EU chystá svůj „Omnibus,“ „motorovou pilu“ prezidenta Mileiho na snížení byrokracie. Panuje ale skepse
PLÁN EU
Evropská komise plánuje v týdnu představit pětibodový plán na snížení byrokracie, který zahrnuje revizi pravidel v oblastech zelených hlášení, investic, bezpečnosti produktů, kybernetické bezpečnosti a zemědělství. Komisař pro hospodářství a produktivitu Valdis Dombrovskis oznámil, že Komise pak v následujících měsících předloží několik souhrnných nařízení, která mají zjednodušit stávající legislativu. Tento krok je označován jako „Omnibus“, podobně jako „motorová pila“ prezidenta Mileiho v Argentině. O zprávě informuje Handelsblatt s tím, že k návrhu ale panuje skepse.
Dombrovskis zdůraznil, že tento krok představuje změnu několika zákonů najednou. Komise plánuje předložit „Omnibus“, který je paralelním termínem s „motorovou pilou“, kterou argentinský prezident Javier Milei používá pro zjednodušení státní správy. Cílem těchto změn je odstranit složitosti v evropské legislativě a snížit administrativní zátěž pro firmy, zejména malé a střední podniky.
V rámci reforem plánuje Komise například zjednodušení přístupu k programu InvestEU a Evropskému fondu pro strategické investice. Zároveň budou upraveny požadavky na podávání zpráv a revidována pravidla týkající se kybernetické bezpečnosti, konkrétně zákon o kybernetické bezpečnosti (CSA), který byl původně přijat před pěti lety. Cílem těchto změn je zjednodušit ohlašovací povinnosti a překrývající se regulace.
Další částí plánu je zmírnění byrokratické zátěže pro zemědělce. Komise chce odstranit složité administrativní procesy a zároveň podpořit digitalizaci v zemědělství. Cílem je efektivněji řídit státní správu a umožnit zemědělcům snadnější přístup k podpoře a investicím.
Evropská komise také plánuje úpravy v oblasti Green Dealu. Na konci února bude představen „Omnibus o udržitelnosti“, jehož součástí je úprava hranic CO2. Tento mechanismus vyžaduje od dovozců oceli, cementu, hliníku a hnojiv, aby platili poplatky za emisní povolenky při importu těchto produktů do EU. Komise chce zjednodušit tento proces a současně osvobodit 80 % dotčených dovozců z povinnosti platit za CO2. Pouze největších 20 % dovozců bude muset tento poplatek nadále platit, což má motivovat mimoevropské výrobce ke snižování emisí.
Komise se ale setkává s určitou skepsí zmíněného plánu v Evropském parlamentu. Už předchůdci von der Leyenové, José Manuel Barroso a Jean-Claude Juncker, nedokázali snížit byrokracii. Někteří poslanci, včetně Andrease Schwaba z německé CDU, upozorňují, že stanovený cíl snížit byrokracii o 25 % je bez konkrétních referenčních hodnot neověřitelný. Komise na tuto kritiku reagovala slibem, že zveřejní měřitelný srovnávací údaj. Komise také nehledě na tento Omnibus produkuje další a další omezování, zákazy a byrokracii, nejnověji například ohledně de facto zákazu krbů a kamen. Psali jsme o tom zde a zde.
Plán na snížení byrokracie je součástí širšího údajného úsilí předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která v rámci svého druhého funkčního období představila tzv. kompas konkurenceschopnosti. Tento plán slibuje snížit požadavky na výkaznictví pro firmy o 25 %, přičemž malé a střední podniky budou mít možnost snížit svou administrativní zátěž až o 35 %.