Tisíce lidí v Pásmu Gazy za příměří spěchají zpět na sever. Neví, zda jejich domy stojí
VÁLKA V PÁSMU GAZY
První den dočasného příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy ustala palba, kterou vystřídaly klaksony aut v zácpách a sirény sanitek, které se snaží projet mezi lidmi směřujícími do svých domovů. Palestinci v Gaze chtějí zjistit, zda po sedmi týdnech bombardování jejich domy ještě stojí, informovala agentura AFP. Podle deníku Haarec ale někteří míří z jihu i na sever, kam podle izraelské armády chodit nemají, neboť tam je stále válečná zóna.
Izraelské bombardování Pásma Gazy, které je odvetou ze útok Hamásu na Izrael ze 7. října, podle OSN zničilo či poškodilo víc než polovinu domů. Na tomto území, kde vládne Hamás od roku 2007 a které je rozlohou menší než Praha, žije na 2,3 milionu obyvatel. Z nich na 1,7 milionu během této války opustilo domovy kvůli masivnímu ostřelování a většina obyvatel tak nyní přebývá na jihu Pásma Gazy. Tam teď mnozí z uprchlických táborů míří do svých vesnic, aby zjistili, co jim z domů zbylo.
„Byli jsme ve škole poblíž Násirovy nemocnice, kam jsme utekli před smrtí a zkázou,“ řekla AFP padesátiletá žena, která dnes spěchá domů na jihovýchodě Pásma Gazy. Do své vesnice se vrací také třicetiletý Ahmad Fajad se 70 členy své rodiny, kteří přežili bombardování ve škole. Popohání osla, který táhne jejich vozík. Tisíce mužů, žen a dětí se dnes podle AFP vrací domů, někteří na vozících tažených osly, jiní pěšky jen s igelitkami či krabicemi.
Podle televize Al-Džazíra mnozí vysídlení Palestinci mají z příměří smíšené pocity, neví, zda se mají radovat, či být dál smutní. „Všechno v Gaze je zničené, nevíme, jaký bude život tady v dalších dnech a týdnech,“ řekl jeden z uprchlíků ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy.
Někteří se navzdory varování snaží dostat i na sever. Izraelská armáda přitom shazovala letáky, že válka ještě neskončila a že na severu, kam patří i město Gaza, je stále bojová zónu a civilisté se tam nemají vracet. „Návrat na sever je zakázán a velmi nebezpečný!“ varují podle AFP letáky.
„Jsem velmi šťastný za to příměří, ale domů stále nemůžu,“ řekl serveru BBC Palestinec, který do Chán Júnisu utekl z uprchlického tábora Džabálija na severu. „Doufáme, že příměří bude prodlouženo a všichni se vrátíme domů,“ dodal. „Nechali jsme doma v panice při útěku před bombardováním všechno, majetek, peníze, všechny věci,“ řekla BBC Palestinka Džihana Kanánová.
Další Palestinec pocházející ze severu Pásma Gazy agentuře AFP řekl, že domů nepojede, ale aspoň si trochu vydechne po 48 dnech bombardování. „Doufám, že také dostaneme něco z humanitární pomoci. Už nemůžeme sehnat ani chleba,“ uvedl Chálib Halabí. Bombardování totiž zničilo i řadu pekáren.
Další Palestinec Raíd Šákir, který je nyní v Rafáhu, doufá, že dočasný klid zbraní je prvním krokem k trvalému příměří. „Potřebujeme příměří, abychom mohli ošetřit zraněné, aby se lidé mohli trochu zotavit, protože vysídlení lidé zažívají nevýslovnou tragédii,“ řekl Šákir. V Pásmu Gazy kvůli izraelskému ostřelování a blokádě přestaly fungovat už dvě třetiny nemocnic a ty zbylé jsou přeplněné a rovněž jim dochází zdravotnický materiál i palivo potřebné pro generátory elektřiny.