Polská policie předvedla bývalého šéfa tajné služby před parlamentní komisi
POLITIKA V POLSKU
Polská policie předvedla bývalého šéfa tajné služby ABW Piotra Pogonowského před parlamentní vyšetřovací komisi, která se zabývá skandálem s odposlechy v době, kdy byla u moci národněkonzervativní strana Právo a Spravedlnost (PiS). Informoval o tom dnes mluvčí polského ministerstva vnitra Jacek Dobrzyński. Podle serveru Onet.pl jde o první předvedení svědka v historii Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu.
Současná vláda Donalda Tuska začala po svém nástupu v prosinci loňského roku vyšetřovat údajné přehmaty předchůdců s deklarovaným cílem obnovit demokratické normy v zemi. Vyšetřování nelegálního používání programu Pegasus, který předchozí vedení ministerstva spravedlnosti koupilo u izraelské společnosti za peníze z fondu určeného pro oběti trestných činů, je součástí tohoto snažení.
Podle ministra spravedlnosti Adama Bodnara vláda PiS použila Pegasus ke špehování stovek lidí včetně tehdejších opozičních politiků, volených zástupců a kritiků PiS. Vedení PiS tvrdí, že používání výkonného softwaru bylo v souladu se zákonem.
"V pondělí (dnes - pozn. ČTK) policisté zadrželi bývalého šéfa Agentury vnitřní bezpečnosti. Byl zadržen na základě příkazu vydaného Okresním soudem ve Varšavě (…), který se týká zadržení a nuceného převozu na zasedání vyšetřovací komise Sejmu," napsal Dobrzyński na sociální síti X.
Pogonowski se v minulosti už třikrát nedostavil na slyšení komise a svou nepřítomnost zdůvodňoval verdiktem ústavního soudu, který dříve označil práci komise za protiústavní. Komise nicméně na základě stanoviska právních expertů rozhodla, že Pogonowského je s ohledem na jeho předchozí absenci možné nechat před komisi předvést policií.
"Před zákonem jsou si všichni rovni. Všichni," napsal ministr vnitra Tomasz Siemoniak v souvislosti s dnešním předvedením bývalého šéfa kontrarozvědky.
Předseda parlamentního klubu PiS Mariusz Blaszczak před dnešním zasedáním komise uvedl, že jeho strana podá proti zadržení Pogonowského žalobu prokuratuře.
Ústavní soud podle Tuskovy vlády v současnosti nedokáže plnit svou roli, neboť v něm působí soudci neoprávněně dosazení minulou vládou PiS a tribunál vydává pouze rozhodnutí v souladu se zájmy této strany. Parlament na jaře přijal usnesení, podle kterého je soud nutno obnovit podle ústavních pravidel za účasti vlády i opozice.