OBRAZEM: Zdemolovali cennou pražskou vilu. Firma musí zaplatit pokutu 300 tisíc
DEMOLICE BEZ POVOLENÍ
Za nepovolenou demolici části architektonicky cenné vily na pražských Vinohradech dostala společnost AWM Bohemia CZ pokutu 300.000 korun. Sankci za přestupek podle památkového zákona s konečnou platností potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS), když zamítl stížnost firmy. Rozhodnutí je dočasně zpřístupněné na úřední desce.
Společnost AWM Bohemia CZ jako tehdejší vlastník začala bourat rondokubistickou vilu v ulici Na Šafránce před pěti lety. Povolení měla jen na postupnou rekonstrukci. Radnici na bourání upozornil anonymní telefonát. Událost získala značnou pozornost médií i odborníků a demolice se zastavila.
Firma svůj postup zdůvodnila bezprostředním nebezpečím zřícení. Na domě se prý během rekonstrukce tvořily trhliny.
Pokutu za odstranění části budovy v památkové zóně vyměřil firmě odbor památkové péče pražského magistrátu. Sankci potvrdilo ministerstvo kultury a následně také Městský soud v Praze.
Podle městského soudu vlastník při odstranění části budovy nejednal v krajní nouzi, nebezpečí bylo možné odvrátit jinak, navíc vzniklý následek je v podstatě stejně závažný, jako kdyby se část objektu sama zřítila. Firma v kasační stížnosti zopakovala, že teprve při rekonstrukci se ukázalo, že havarijní stav vyžaduje neodkladné odstranění porušených částí budovy.
NSS kasační stížnost zamítl. Potvrdil, že vlastník neměl postupovat o své vůli. Mohl prý operativně kontaktovat stavební úřad. „Stavební zákon upravuje postup za situace, kdy je nutné vzhledem k ohrožení života a zdraví jednat okamžitě, a proto dává stavebnímu úřadu pravomoc nařídit odstranění stavby i ústně při kontrolní prohlídce. Pokud by stěžovatelka stavební úřad informovala, stavební úřad mohl ještě ten stejný den při kontrolní prohlídce demolici ústně nařídit,“ stojí v rozsudku.
Dům z roku 1921 v kolonii Svépomoc od architekta Františka Alberta Libry je na území pražské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice. Rekonstrukce zůstala nedokončená, v mezičase také objekt změnil majitele. Nyní je v katastru nemovitostí zapsaná společnost Vita rosea.
Zpola zbouraný dům je zároveň v nabídce realitní kanceláře za 85 milionů korun. Podle fotodokumentace chybí vile střecha, část obvodových zdí i vnitřních konstrukci. Realitní kancelář objekt prezentuje jako jedinečnou prvorepublikovou rondokubistickou vilu určenou ke kompletní rekonstrukci.