Lavrov: My útočit nechceme. Jsou to Ukrajina a USA, kdo vede válku. Češi na OBSE opustili sál
VÁLKA NA UKRAJINĚ
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dočkal na jednání OBSE otočených zad řady představitelů včetně českého ministra zahraničí Jana Lipavského. Na následující tiskové konferenci hájil ruskou agresi na Ukrajině tím, že Kreml neměl na výběr. „Nechceme na nikoho útočit. Jsou to Spojené státy, kdo nás teď napadl pomocí ukrajinských rukou a vede proti nám válku skrze jednotky ukrajinských neonacistů,“ uvedl Lavrov ve čtvrtek. Už jeho samotné vystoupení na jednání OBSE vyvolalo silnou kritiku.
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil ve svém projevu na jednání OBSE šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova za válečného zločince. Šéf ruské diplomacie poté ve své řeči hovořil o nacistickém režimu v Kyjevě. Jednání Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se v maltské Valettě účastní také český ministr zahraničí Jan Lipavský. Ten ale během čtvrtečního projevu Lavrova společně se zástupcem Ukrajiny, Polska a pobaltských zemí opustil sál. Šéf americké diplomacie v reakci na Lavrovovo vystoupení prohlásil, že ruský diplomat zaplavil své posluchače ničivou vlnou dezinformací.
Lavrov: we didn’t attack Ukraine. It is Ukraine and the U.S. who attacked us
— Tymofiy Mylovanov (@Mylovanov) December 5, 2024
Translation: War is peace. Freedom is slavery. Ignorance is Strength 1/ pic.twitter.com/U9nkleim5O
Na následné tiskové konferenci Lavrov kritizoval pomoc, kterou Západ Ukrajině poskytuje. „Nechceme na nikoho útočit. Jsou to Spojené státy, kdo nás teď napadl pomocí ukrajinských rukou a vede proti nám válku skrze jednotky ukrajinských neonacistů. Vyzbrojuje je, pomáhá jim ostřelovat naše území raketami dlouhého doletu a přímo se podílí na přípravě takovýchto útoků. Není to naše volba,“ cituje Lavrova ruská státní agentura TASS s tím, že Lavrov s odkazem na ruského prezidenta Vladimira Putina zopakoval, že Rusko nemělo jinou možnost než spustit speciální vojenskou operaci, jak Kreml nazývá válku proti Ukrajině.
OBSE, která sídlí ve Vídni, vznikla v roce 1975 v době vrcholící studené války, aby podporovala dialog mezi Západem a Východem. Nyní má 57 členských států včetně Ruska. Cílem organizace je posílení evropské bezpečnosti, upevnění lidských práv, demokracie a zásad právního státu. Organizace nyní prochází hlubokou krizí způsobenou porušováním jejích základních principů Ruskem právě v souvislosti s jeho agresí proti Ukrajině.
Lavrov, kterého EU zařadila na svou „černou listinu“, se naposledy do členské země unie podíval v prosinci 2021, kdy zavítal na jednání OBSE do Stockholmu, napsala AFP a připomněla, že Polsko v roce 2022 – k pobouření Moskvy – odmítlo vydat ruskému diplomatovi víza na summit OBSE.