Ve věku 79 let zemřel Miroslav Macek, jeden ze zakladatelů ODS
ÚMRTÍ EXPOLITIKA
Ve věku 79 let zemřel zakladatel a bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Výrazná osobnost občanských demokratů zahájila svou politickou kariéru v Občanském fóru. V době rozpadu Československa v roce 1992 byl také místopředsedou federální vlády a vedl ministerstvo práce a sociálních věcí. ČTK to sdělila společnost Albatros Media, která vydávala jeho knihy. Václav Klaus v kondolenci rodině mimo jiné napsal, že „s Mirkem Mackem odchází nejen významný a talentovaný člověk české polistopadové politiky, ale také všestranně zajímavá osobnost“.
Macek, známý svými výraznými a často kontroverzními slovy i činy, z aktivní politiky odešel v roce 2001, poté byl externího poradcem tehdejšího prezidenta Václava Klause. V posledních letech se věnoval publicistice, vydal například pokračování románu Saturnin.
„S velkou lítostí oznamujeme, že po krátké těžké nemoci zemřel dnes 1. května poklidně ve spánku, doma v přítomnosti své milované ženy Petry, kmenový autor společnosti Albatros Media pan Miroslav Macek. Rozloučení proběhne v úzkém rodinném kruhu,“ uvedla mluvčí vydavatelství Jana Fikotová. Rodina podle ní předem děkuje za projevenou soustrast a zachování soukromí.
Exprezident a bývalý šéf ODS Václav Klaus v kondolenci označil Miroslava Macka za jednoho z nejbližších politických spolupracovníků a politika, který měl významný podíl na vzniku české polistopadové autentické pravice.
„Mirka jsem si nesmírně vážil pro jeho jasné politické myšlení, pro jeho schopnost srozumitelně formulovat své názory a pro jeho přesvědčivé vystupování, kterým uměl strhnout lidi kolem sebe. Mirek byl aktivní, pracovitý člověk mnoha zájmů. Naše veřejnost jej, kromě člověka politického, zná jako úspěšného a oblíbeného spisovatele. Nebojácně se pustil do několikadílného pokračování Jirotkova Saturnina, psal detektivky a dokonce překládal Shakespearovy Sonety. Jeho milovaným koníčkem byla zahrada, kterou po „mackovsku” vypiplal do překrásného místa klidu a pohody,“ napsal Klaus.
Miroslav Macek se narodil 7. prosince 1944 v Litomyšli. Absolvoval lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor stomatologie, dlouhá léta pracoval jako zubař, žil v Zábřehu na Moravě. Do politiky se zapojil hned v listopadu 1989, kdy se angažoval v Občanském fóru, za které byl v lednu 1990 kooptován do Sněmovny lidu Federálního shromáždění. V červnu téhož roku byl pak zvolen poslancem Sněmovny národů Federálního shromáždění. Po rozpadu Občanského fóra se stal jedním ze zakládajících členů ODS a opakovaně, byť s přestávkami, byl jejím místopředsedou až do rezignace v roce 2001.
Ve volbách v červnu 1992 byl opět zvolen poslancem Sněmovny národů FS. Stal se místopředsedou federální vlády a měl na starosti ministerstvo práce a sociálních věcí. Byl jedním ze zastánců rozdělení Československa.
Privatizace Knižního velkoobchodu a poradenství pro Erste
Nejenom uvnitř vlastní strany byl Macek považován za kontroverzní osobu. Političtí odpůrci mu často vyčítali i jeho podnikatelské aktivity, byl spojován zejména s nejasnostmi kolem privatizace Knižního velkoobchodu.
V září 2001 přinesla média informaci, že Macek dostal několikamilionovou odměnu za poradenství rakouské Erste Bank při privatizaci České spořitelny. Macek nařčení z nezákonného jednání odmítl, přesto po zveřejnění případu odešel z vedení ODS. Později externě radil Klausovi, věnoval se psaní knih i glosování veřejného života.
Dne 20. května 2006 na zasedání České stomatologické komory dal bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek facku tehdejšímu ministru zdravotnictví Davidu Rathovi.#CeskeTrapno #Facka pic.twitter.com/vh0Tpbb5Xf
— České trapno (@cesketrapno) May 21, 2021
V květnu roku 2006 na sebe upozornil fackou, kterou uštědřil tehdejšímu ministru zdravotnictví Davidu Rathovi (ČSSD). Důvodem byl Rathův výrok, který naznačoval, že se Macek oženil pro peníze. Podle rozhodnutí soudu se Macek musel později Rathovi omluvit a zaplatit mu 100.000 korun.