„Znepokojivé.“ Von der Leyenovou obklopují pochybní poradci, EK je netransparentní, říká ombudsmanka EU
EVROPSKÁ KOMISE
Předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou obklopují nikým nevolení mafiánští poradci a Komise jako celek není transparentní. Myslí si to odstupující ombudsmanka Evropské unie Emily O’Reillyová, která má na starost právě dohled nad transparentností. Pro zmíněné poradce používá výraz „consiglieri“, který označuje rádce mafiánských bossů.
Ombudsmanka EU popsala mocenskou nevolenou a netransparentní kulturu v čele Evropské komise s tím, že vinu za tuto situaci nese přímo předsedkyně Ursula von der Leyenová. Emily O‘Reillyová, která již více než deset let působí jako strážkyně odpovědnosti a transparentnosti EU, uvedla v podcastu EU Confidential serveru Politico, že neprůhlednost Komise se postupem času zhoršuje.
O‘Reillyová, která z funkce odchází v únoru, uvedla, že se během svého jedenáctiletého působení ani jednou nesetkala s von der Leyenovou a „nikdy si nerozuměla“ s „mocnými consiglieri“, kteří zasedají v kabinetu předsedkyně Komise. „Consiglieri“ se v angličtině obvykle používá jako označení pro poradce mafiánského bosse.
PODCAST: V roce 68 chyběli autentičtí vůdci. Lidé věřili komunistům, pro které byla ale nejdůležitější strana
„Jsou to inteligentní lidé – ale nejsou voleni. Kultura vždy vychází shora,“ řekla O‘Reillyová s odkazem na nedostatek transparentnosti ve výkonné moci EU. Dodala, že pokud jsou informace „zadržovány z politických důvodů a tato kultura pochází shora – pak ano, je to pravděpodobně předsedkyně (von der Leyenová) a její kabinet, kdo určuje kulturu“.
Upozornila na zdrženlivost Komise, pokud jde o předávání dokumentů, a uvedla, že tento trend je „znepokojivý“. „Můžete pochopit frustraci, když měsíce trpělivě procházíme případem přístupu k dokumentům, citujeme právo (Evropského soudního dvora), děláme to všechno – a oni stále říkají ne. To je frustrující,“ dodala O’Reillyová.
Úkolem ombudsmana v rámci EU je dodržovat normy transparentnosti a „vykořenit možné střety zájmů“, a to i mezi průmyslem a orgány EU. Jeho rozsudky jsou však nezávazné a jejich provádění záleží na daných institucích, kterých se rozsudek týká.
ROZHOVOR: Rvu se jako Ukrajinec, říká přední český urolog Babjuk
O‘Reillyovou, která pochází z Irska a byla první ombudsmankou EU, nahradí Teresa Anjinhoová, bývalá portugalská ministryně spravedlnosti. Anjinhoová byla schválena Evropským parlamentem většinou hlasů. O‘Reillyová se v rozhovoru také obořila na Parlament, že nevede Komisi k odpovědnosti, a vyzvala tento zákonodárný orgán, aby nezapomínal na svou mocnou kontrolní úlohu.
„Několikrát se mě poslanci ptali, jak můžeme Komisi učinit odpovědnější? Jak ji můžeme přimět, aby nám poskytla dokumenty, které potřebujeme? Jak je můžeme přimět k otevřenosti ohledně toho či onoho? A já jsem si říkala, proč se ptají mě?“ řekla.
„Jsem ombudsmanka, mám 80 lidí… Oni jsou instituce, která má Komisi hnát k odpovědnosti, takže pokud mě žádají o radu, myslím, že ten problém je vážný. Pokud si Parlament začne osvojovat myšlenku, že nemůže vykonávat řádný dohled nad Komisí, tak to bude pokračovat,“ dodala O’Reillyová.