„Darovali jsme miliardy.“ Budoucí šéf FBI chce prošetřit Zelenského, co se stalo s ukrajinskými fondy
PENÍZE PRO UKRAJINU
Kash Patel, který je kandidátem zvoleného prezidenta Donalda Trumpa do čela FBI, požaduje vyšetření toho, co se stalo s americkými dolary převedenými Volodymyru Zelenskému a Ukrajině. Případ se týká peněz, které USA dávají Ukrajině od začátku války jako příspěvek na zbraně a vojenský materiál. Kash Patel řekl, že chce požádat Kongres, aby prošetřil, co se stalo s ukrajinskými fondy.
„Není to tak, že bychom na Ukrajinu poslali miliardu dolarů, i když to také není málo. Poslali jsme stokrát víc,“ prohlásil Patel v podcastu Kash‘s Corner, kterého je spoluautorem. Dodal, že je všeobecně známo, že na Ukrajině je obrovská korupce a zdůraznil, že nelze věřit politikovi, který dostal obrovské finanční prostředky a který se vyhýbá jasným prohlášením.
Zelenskyj podle jeho názoru cestuje po světě a „žebrá o peníze“, se kterými nikdo neví, co se stane. Trumpův kandidát také odkazoval na tragédii v polském Przewodowu v roce 2022, kdy zbloudilá ukrajinská střela zabila dva polské občany. Jeho výroků si proto všimla také polská média, jako server Do Rzeczy.
🚨🇺🇸🇺🇦 BREAKING: Incoming FBI Director Kash Patel plans to „INVESTIGATE UKRAINIAN PRESIDENT ZELENSKY.“ pic.twitter.com/ZmjTNlFW1t
— Legitimate Targets (@LegitTargets) December 11, 2024
Patel připomněl, že prezident Zelenskyj po tragédii vystoupil a tvrdil, že raketu do Polska vypálilo Rusko. Za zmínku stojí, že tento narativ převzali okamžitě také někteří čeští politici. Nakonec se ale ukázalo, že raketa pochází z Ukrajiny.
Patelova nominace do čela FBI vyvolává v USA značné kontroverze. Bruselský server Politico píše, že se mnoho bývalých federálních úředníků obává jeho nominace s odůvodněním, že by mohl použít FBI k pronásledování Trumpových politických oponentů a že by mohl jako ředitel FBI narušit kulturu a profesionalitu úřadu.
Agentura Reuters začátkem prosince uvedla, že Donald Trump v současné době zvažuje tři plány pro Ukrajinu, přičemž vybírá z možností, které má jeho tým k dispozici, včetně té, kterou navrhl budoucí viceprezident J.D. Vance. Kromě Vanceova plánu zvažuje Trump údajně i návrh Keitha Kellogga, kterého navrhl jako svého asistenta a zvláštního vyslance pro Ukrajinu a Rusko. Třetí scénář vypracoval Richard Grenell, americký ředitel národní rozvědky během Trumpova prvního prezidentství. Zatímco Grenellův plán není znám, Kellogg navrhuje zastavení palby, zmrazení frontové linie a vytvoření demilitarizované zóny.