Ministr Vlček: Obchodní válka oslabí obě strany, dopady amerických cel nejde přesně odhadnout
CLA NA EVROPSKOU UNII
Obchodní válka není v ničím zájmu a oslabí všechny strany. V reakci na hrozbu uvalení nových cel ze strany USA na Evropu to pro Echo24 řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Dodal, že USA jsou pro Česko zásadním obchodním partnerem, dopad cel ale v tuto chvíli není prý možné přesně analyzovat.
Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že plánuje uvalit cla na Evropskou unii „velmi brzy“. Znovu poukázal na obchodní deficit v neprospěch USA, který podle něj činí 300 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Ministr průmyslu Vlček pro Echo24 řekl, že pro Česko jsou Spojené státy důležitým obchodním partnerem a zároveň největším vývozním trhem mimo Evropu. „V roce 2023 byla hodnota vzájemného obchodu se zbožím a službami mezi Evropskou unií a USA ve výši 1,54 bilionu eur,“ uvedl ministr.
„Obchodní válka není v zájmu nikoho, protože ve výsledku oslabuje všechny strany. V současné chvíli Donald Trump nepřijal žádná konkrétní opatření, která by cílila a měla přímý dopad na evropský průmysl, proto není možné případné dopady nových amerických cel na naši ekonomiku v tuto chvíli přesně analyzovat,“ dodal Vlček.
DOPORUČUJEME: Čeká Evropu recese? Hrozba Trumpovy obchodní války nevěstí nic dobrého, problém je i v Číně
Obchodním vztahům s USA se podle něj MPO podrobně věnuje a čeští diplomaté se účastní jednání Evropské unie o možných odvetných opatřeních. „Společnou obchodní politiku má na starosti Evropská komise, která již avizovala, že je v případě uvalení cel na EU připravena reagovat,“ řekl Vlček.
Podobně hovořil také premiér Petr Fiala (ODS), který v neděli v České televizi uvedl, že vláda je na tuto variantu připravena. „Zatím žádná cla zavedena nejsou. Jsme ale připraveni a s těmi scénáři pracujeme. Cla se nicméně dají vyjednávat pouze na evropské úrovni, je to logické. My jsme v jednáních uvnitř EU aktivní,“ řekl Fiala. Ohradil se proti nařčení ze strany moderátora, že zůstává příliš klidný v situaci, kdy by cla mohla výrazně zpomalit růst české ekonomiky, respektive snížit HDP.
ROZHOVOR: Motorista Macinka: Rosteme, ale ODS a ANO nám berou agendu. Do Prahy zvu Tuckera Carlsona
„Já se ohrazuji proti tvrzení, že jsem moc v klidu. Já na to jsem připraven. Ale proč byste měli znát plán?“ opáčil premiér na otázku, zda má nějaký konkrétní plán připraven. „Potřebujeme vědět, jakých výrobků se cla budou týkat. Bavíme se o automobilovému průmyslu, kde máme v tuto chvíli do určité míry výhodu. Není to tak, že tady nejsou žádná cla a že USA hrozí jejich zavedením. Jsou tady různé typy cel, některá jsou výhodná pro USA a některá pro Evropu. Z mého hlediska by bylo nejlepší žádná cla nemít,“ řekl Fiala v České televizi s tím, že má připraveny plány na různé varianty, scénářů jsou podle něj tisíce.
Bývalý ministr průmyslu a obchodu a také stínový premiér Karel Havlíček (ANO) pro Echo24 řekl, že základem je být připraven a nečekat na tah druhé strany. „To je největší problém Evropské komise i Fialovy vlády. Trump tahá za delší konec a je díky totální neschopnosti EU o krok dál. Není shoda na postupu, nejsou silní vyjednavači se silným mandátem a zjevně není ani představa, co požadovat a jaké mohou být ústupky,“ uvedl Havlíček.
Trump podle něj nebere Evropskou komisi vážně. „Vliv na něj bude mít pár lídrů členských států typu Giorgia Meloniová či Viktor Orbán. Ty ale současný establishment EU úplně nebere. Od frakce Patrioti pro Evropu, kteří jsou nové americké administrativě nejblíž, dává zjevně ruce pryč. Pýcha předchází pád. A na národní úrovni už ani nic nečekám. Hospodářská politika je členům Fialova kabinetu vzdálená jak cesta na Mars,“ dodal Havlíček.