Krokodýlí samice se dokáží rozmnožovat bez samců. Vědci popsali první případ
KROKODÝLÍ MLÁDĚ BEZ OTCE
První případ samobřezosti u samičky krokodýla amerického zaznamenali vědci v zoologické zahradě v Kostarice. Plod, který se vyvinul ve vajíčku, byl z 99,9 procenta geneticky identický s matkou, což potvrzuje, že nemá žádného otce, informoval zpravodajský server BBC News.
Fenomén takzvaného "panenského porodu" už byl zaznamenán u některých druhů ptáků, ryb a jiných plazů, ale ještě nikdy u krokodýlů. Vědci soudí, že tato vlastnost, odborně známá jako partenogeneze, by mohla být zděděna po evolučních předcích, což by znamenalo, že samobřezosti mohli být schopní i dinosauři, uvádí výzkum zveřejněný v odborném časopise Biology Letters.
Vajíčko snesla 18letá samička krokodýla amerického v kostarickém Parque Reptilania v lednu 2018. Plod uvnitř vajíčka byl plně vyvinutý, ale nevylíhl se a uhynul. Vědci plod prozkoumali a zjistili, že se z více než 99,9 procenta geneticky shoduje s matkou.
"Setkáváme se s tím u žraloků, ptáků, hadů a ještěrů, a je to pozoruhodně časté a rozšířené," řekl BBC doktor Warren Booth, který fenomén partenogeneze studuje už 11 let. Důvodem, proč tento jev dosud nebyl zjištěn u krokodýlů, podle něj je, že ho u nich lidé nehledali.
"Když lidé začali chovat hady jako domácí mazlíčky, zaznamenali jsme velký nárůst ohlášených případů partenogeneze," řekl Booth. "Ale běžný chovatel plazů doma nemá krokodýla," dodal.