Firmy s většinou postižených by nemusely platit poplatky. Nad ČT v mobilu dál visí otazník
KONCESIONÁŘSKÉ POPLATKY
Organizace s víc než polovinou zdravotně postižených zaměstnanců by mohly být osvobozeny od placení televizních a rozhlasových poplatků. Návrh skupiny koaličních poslanců dnes podpořil sněmovní mediální výbor. Projednával sledovanou vládní novelu, která zvyšuje rozhlasový a televizní poplatek a rozšiřuje okruh jejich poplatníků. Výbor dával doporučení Sněmovně ke vzneseným pozměňovacím návrhům pro třetí čtení. Plénum Sněmovny se jimi ale řídit nemusí.
Výbor naproti tomu nezaujal žádné stanovisko například k návrhům, které rušily rozšíření poplatkové povinnosti na chytré mobilní telefony, tablety a podobná zařízení.
Koaliční i opoziční strany dnes měly ve výboru shodný počet hlasů. Proto k řadě návrhů nezaujal stanovisko. Bez doporučení tak zůstaly návrhy, které například rušily zvyšování poplatků nebo jejich indexaci. Například předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová navrhovala poplatky nezvyšovat, ale zavést jejich navrhovanou indexaci.
Výbor nezaujal stanovisko k návrhům opozice, která chtěla, aby hospodaření České televize a Českého rozhlasu kontroloval Nejvyšší kontrolní úřad. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) uvedl, že podle legislativních odborníků ministerstva kultury to vyžaduje změnu ústavy a v ní obsažených kompetencí NKÚ. „Nejsme proti, ale jsme jednoznačně přesvědčeni o tom, že musí předcházet ústavní změna,“ řekl Baxa. Ústavní změnu v tomto směru předložili loni v prosinci opoziční Piráti.
Výbor dnes doporučil schválit Baxův návrh, který má zrušit povinnou registraci například youtuberů a influencerů u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Rada by sice jejich seznam s ohledem na evropskou směrnici měla vést, zápisy by podle zdůvodnění prováděla zejména na základě vlastní znalosti mediálního trhu.
Výbor nezaujal stanovisko k návrhu předsedy klubu TOP 09 a zpravodaje k předloze Jana Jakoba a dalších koaličních poslanců vypustit z vládní předlohy vznik poradního orgánu pro zřízení nové významné služby. Podle Jana Laciny (STAN) jde o nadbytečný orgán a posuzovat zřízení nové významné služby by mělo být v kompetenci rad ČT a ČRo.
Členové výboru se neshodli ani na doporučení k návrhům, které rušily nebo upravovaly nově upravenou povinnost firem platit poplatky podle počtu zaměstnanců. Například předseda mediálního výboru Patrik Nacher (ANO) navrhoval novou konstrukci zcela zrušit.
Výbor nepřijal doporučení ke trojici opozičních návrhů, které rušily rozšíření povinnosti platit poplatky i na chytré telefony, mobily, počítače a obdobná zařízení. Senátor David Smoljak (STAN) před poslanci poukázal na to, že poplatková povinnost majitelů těchto přístrojů existuje v 70 procentech zemí, v nichž působí Evropská vysílací unie EBU. Uvedl také, že rakouský ústavní soud nařídil zrušit poplatkovou povinnost podle vlastnictví televizorů, protože je podle soudu diskriminační.
Baxa uvedl, že vláda setrvává na základních pilířích návrhu zákona. Uvedl navýšení rozhlasového a televizního poplatku, které označil za velmi umírněné. Za velmi uměřený označil i valorizační mechanismus. Vláda podle něj stojí i za změnou definice přístroje a i za změnou placení poplatků ve firmách, kde se má nově platit podle počtu zaměstnanců. Poukázal například na to, že Rada České televize nedávno schvalovala rozpočet televize, který počítá se 100 miliony korun z rezervy, a televize navíc počítá s propuštěním stovky zaměstnanců.