Do tendru na Dukovany by mohl zasáhnout i Westinghouse, domluvil se s Korejci. Uvedl to šéf KHNP
JE DUKOVANY
Americká společnost Westinghouse, která se neúspěšně ucházela o stavbu jaderných bloků v Česku, se k nim nakonec přeci jen zřejmě dostane. Po urovnání sporů s vítězem tendru, korejskou společností KHNP, by se totiž mohla určitou formou na zakázce podílet. Šéf korejské KHNP Jooho Whang to dnes řekl České televizi. Westinghouse byl přitom z tendru vyřazen a následně se rozhodovalo mezi francouzskou EDF a korejskou KHNP.
„Dohodli jsme se na spolupráci s tím, že konkrétní obsah dohody podléhá závazku mlčenlivosti, takže o detailech se nemohu dál zmiňovat,“ řekl ČT výkonný ředitel KHNP Jooho Whang. Naznačil, že může jít o formu spolupráce, při které by Westinghouse získal část zakázky.
KHNP má podle loňského rozhodnutí vlády v Česku postavit nové jaderné reaktory. KHNP vedla dlouhodobý spor s firmou Westinghouse, která byla rovněž uchazečem o stavbu jaderných bloků v Česku. Americká společnost zpochybňovala oprávnění Korejců používat technologii, kterou nabídli i v českém tendru. KHNP a Westinghouse v polovině ledna oznámily dohodu na urovnání těchto sporů. Westinghouse zároveň potvrdil ukončení všech právních sporů s Korejci. Dohoda má umožnit globální spolupráci obou společností.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) jednal ve čtvrtek večer v Praze s nejvyšším vedením korejské společnosti KHNP, do výstavby by se měly v co největší míře zapojit české firmy. Jednání pokračují podle dohodnutého harmonogramu, smlouva mezi investorem, kterým je polostátní energetická společnost ČEZ, a KHNP má být podepsána do konce března.
ČEZ připravuje v Dukovanech stavbu dvou nových bloků, v tendru zvítězila KHNP. První z nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů jsou při současných cenách zhruba 400 miliard korun.