v Evropském parlamentu. Server Politico se nyní podíval na vliv emirátu v největší ekonomice EU. Katar v posledním desetiletí investoval v Německu přes 25 miliard euro (skoro 600 miliard korun) do důležitých podniků. A jeho vliv se už projevuje i v jiných než ekonomických rovinách a uplatňuje ho i přes bývalé vrcholné německé politiky nebo jiné vlivné osoby.
Malý emirát mezi Saúdskou Arábií a Íránem v posledních letech pečlivě buduje vazby a skrz ně i vliv u klíčových globálních hráčů. Ten se silně ukazuje v souvislosti s aktuální situací na energetickém trhu, kdy Katar, jako jeden z největších exportérů zkapalněného plynu, může Evropě částečně vytrhnout trn z paty. Analýza serveru však ukazuje, že Katar si vliv v západních zemích buduje dlouhodobě.
Jen v Německu v posledním desetiletí investoval mohutně do akcií a je minoritním akcionářem například Koncernu Volkswagen (11 % akcií), Porsche (5 %), energetické firmy RWE (pod 10 %) či největší německé banky Deutsche Bank (6 %). To vše přes Quatar Investment Authority, fond, který spravuje investice katarské královské rodiny. V dozorčí radě banky zastává takto zájmy Kataru Sigmar Gabriel. Bývalý ministr zahraničí, vicepremiér a předseda německé sociální demokracie však rozhodně není jediný bývalý politik, prosazující zájmy malého státu na Blízkém východě v Německu.
Kromě něj pomáhá Kataru se v Německu etablovat také Christoph Heusgen, bývalý bezpečnostní poradce kancléřky Merkelové a do roku 2021 velvyslanec Německa u OSN.
Politico referuje o setkání, které se událo minulý rok v létě na stadionu Bayernu Mnichov, jehož sponzorem (se sponzorským plněním v hodnotě 25 milionů eur ročně) jsou i Quatar Airways. Zde se u kulatého stolu setkal Hassan Al Tawadi, ředitel katarského fotbalového mistrovství světa, Sigmar Gabriel a Heusgen s kritiky stavu lidských práv v Kataru. Gabriel o Kataru prohlásil, že je neuvěřitelně stabilní zemí v nestabilním regionu. „I když o světě něco vím, dnes jsem se o Kataru u tohoto stolu něco dozvěděl,“ řekl na závěr debaty zase Hausgen, který ji celou moderoval. Ten také upozornil, že šampionát byl jedním z katalyzátorů změn v emirátu. Přitom Katar je obviňován, že při přípravách na MS a budování staveb pro šampionát zahynulo až několik tisíc zahraničních dělníků.
Hausgen, který setkání moderoval, dle jeho mluvčího jako fanoušek Bayernu Mnichov, však pomáhá prosazovat zájmy Kataru i v jiných oblastech. Heusgen totiž společně s bývalým diplomatem Wolfgangem Ischingerem je jeden z pořadatelů významné Berlínské bezpečnostní konference. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších setkání odborníků na bezpečnost a mezinárodní vztahy. A již dvě setkání této konference se pořádaly v katarském Dauhá. Katarský emír Tamim bin Hamad Al Thani celou konferenci dokonce v roce 2018 svým projevem zahajoval. Ve správní radě konference zase zasedá bývalý katarský ministr zahraničí Hamad bin Jassim bin Jabr Al Thani. Ve správní radě konference zasedají největší sponzoři akce, sponzorský příspěvek Kataru však není znám.
To, jaký vliv Katar je aktuálně schopen uplatňovat už i v politice, ukázaly události posledních měsíců. Právě v souvislosti s mistrovstvím světa, stoupl ve světě zájem o dodržování, či spíše nedodržování, práv homosexuálů v Kataru a zmíněných zahraničních pracovníků. „Z německé arogance je mi zle,“ tweetoval Gabriel. A upozornil, že oficiálně přestala být v Německu homosexualita nelegální až v roce 1994. Jednalo se však o zákon z 19. století, který byl několikrát novelizován a před svým zrušením nebyl vymáhán.
Die deutsche Arroganz gegenüber Qatar ist „zum Ko…“! Wie vergesslich sind wir eigentlich? Homosexualität war bis 1994 in D strafbar. Meine Mutter brauchte noch die Erlaubnis des Ehemanns, um zu arbeiten. „Gastarbeiter“ haben wir beschissen behandelt und miserabel untergebracht.
— Sigmar Gabriel (@sigmargabriel) October 29, 2022
Podobně bránil Katar německý zelený ministr zahraničí z přelomu století Joschka Fischer. „Myslím si, že má pravdu, když kritizuje přehnaně svatouškovský přístup,“ uvedl Fisher pro Stern. Hausgen dokonce navštívil během mistrovství katarského ministra zahraničí. „Katarská vláda je námi zklamána,“ později referoval v časopise Der Spiegel o setkání.
O tom, jaké důležitosti Katar v Německu požívá, však nejlépe vypovídá depeše německého velvyslance v Kataru Claudiuse Fischbacha. Tu velyslanec napsal v prosinci minulého roku, ale poměrně rychle pronikla do médií. V ní si stěžuje na to, jak Německo pozbývá v Kataru respektu. Reflektoval tím především gesto německého národního týmu na mistrovství světa, kdy si fotbalisté na společné fotce před zápasem zakryli ústa. Německý tým však překvapivě nepostoupil ani ze základní skupiny a stal se terčem vtipů katarských médií. „Není potřeba diskutovat o tom, že nechceme ztratit Katar jako prozápadního spojence,“ uvádí velvyslanec v depeši.
„Dodávky energií, schopnost vystupovat jako mediátor v obtížném regionu a spolehlivý investor v Německu,“ vyjmenovával velvyslanec v depeši výhody německo-katarského spojenectví.
Symbolickou důležitost Kataru pro Evropu symbolizuje také návštěva německého ministra pro hospodářství Roberta Habecka u katarského emíra, kde jednali o dodávkách LNG do Německa a fotografie poklony, kterou Habeck vyšvihl. Příznačná je také fotografie celé německé delegace, která sedí na lavicích po dvou, ale představitelé Kataru sedí včele sálu, každý na svém křesle. Německo nakonec získalo kontrakt na 15 let a dva miliony tun LNG ročně, což je vzhledem k německé spotřebě poměrně zanedbatelné množství.
📷 Habeck begging for gas in Qatar.
— Emergency Reactor ⚡ (@emergencyreact) March 22, 2022
“Germany has agreed a contract with Qatar for the supply of liquefied natural gas (LNG) that will help the European country wean itself off its dependency on Russian energy.”https://t.co/IsQFoPsnfW pic.twitter.com/pt3RpZFjjB
Přitom Katar je pokládán za největšího sponzora Muslimského bratrstva, politické organizace, která je v několika zemích zakázaná, například v Egyptě, a jejímž cílem je postupně dobýt danou zemi pro islám. Metodám, které Muslimské bratrstvo požívá v Evropě k jejímu ovládnutí, je věnována nejnovější kniha francouzské antropoložky Florence Bergeaud-Blacklerové, o které informoval v pátek deník Le Figaro.