Izrael si všimne, že byl Fremr zvolen ústavním soudcem, říká diplomatka

JMENOVÁNÍ ÚSTAVNÍCH SOUDCŮ

Izrael si všimne, že byl Fremr zvolen ústavním soudcem, říká diplomatka
Veronika Kuchyňová Šmigolová nastoupí začátkem září jako velvyslankyně v Izraeli. Dříve působila také na ambasádě v Egyptě. Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR
1
Domov
Jakub Fujáček
Sdílet:

Robert Fremr vybrán za ústavního soudce. Muž, kterému je vytýkán podíl na zpolitizovaném procesu Olšanské hřbitovy z léta roku 1988, ale také přístup k Izraeli, kvůli kterému ho bývalý prezident Miloš Zeman odmítl přijmout jako předsedu Nejvyššího soudu. Podle nové velvyslankyně v Izraeli Veroniky Kuchyňové Šmigolové si toho židovský stát nejspíš všimne, ale zároveň by to nemělo představovat výraznější škraloup na česko-izraelských vztazích, které jsou dlouhodobě pevné.

„Izrael si určitě všimne, že byl zvolen do našeho ústavního soudu soudce, o jehož názorech se mluví jako o protiizraelských, nebo který má historii ne úplně dobrých postojů k Izraeli. Nicméně Izrael je na takové věci zvyklý. Že i v zemích jemu blízkých se tu a tam objeví někdo, kdo zastává jiný názor,“ řekla Veronika Kuchyňová Šmigolová pro Echo24.

„Nechci komentovat soudce Fremra. Ale nemyslím si, že by v tomto případě byly jeho názory přímo protiizraelské nebo protiamerické. Je to spíš takový právní purismus. Někteří mezinárodní právníci berou například rezoluce Rady bezpečnosti OSN téměř jako boží slovo. A nechápou tu druhou, politickou část mezinárodně-právního rozhodování. A tím pádem to směrem k našim spojencům může vyznívat absurdně. Myslím, že to zaregistrují, jejich ambasáda to odreportuje, ale tím to skončí. Určitě to na našich vztazích nic nezmění,“ předpovídá nová velvyslankyně, která na začátku září nahradí na horké izraelské půdě Martina Stropnického.

„Nebude to pro ně znamenat žádný velký šok a zklamání. Kdyby se člověk s jeho minulostí ve vztahu k Izraeli stal prezidentem, nebo premiérem, tak by se na to dívali s větší opatrností,“ dodává Kuchyňová Šmigolová, která doteď vedla americký odbor na ministerstvu zahraničí. A v poslední době za Česko vyjednávala například o kontroverzní česko-americké obranné dohodě (DCA).

Robert Fremr byl místopředsedou Mezinárodního trestního soudu v Haagu, který otevřel vyšetřování možných válečných zločinů spáchaných Izraelem na palestinských územích a k zahraniční politice Izraele i Spojených států se opakovaně veřejně vyjadřoval kriticky. Naznačil například, že ze strany Izraele nebo USA mohlo dojít k páchání zločinů na Blízkém východě.

S odkazem na pár let starý rozhovor pro Novinky o tom napsala třeba komentátorka Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. „Adept na ústavního soudce zastává názor, že Izrael, a dokonce i Spojené státy jsou zodpovědné za válečné zločiny.“

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) v nedávno publikovaném rozhovoru pro Echo24 řekl, že „člověk, který se jako mezinárodní právník snažil torpédovat právní pozice našich klíčových spojenců, jakými jsou USA a Izrael, nemá na Ústavním soudě co pohledávat“.

Senát prezidentu Petru Pavlovi nakonec ve středu všechny nominace včetně Fremra schválil. A prezidentovi tak už nic nebrání, aby v pátek mohl nové ústavní soudce jmenovat. Novým předsedou Ústavního soudu by se měl po končím Pavlu Rychetském stát někdejší předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Jmenování dalších ústavních soudců lze pak zřejmě očekávat 8. srpna.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články