„Vzpoura na pravoboku?“ Piráti si zvolí nové vedení, roli sehraje i postoj ke Spolu
VEDENÍ PIRÁTŮ
Piráti si v sobotu zvolí nové vedení. To dosavadní skončilo po anabázi spojené s odvoláním současného šéfa strany Ivana Bartoše z pozice ministra pro místní rozvoj, následným odchodem Pirátů do opozice a rezignací vedení. Bartoš už pozici neobhajuje, ve hře je šest kandidátů, z nichž pouze senátorka Adéla Šípová je členkou parlamentu. Hlavními favority jsou však náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib a bývalý senátor Lukáš Wagenknecht. Volba předsedy začne v sobotu v 10.30, výsledky by měly být ohlášeny kolem 13. hodiny. Poté bude následovat volba místopředsedů.
Wagenknecht kandidoval na šéfa Pirátů i v roce 2022, ve druhém kole na sjezdu získal 265 hlasů, vítězný Bartoš 662. Letos v září neobhájil senátorský post v Praze 8. Piráti se podle něj mají nabízet voličům jako nejlepší opoziční strana, která je schopna nacházet komplexní řešení. Slibuje stranu stabilizovat a zlepšit komunikaci s voliči. Hřib straníkům nabízí, že Piráti budou liberální středovou stranou a budou zastávat politiku zaměřenou na problémy běžných lidí. Chce prosadit také vnitřní reformu strany.
Podporu Hřibovi pro Echo24 vyjádřila například místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová. „Chce stranu vycentrovat a provést nezbytné vnitřní reformy a i díky tomu zaměřit naši plnou pozornost na výsledky pro voliče. Jde o seniorního politika, bývalého primátora Prahy, člověka se zkušenostmi z mnoha obtížných politických funkcí: na těžké soupeře potřebujeme těžkou váhu, profíka v oblasti politiky. Vnímám i jeho schopnost konsenzu dovnitř strany, kdy přichází s reformou, jež plně ctí vnitřní stranickou demokracii, ale současně činí rozhodování akceschopnější a čitelnější,“ uvedla Richterová.
ANALÝZA: Byly tyto volby svátkem demokracie, nebo jejím umíráčkem?
Končící místopředsedkyně Hana Hajnová dá také hlas Hřibovi. „Jako jediný podle mě představil ucelenou vizi, jak reformovat stranu uvnitř, abychom se mohli plně věnovat komunikaci s našimi voliči. Akcentuje ekonomická témata, jak zlepšit život běžných lidí. Otázka spolupráce se SPOLU mi přijde předčasná, protože tato koalice aktuálně působí, že po příštích volbách vládu sestavovat nebude,“ uvedla Hajnová.
Dosavadní místopředsedkyně, která se o pozici znovu uchází, Dominika Poživilová Michailidu pro Echo24 řekla, že její hlas ve volbě předsedy dostane Wagenknecht. „Nové předsednictvo čekají na podzim volby do sněmovny, za končící RP jsme se snažili vše nachystat pro co nejhladší průběh. Nebudu věštit jakoukoli budoucnost ohledně uskupení Spolu, ale za Piráty mohu říct, že transparentně podpoříme, budeme připomínkovat a sami prosazovat vše, co jsme voličům slíbili,“ uvedla Michailidu.
Jedinou členkou Parlamentu, která se o pozici šéfky strany uchází, je senátorka Šípová. Ta pro Echo24 uvedla, že nemá spočítané hlasy od podporovatelů. „Předpokládám, že ani ostatní kandidáti přesně nevědí, kdo všechno je podpoří. Počítám však s podporou členek svého domovského Středočeského kraje a také kraje Vysočina. Kandiduji s vizí, že je třeba stranu sjednotit a podpořit tak, aby napřela maximum sil do sněmovních voleb v příštím roce. Jsem nová tvář a věřím, že to v aktuální situaci může být dokonce i výhoda. Navíc jsem z celé šestice jediná zákonodárkyně s možností přímého vstupu na půdu obou komor parlamentu,“ řekla Šípová, která má případně zájem i o pozici místopředsedkyně.
Nové předsednictvo čeká podle ní zejména audit stavu strany. „Tím mám na mysli konsolidaci personálních a finančních možností strany. Musíme se připravit na nadcházející kampaň. Dalším velmi důležitým krokem bude příprava primárek pro sněmovní volby. Byť je to samozřejmě předčasné, rozhodně bych nevylučovala spolupráci s žádnou demokratickou stranou, včetně koaličního uskupení ODS, KDU-ČSL a TOP09. Bude samozřejmě záležet na tom, jak budou tato uskupení po volbách silná a kolik kdo získá mandátů. Za sebe deklaruji, že bych nikdy nepodpořila spolupráci s extremisty jak z levého, tak pravého spektra,“ uvedla Šípová.
O pozici předsedy se dále uchází bývalý ostravský radní David Witosz a bývalý místostarosta Prahy 3 Štěpán Štrébl. Manažer kampaně z roku 2017, která poslala Piráty poprvé do sněmovny, svou kandidaturu oznámil na poslední chvíli a popisuje ji jako „vzpouru na pravoboku“.
Opráší Piráti protikorupční brand? A co Spolu?
Politolog Michale Drašar z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy pro Echo24 připomněl, že Piráti balancují na hraně uzavírací klauzule a reálně hrozí, že se po volbách v příštím roce nedostanou do sněmovny. „Pro nového předsedu tedy bude hlavním úkolem zvrátit trend klesajících preferencí. Myslím si, že určitou šanci tento úkol zvládnout má Zdeněk Hřib, který je z kandidátů na předsedu asi nejznámější a je i poměrně marketingově zdatný, což je v posledních době také slabina této strany. Zároveň by se nové vedení určitě nemělo bránit nějaké formě spolupráce s dalšími ideologicky podobnými subjekty,“ míní Drašar s tím, že asi největším soupeřem Pirátů bude hnutí STAN.
PODCAST: Spor o přirozenost: „Kdo ji popírá, říká si o katastrofu“
Podobně hovoří také politolog Roman Chytilek z Institutu SYRI a Masarykovy univerzity v Brně. „Jiným postupem by dali za pravdu verzi zbytku vlády, že projekt digitalizace stavebního řízení byl nezvládnutý. Na sněmu i tak musí řešit, jak tento reputační problém překlenout. Část středových voličů, která je volila právě kvůli podobným ‚chytrým‘ politikám jako je digitalizace, teď může upřednostňovat například STAN,“ míní Chytilek.
„Můj tip je, že strana docela určitě opráší protikorupční brand, otázka případné účasti v příští vládě může být důležitá při volbě předsedy, ale těžko se dá čekat, že speciálně subjekt, který řadu politických otázek řeší hlasováním členské základny, by už teď závazně rozhodl. Tím by omezil maximálně sám sebe,“ dodal Chytilek.
Podle Drašara by byla chyba, kdyby se nové vedení Pirátů vymezilo vůči budoucí spolupráci se Spolu, i když se dá očekávat, že se vůči ní budou Piráti ostře vymezovat. „Hnutí ANO v současné době cílí na úplně jiné voliče, jejichž postoj vůči Pirátům je velmi negativní. Pokud Piráti příští rok uspějí a mají ambici se vrátit do vlády, spolupráce se Spolu by byla v současné situaci jedinou variantou. To ostatně platí i obráceně. Pokud by po příštích volbách byla šance, aby koalice Spolu znovu skládala vládu, bez Pirátů to pravděpodobně nepůjde,“ dodal.