Protest praktiků a ambulancí: kde se dá čekat uzavření většiny ordinací
ŘÍJNOVÝ PROTEST LÉKAŘŮ
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se marně snaží na poslední chvíli zastavit protest, který uzavře ordinace praktiků a ambulantních specialistů. Pojišťovny se zatím na jednání o rozpouštění dalších peněz ze svých rezerv netváří příliš pozitivně a některá krajská sdružení lékařů už dávají najevo, kde by mohlo dojít k uzavření i drtivé většiny ordinací. Protest by se měl odehrát už za několik dní.
Na vládu a především pacienty se valí další lékařské protesty a jejich hrozba bude zjevně na stole i v příštím, tedy volebním roce. K nynějšímu vzdoru zavdaly důvod pravidelné každoroční dohady o tzv. úhradovou vyhlášku. Peníze z veřejného zdravotnictví by se měly rozdělovat podle dohodovacího řízení, které vedou zástupci jednotlivých oblastí zdravotní péče. V posledních letech však praxe dopadá většinou jinak, většina segmentů se nedomluví a úhrady pak direktivně stanovuje ministerstvo zdravotnictví v úhradové vyhlášce. Pro příští rok uzavřeli dohody ze 14 segmentů jen gynekologové, stomatologové a lékárny.
Už za pár dní hrozí, že dojde k uzavření ordinací praktických lékařů a ambulantních specialistů. Pacienti by se tak měli připravit na to, že na konci října, konkrétně po prodlouženém víkendu v úterý a středu 29. a 30. října, mohou u svých praktiků či u specialistů narazit na uzavřené ordinace.
Zatím není ze všech krajů jasné, v jaké míře se mohou pacienti s úbytkem otevřených ordinací setkat. Z některých z nich už však jasně zaznívá, že pokud k protestu dojde, zavře jich drtivá většina. Například ve Zlínském kraji se zapojí asi 80 procent praktiků, informoval v pátek krajský předseda Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas. V kraji jsou zhruba tři stovky praktiků.
Protestní akci podporují podle Nečase v kraji i ti lékaři, kteří své ordinace nezavřou. „Zastoupí své kolegy a ošetří super akutní pacienty,“ uvedl Nečas. O akci a uzavření ordinací budou pacienty informovat letáky na dveřích ordinací. Při zhoršení stavu se pacienti musí obrátit na pohotovost či urgentní příjem nemocnic.
V Karlovarském kraji bude podle předsedkyně regionální rady Sdružení praktických lékařů Jaroslavy Švandrlíkové pravděpodobně stávkovat většina lékařů. I předseda sdružení praktických lékařů na jihu Čech Karel Wróbel očekává, že do protestu se v regionu zapojí velká část jeho kolegů. „Vyšetřit denně 60 až 70 pacientů a slyšet, že praktičtí lékaři všechno obstarají, není moc motivující. Dochází nám trochu šťáva a nevidíme žádné světlo na konci tunelu,“ uvedl Wróbel, jenž je praktickým lékařem v Českých Budějovicích.
I praktičtí lékaři na Vysočině se plánují k protestům připojit, podle krajského předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Prokše se po středečním jednání se zástupci praktiků v jednotlivých okresech očekává nadpoloviční účast. K protestům praktických lékařů se přidají i ambulantní specialisté. S návrhem úhradové vyhlášky na příští rok nesouhlasí kromě praktiků a ambulantních specialistů ani Asociace českých a moravských nemocnic, podle které může být meziroční pokles úhrad neústavní.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se s praktickými lékaři pro dospělé a pro děti a ambulantními specialisty, kteří na konec října plánují dvoudenní protest, má sejít příští týden. Definitivní podobu vyhlášky musí MZd publikovat do konce října. Podle Válkových představ protest zažehná zapojení miliard z rezervních fondů zdravotních pojišťoven. Ty se však zatím příliš pozitivně netváří.
Prostor pro navýšení úhrad protestujícím lékařům podle některých zdravotních pojišťoven není, úhrady jim ale mohou pojišťovny navyšovat individuálními smlouvami a bonusy, což dělají každoročně. Ředitel největší pojišťovny VZP Zdeněk Kabátek v úterý uvedl, že VZP by mohla úhrady praktických lékařů navýšit zhruba o 3,5 procenta. Ani v tomto případě by se však nejednalo zřejmě o plošné navýšení, ale bonifikaci za za větší dostupnost, kterou už nyní VZP nabízí za delší ordinační hodiny či větší počet zaregistrovaných pacientů.