Meloniová rezignuje na funkci předsedkyně ECR. Jako nástupce podpoří Morawieckého
MELONIOVÉ PŘEDSEDNICTVÍ
Premiérka Giorgia Meloniová v neděli na politickém shromáždění oznámila, že hodlá skončit ve funkci předsedkyně středopravicové frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Jde o politickou skupinu v Evropském parlamentu. Jako nástupce podpoří Meloniová bývalého polského premiéra Mateusze Morawieckého, píše server Euractiv.
Ve svém hodinovém projevu na nedělním výročním zasedání strany v Římě Meloniová řekla, že souhlasila prodloužením svého mandátu, když o to byla požádána, ale nyní, po skončení voleb, věří, že již splnila své povinnosti. „Mám v úmyslu odstoupit z funkce předsedkyně Evropských konzervativců. ECR si zaslouží stálého lídra a očekávám, že mezi kandidáty bude i Morawiecki. Mateusze, tento potlesk potvrzuje naši podporu v této výzvě,“ dodala.
Meloniová čelila kritice členů parlamentní komise pro dohled nad RAI z řad Demokratické strany. Ti odsoudili státní televizi za to, že její projev odvysílala v přímém přenosu, a označili tuto událost za stranickou záležitost, nikoli za věc celostátního významu. „Projev premiérky byl vysílán živě ze stranické akce, nikoli z institucionálního fóra,“ uvedli členové parlamentní komise. „Prošetříme, zda vysílací čas poskytnutý Meloniové odpovídá vysílacímu času poskytovanému lídrům jiných politických stran. Pokud je to pro Meloniovou přijatelné, měl by stejný standard platit i pro ostatní,“ dodali.
Italská premiérka si velkou část svého projevu vyhradila pro útoky na své politické soupeře, konkrétně zmínila předsedkyni Demokratické strany (PD) Elly Schleinovou, generálního tajemníka odborového svazu CGIL Maurizia Landiniho a bývalého premiéra Romana Prodiho.
Nejtvrdší kritiku si však vysloužil odborový předák Maurizio Landini, který svolal na konec listopadu generální stávku a který byl obviněn z podněcování k násilí. „Podněcující jazyk, který použil, neměl v italské historii obdoby. Kdybychom takový tón použili my, OSN by zasáhla,“ uvedla Meloniová. Dále obvinila odborového předáka, že pracuje spíše pro levici než pro dělníky.
Na zasedání vystoupil také libanonský premiér Nadžíb Mikátí, který vyzdvihl zásadní roli Itálie při podpoře mírové mise UNIFIL v jižním Libanonu, která je nezbytná pro udržení dohody o příměří. Mikati zdůraznil, že dodržování podmínek příměří je zásadní pro dosažení dlouhodobé stability v regionu.
Ve zbytku Evropy si mezitím Giorgia Meloniová získává určitou přízeň a v současné době je považována za cestu, jak získat zpět důvěru nastupujícího prezidenta Trumpa. Během svého posledního funkčního období Trump označil Evropu za „nepřítele“ Spojených států. Tentokrát má Meloniová potenciál tuto situaci zvrátit, mimo jiné díky jejich společnému příteli Elonu Muskovi.