Je vzduch čistý, můžu mluvit? Osobní zpověď, jak mi Němci zplihli
ÚHEL POHLEDU
ÚHEL POHLEDU
NEJVYŠŠÍ STÁTNÍ ZASTUPITELSTVÍ
Důvody mé rezignace jsou výlučně osobní a rodinné. Není pravdou, že bychom měli s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) nějakou dlouhodobou dohodu o tom, ...
„Bacha na jazyk“ si už dává skoro polovina Němců (45 procent – průzkum z prosince 2023 ke svobodě projevu). Čili dává smysl, že se na obálce Spiegelu objevil Robert Habeck s výrazem plemenného buldoka před akcí a varováním Elonu Muskovi, ať dá prsty pryč od jejich demokracie! Není ovšem jejich jako jejich. Čtyřicet procent německých novinářů volí Zelené, to je vůči zbytku populace naprosto nadproporční číslo; proto jsou redakce plné kvalitních, moudrých a nezávislých osobností.
A já bych řekla, že si pozor na ústa dává i víc než jeden Němec ze dvou. Dotazníčky k tomu nemám, zato pozorování z terénu.
Přes dvacet let provádím turistické skupiny pražským centrem. Německy, holandsky – plus všechny, kdo rozumí – případně předstírají, že rozumí – anglicky. To mi vedle deseti tisíc kroků denně, přehledu o náplni a cenách trdelníků a tolikrát zhlédnuté choreografii střídání stráží, že mě bude strašit i na smrtelné posteli, dává příležitost popovídat si s lidmi z lecjakých koutů světa. Naše hovory se zejména za posledních deset let dost posunuly.
Jsou témata, která by dřív nepadla, protože zkrátka nebyl důvod si o nich sáhodlouze vykládat – byla samozřejmá. Tak třeba, že v Praze uklízíme.
Ve skupině dvaceti lidí se dnes vždycky najde aspoň jeden (ale spíš dva nebo tři), kteří jsou upřímně u vytržení ze zametených ulic, s nadšením kvitují absenci stanových městeček a jejich polomrtvých obyvatel závislých na fentanylu, případně extaticky tleskají, protože i dnes ráno vyvezli popelnice.
Pražské ulice jsou přitom čisté tak nějak, přičinliví žebráci i dnes imitují kýče od Anny Chromy (ovšem na rozdíl od nich se aspoň večer zvednou a jdou si po svých) a na Černý Most turisty také neberu. Že se centrum města nachází v prezentovatelném stavu, už ale zjevně není standardní známkou dosažení jistého stupně civilizace, ale něčím výjimečným. Něčím, co jinde nemají. Nebo měli, ale už o to přišli.
Na přetřes také mnohem častěji než kdysi přicházejí ceny realit. Na nedostupnost bydlení si stěžují naprosto všichni od Melbourne po Guadaloupe. To je ovšem pro průvodce dar z nebe. Společné utrpení sbližuje – každý se rád pochlubí, kolik desítek světelných let ještě bude splácet hypotéku, a hned se nám pochoduje lépe. Občas dám do placu výši českých mezd v poměru k těm bytům, ale je to nad možnosti jejich imaginace.
Tématem, o kterém chtějí mluvit všichni, ale netroufne si nikdo, je imigrace. To nakousnou jen ti nejstatečnější a většinou až po dvou becherovkách. Není to prostý dotaz, ale mise. Postupují obloukem, rekognoskují terén, ohmatávají prostor píď po pídi, přičemž si nezapomínají hlídat záda a zajistit únikovou cestu pro případ, že by mě špatně vyhodnotili. Žádný Američan se o naší krásné zemi nechce dozvědět tolik, aby riskoval podezření z bílého supremacismu.
Pečlivě cizelovaná disciplína, „jak neranit ničí city“, vede k zábavným situacím. Tuhle mě turistka z Británie odzbrojila výrokem: „Já samozřejmě nevím, jaký máte názor na Hitlera.“ Jen bazální pud sebezáchovy mě zachránil od odpovědi experimentálního typu – chápete, ten dialog měl potenciál!
Co potenciál ztratilo, jsou zájezdy německých turistů. Především fakticky založeným Němcům je, na rozdíl od Američanů, na otázku „Jak se vám daří?“ přece jen blbé lhát.
V protikladu k předešlým dekádám, kdy tyli ze své hospodářské převahy, nyní přijíždějí do Prahy zahaleni mračny blbé nálady, stažení do sebe, zdecimovaní a zplihlí. Jsou-li schopni a ochotni ventilovat frustraci, trvá to několik hodin, než si mě proklepnou a rozhodnou se mi (s)věřit. Poslouchat německé penzisty, jak pláčou vzteky nad demontáží Německa, je strašně smutný zážitek. Státy se asi opravdu udržují týmiž ideály, z kterých se zrodily.
Nejtragičtějším dokladem německé recese je zmenšování tuzérů. Před deseti lety Němci šustili. Pak cinkali. Dnes už jenom tleskají.
Ještěže existuje důmyslný systém provizí, dvojitých cen, přirážek a srážek, tajných dveří do skrytých kanceláří, posuvných zdí ovládaných starožitnými těžítky, nášlapných pastí, středověkých šachet a propadlišť! Jen tak mohou pražští průvodci zalepit díry v rozpočtu způsobené německým hospodářským propadem.