Kdo letos bojoval za svobodu slova? SOSP představí laureáty i anticenu
CENY SOSP
Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) se chystá ve čtvrtek 21. listopadu odhalit držitele letošních cen za svobodu projevu. Tisková konference začne v 10:00 hodin a bude živě vysílána na platformě YouTube, kde diváci budou moci pokládat své dotazy. Ceny budou slavnostně předány už během společenského večera 20. listopadu.
Podle organizátorů je smyslem ocenění „vyzdvihnout příklady odvážných jednotlivců i organizací, kteří se dlouhodobě staví na podporu ubývající svobody slova proti umlčování nepohodlných názorů.“
„Svoboda projevu je základní podmínkou pluralitní demokracie,“ zdůraznila SOSP. „Zejména v době, kdy si připomínáme 35. výročí listopadu 1989, je potřeba si uvědomit, jak křehká tato svoboda může být.“
Projekt ocenění byl zahájen letos v březnu a zahrnoval veřejné nominace, jejichž uzávěrka proběhla 16. října. „Máme více než tisícovku nominací, ale při výběru finalistů hraje klíčovou roli kvalita a konkrétnost zdůvodnění, nikoliv počet nominací,“ uvedl Vlastimil Veselý, ředitel SOSP. Podle něj byla cílem projektu nejen podpora známých osobností, ale také zviditelnění méně známých hrdinů, kteří se dokázali postavit za své kolegy i za svobodu slova.
Složení poroty a proces rozhodování
O udělení cen rozhodovala porota složená z významných osobností veřejného života, včetně členů mediálních rad, novinářů a aktivistů. Předsedou poroty byl Vadim Petrov, člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. „Jde o ocenění, které má připomenout, že svoboda projevu není samozřejmostí, a vyzdvihnout ty, kteří za ni aktivně bojují,“ uvedl Petrov. Dalším bude například Daniel Vávra, spoluzakladatel a herní vývojář.
Dalšími členy poroty byli například ombudsman Stanislav Křeček, moderátorka Martina Kociánová či publicista Miroslav Korecký. Na seznamu nominovaných se objevily jak známé osobnosti z médií, tak organizace i jednotlivci, kteří se postavili proti cenzurní legislativě a umlčování nepohodlných názorů.
Vedle ocenění za svobodu projevu uděluje SOSP také tzv. anticenu, která má upozornit na ty, kdo se podle organizátorů aktivně podílejí na omezování svobody projevu. „Nebojme se ukázat na ty, kteří svobodu slova pošlapávají, a dejme najevo, že jejich kroky odmítáme,“ dodal Vávra.
Tisková konference představí nejen letošní laureáty, ale také podrobnosti o rozhodovacím procesu poroty a celém projektu veřejných nominací.