Druhá várka Trumpem navrhovaných ministrů vyvolala zděšení
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
DRAMA V LETADLE
Na palubě letu Swiss Air LX780 z Curychu do Bruselu došlo ve středu k dramatické situaci. Jeden z cestujících se potýkal s vážnými zdravotními problémy. Podle ...
První várka nominací Donalda Trumpa vypadala velmi nadějně, Marco Rubio, Elise Stefaniková a Mike Waltz, kteří budou tvořit základ nového zahraničněpolitického týmu, jsou republikánští jestřábi, ne žádní izolacionisté. Druhá várka naopak vyvolala napříč Washingtonem zděšení. Matt Gaetz jako generální prokurátor má mít na starost ministerstvo spravedlnosti, Tulsi Gabbardová se má stát ředitelkou zpravodajských služeb a Robert Kennedy mladší míří na ministerstvo zdravotnictví.
Je velkou otázkou, zda ve svých úřadech nakonec vůbec zasednou, ministerské nominace v USA musí schválit Senát. Přestože v něm mají momentálně republikáni většinu, budou míst nejspíše 53 ze 100 křesel (v Pensylvánii byl výsledek velmi těsný a probíhá přepočítávání hlasů), osud této trojice je nejistý.
Nejvíce nahnuté to má Gaetz, floridský kongresman s dosti pochybným morálním profilem. Je nechvalně proslulý tím, že ho nenávidí jeho vlastní strana. Až 30 republikánských senátorů avizuje, že pro něj nebude hlasovat. Největší radost z jeho nominace mají prý republikáni ve Sněmovně reprezentantů, kteří zajásali, že se ho konečně zbaví.
Gaetz byl vyšetřován policií za sex s nezletilou. Gaetz tvrdí, že se stal obětí policejní zvůle a případ byl proti němu vykonstruovaný. Policie nakonec vyšetřování odložila pro nedostatek důkazů. Nejpravděpodobnější verze události je taková, že Gaetz se opravdu vyspal se sedmnáctiletou prostitutkou, o které se ale domníval, že je jí devatenáct. Porota by v takovém případě těžko uznala, že je vinen, a proto se policie rozhodla nepokračovat k soudu.
Každopádně o Gaetzovi je známo, že ho není radno nechávat o samotně se ženami, několik kongresmanů vypovědělo, že jim ukazoval fotografie žen, se kterými měl sexuální styk, a popisoval jim, jak si míchá koktejl drog s energetickými drinky, aby vydržel celou noc. Navíc je tu podezření, že své eskapády s prostitutkami platil z financí na svou kampaň.
Kvůli tomu všemu ho začal vyšetřovat etický výbor sněmovny. Aby se pomstil předsedovi sněmovny – republikánovi Kevinu McCarthymu – za zahájení tohoto vyšetřování, Gaetz zorganizoval jeho sesazení, což uvrhlo Republikánskou stranu do chaosu.
Gaetz se udržel relevantním jen díky tomu, že se stal nekritickým následovatelem Trumpa. To je také nejspíše důvod, proč míří na ministerstvo spravedlnosti. Slíbil, že tam bude plnit Trumpovu vůli.
Tulsi Gabbardová byla do roku 2022 členkou Demokratické strany, k republikánům vstoupila teprve letos. Proslula hlavně svým proruským a prosyrským postojem. Několikrát se setkala se syrským diktátorem Bašárem Asadem. Zpochybňovala, že za chemickými útoky proti civilistům v roce 2017 stál syrský režim, obvinila USA, že vedou od roku 2011 válku za změnu režimu v Damašku a kritizovala atentát na íránského generála Kásima Sulejmáního. Pod tlakem své tehdejší strany byla nucena prohlásit, že „Asad je brutální diktátor“.
Na začátku ruské invaze na Ukrajinu tweetovala: „Této válce a utrpení se dalo snadno předejít, kdyby Bidenova administrativa/NATO jednoduše uznala legitimní bezpečnostní obavy Ruska.“ Později tvrdila, že Rusové zaútočili na Ukrajinu, aby tam zlikvidovali Amerikou financované biologické laboratoře. Americká pomoc Ukrajině podle ní ohrožuje globální bezpečnost.
Ruská média její nominaci přivítala s nadšením. Vyjadřují se o ní jako o „soudružce“ a „agentce ruského státu“. „FBI a CIA se třesou,“ napsala o ní Komsomolská pravda.
Jmenování Gabbardové je však potřeba vnímat vnitropoliticky. Post ředitele národního zpravodajství byl zřízen po 11. září, aby koordinoval aktivitu 18 špionážních agentur. Pod ministerstvo spravedlnosti zase spadá FBI. Trump má pocit, částečně oprávněný, že jeho první prezidentství tajné služby sabotovaly. Vyvolaly vyšetřování ohledně ruského vlivu, které tížilo první půlku jeho mandátu. Nominováním loajalistů si chce Trump pojistit, že se něco takového už nebude opakovat.
Posledním problematickým kandidátem je Robert Kennedy junior. Ten věří celé řadě podivných teorií zahrnujících spektrum od neškodných „hipísáckých“ tvrzení až po čisté konspirace. Opakovaně tak prohlásil, že vakcíny způsobují autismus, podporuje nepasterizované mléko, tvrdí, že wifi způsobuje rakovinu a že virus HIV nezpůsobuje AIDS. Ohledně politických konspirací věří, že republikáni zfalšovali volby v roce 2004, že jeho strýce – prezidenta Johna Kennedyho – zabila CIA a jeho otce nezabil soudem uznaný vrah Sirhan Sirhan. Je také zavilý ekolog a odpůrce jaderné energie. Podobně jako Gabbardová byl dlouholetý demokrat.
Trump ho jmenoval ministrem zdravotnictví částečně jako odměnu za podporu ve volbách. Je ale také potřeba přiznat, že chování zdravotnického establishmentu během covidu značně podkopalo důvěru veřejnosti.
I Gabbardovou a Kennedyho nejspíše čeká tvrdá bitva v Senátu. Trump avizoval, že pokud senátoři nebudou spolupracovat, je připraven je jmenovat i přes jejich hlavy. Americká ústava umožňuje takzvané recess appointments, což by se dalo přeložit jako jmenování o přestávce. Jde o jmenování do funkce, když Senát zrovna nezasedá. Senátoři pak musí kandidáta schválit dodatečně do konce zasedacího období, což v praxi znamená, že politik může vykonávat funkci teoreticky až dva roky bez souhlasu Senátu.
V moderní době jsou recess appointments velmi vzácná. Jednak protože Senát zasedá v podstatě neustále, není tak k tomu příležitost. Zadruhé se na ně hledí skrze prsty jako na pochybný postup, který byl přípustný v 19. století, ale ne v moderní době. Odročení jednání by Senát musel schválit nadpoloviční většinou a je znovu nejasné, zda by pro to zvedli ruku všichni republikánští senátoři.
Trumpovo okolí vymyslelo plán, jak Senát nuceně poslat na dovolenou pomocí Sněmovny reprezentantů. Opírá se o nejasnou pasáž v ústavě a její využití by nejspíše vyvolalo ústavní krizi.
Druhá válka Trumpových nominací mu tak zásadně zkomplikovala život. Místo soustředění se na svou agendu stráví první týdny až měsíce ve sporu s vlastní stranou, vše proto, aby prosadil do významných pozic nekvalifikované kandidáty. Jediným plusem je naděje, že by to mohla být docela zábava.