Reforma sociálních dávek se pod tlakem zmírňuje, náklady vzrostou o miliardy
SOCIÁLNÍ DÁVKY
Vláda pod tlakem kritiky opozice, ombudsmana i neziskových organizací připravila ústupky v reformě sociálních dávek. Větší okruh lidí má dosáhnout na vyšší státní podporu, systém se má oproti původnímu návrhu prodražit až o další dvě miliardy. Celkové zvýšení nákladů však stále není jasné, už původní návrh počítal s možností, že se systém dávek prodraží o sedm miliard. Změny však mají zjevně podporu i u opozičních stran, které se na řadě úprav s vládou shodly při hlasování v sociálním výboru. To může být důležité příští týden, kdy by měl pozměněný návrh doputovat do druhého čtení ve sněmovně.
Sociální dávky může podle nynějších pravidel čerpat až 29 procent obyvatel Česka. Podporu pobírá asi osm procent z nich. Po reformě dávek by se pak měl okruh lidí s nárokem na pomoc od státu zúžit. Na podporu by mělo dosáhnout asi 22 procent lidí, vyplývá z dřívějších údajů ministerstva práce. Přesto se však systém může paradoxně prodražit. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž není hlavní myšlenkou revize ušetřit, ale motivovat lidi k větší aktivitě svou situaci řešit. Ministr na jednání výboru zopakoval, že třetině lidí se proti dnešku dávka nezmění, třetině se zvedne a třetině by měla klesnout.
V návrhu superdávky se ministerstvo rozhodlo k poměrně odvážnému intervalu dopadů na zvyšování výdajů – revize může sice teoreticky výdaje na dávky o dvě miliardy snížit, nicméně také o více než sedm miliard navýšit. Může za to samotná podstata sjednocení několika dávek do jedné, zatímco nyní si část lidí žádá jen o jednu z nich, ačkoliv by měla nárok i na ostatní, nyní jim systém případně automaticky přiřadí všechny, na které budou mít nárok.
Chystané změny, s kterými sněmovní sociální výbor doporučil dolní komoře reformu schválit, mají systém ještě prodražit. Patří k nim změny životního minima, rozšíření skupiny zranitelných osob s vyšší podporou či zmírnění sankcí při opakovaném porušení pravidel. Návrh zákona podpořilo všech 19 přítomných členek a členů výboru z koalice i opozice. Výbor přitom rozhodoval o 19 návrzích změn k zákonu o nové dávce státní sociální pomoci a o šesti dalších k doprovodné normě. Podpořil jich deset, z toho polovinu jednomyslně.
Zvýšit by se tak mohlo životní minimum pro samotného dospělého z 4860 na 5500 korun. U prvního dospělého v domácnosti by pak mohlo vzrůst podle návrhu koaličních poslanců ze 4470 na 5000 korun. Naopak u dalšího dospělého by mělo klesnout z 4040 na 3750 korun. Nová dávka by tak pro malé domácnosti mohla být vyšší, měla by lépe odrážet jejich situaci. Navýšení minima by se ale odrazilo i v humanitární dávce, pěstounských dávkách či dalších podporách. Výdaje by to mohlo zvednout celkem o 2,2 miliardy korun.
Výbor doporučil také zkrátit vyřazení z evidence uchazečů o práci a zastavení výplaty dávky za porušení pravidel ze šesti na tři měsíce, prodloužit výplatu náhradního výživného na šest let, upravit oznamovací povinnost zaměstnavatelů, poskytovat pracovní bonus i rodičům na rodičovské, zařadit mezi zranitelné osoby s vdovským či vdoveckou penzí či upravit limit možných úspor pro nárok na dávku.
„S touto změnou chceme vytvořit aktivní proklientský přístup k domácnostem, mít plán, který je posune jinam. Máme upřímnou ambici s klientem pozitivně pracovat. Jsem rád, že to navazuje na vyladění parametrů zákona o podpoře bydlení. Jsme na dobré cestě. Celý ten systém pak bude dávat logiku,“ uvedl ministr.
Opoziční poslanci a poslankyně ve výboru snahu o dohodu na úpravách chválí. „Nestává se to na výboru často, ale chtěla bych poděkovat ministerstvu práce za opoziční poslance. Jak u tohoto zákona, tak u zákoníku práce jsme se několikrát sešli a diskutovali,“ řekla místopředsedkyně výboru Jana Pastuchová (ANO). Podobně se vyjádřila i místopředsedkyně výboru z SPD Lucie Šafránková. Zákonodárci však ohlásili, že ještě další návrhy úprav chtějí připravit.
Podle návrhu zákona by příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě měla od července nahradit jedna podpora. Podávat by se měla jedna žádost. Kvůli nároku na peníze od státu by se víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Pobíraná částka by se mohla zvýšit o bonus za práci.