Chopí se Musk čínských otěží? TikTok tlačí čas, možný zákaz v USA se blíží
OSUD SÍTĚ TIKTOK V USA
Budoucnost TikToku ve Spojených státech zůstává nejistá. Pokud čínská mateřská společnost ByteDance do 19. ledna neprodá americké aktivity TikToku, hrozí, že sociální síť bude v USA zakázána. Americká vláda a zákonodárci tvrdí, že TikTok představuje bezpečnostní riziko kvůli vazbám na Čínu. Případ momentálně projednává americký nejvyšší soud. Ve hře je podle Bloombergu možnost, že síť v USA koupí Elon Musk. Majitelé TikToku zatím ale v této souvislosti hovoří o "čisté fikci".
Agentura Bloomberg uvedla, že čínští představitelé zvažují různé možnosti řešení situace. Jednou z nich je, že by provoz amerického TikToku převzala sociální síť X Elona Muska. „Čínští představitelé zatím nedospěli k rozhodnutí. Není ani jasné, zda o diskusích ví ByteDance (vlastník TikToku), samotný Musk nebo americký TikTok,“ uvedl Bloomberg.
Musk se k záležitosti možného převzetí TikToku zatím nevyjádřil, nicméně nejmenovaný zástupce společnosti ByteDance tvrzení Bloombergu pro magazín Variety zpochybnil. „Nemůžete očekávat, že budeme komentovat čistou fikci,“ řekl pro server zástupce TikToku. Hodnota amerických aktivit TikToku se odhaduje mezi 40 a 50 miliardami dolarů (až 1,23 bilionu Kč).
Peking preferuje, aby TikTok zůstal ve vlastnictví ByteDance, což umožňuje takzvaná zlatá akcie, kterou čínská vláda drží. Podle Bloombergu však diskuse o alternativách odrážejí obavy z amerických tlaků.
Musk, který v roce 2022 koupil sociální síť Twitter (dnes X) za 44 miliard dolarů, stále splácí rozsáhlé půjčky a na zisku TikToku by rozhodně netratil. Mohlo by mu to pomoci přilákat inzerenty a těžit z uživatelských dat pro jeho společnost xAI zaměřenou na generativní umělou inteligenci.
Alternativy TikToku: RedNote zažívá vlnu popularity
Mezitím si mezi americkými uživateli získává oblibu čínská sociální síť Xiaohongshu, známá v USA jako RedNote. Aplikace, která připomíná Instagram, se dostala na vrchol žebříčků stahování na iPhonech v USA. „Americký zájem o RedNote ukazuje na potenciál globální expanze, ale společnost se zatím zaměřuje na čínský trh,“ řekla Olivia Plotnicková, zakladatelka agentury Wai Social, deníku Financial Times.
Přestože většina obsahu na platformě je v mandarínštině a chybí funkce překladu, uživatelé z USA ji stále častěji využívají a hromadně na ni začínají přecházet i přední influenceři hledající alternativy k TikToku. „Někteří uživatelé o sobě hovoří jako o ‚uprchlících z TikToku‘,“ podotýká Financial Times.
Xiaohongshu ale čelí výzvám, jak vyhovět rozdílným očekáváním čínských a západních uživatelů ohledně moderování obsahu. Navíc se snaží upevnit pozici na domácím trhu a rozvíjet e-commerce.
Společnost byla loni oceněna na 17 miliard dolarů a plánuje vstup na burzu v Hongkongu. Čeká však na vyjasnění čínské politiky vůči zahraničním trhům a sdílení dat. Podle odborníků by platforma mohla čelit omezením kvůli přeshraničnímu sdílení informací o čínských spotřebitelích.
Rozhodnutí se blíží
Americká vláda TikToku loni v dubnu stanovila lhůtu do 19. ledna na ukončení vazeb s ByteDance. Pokud nebude požadavek splněn, může být TikTok v USA zakázán. Opatření však kritizují některé organizace, včetně Americké unie občanských práv (ACLU), které jej považují za útok na svobodu projevu.
Jak rozhodne americký nejvyšší soud a jaké řešení zvolí čínská strana, zůstává otázkou. Hrozba zákazu však již nyní výrazně mění trh sociálních sítí a nutí uživatele i společnosti hledat nové cesty.