VIDEO: Jihu Ukrajiny hrozí zaplavení. Přetéká poškozená přehrada zabraná Ruskem
POVODNĚ NA UKRAJINĚ
Kromě války hrozí jihu Ukrajiny i záplavy. Hladina vody v Ruskem kontrolované přehradě, která zásobuje jih Ukrajiny pitnou vodou, dosáhla 30letého maxima. Její náhlé zvýšení zvyšuje možnost záplav. S odhalením přišla francouzská společnost Theia, která z místa pořídila satelitní snímky. Informuje deník The New York Times. Podle blogerů se voda nekontrolovatelně valí přes poškozenou hráz.
Veškerou moc nad přehradou i nedalekou elektrárnou, která má zásadní význam pro řízení hladiny vody v nádrži, mají ruské síly. Přehrada, která leží podél frontové linie, byla po celou dobu války místem napětí. V srpnu se ukrajinské dělostřelectvo zaměřilo na most podél přehrady, v listopadu pak Ukrajinci úmyslně zničili část silnice přímo nad vraty přehrady a provedly výbuch v blízkosti životně důležité infrastruktury přehrady.
Podle dostupných snímků přehrady se v posledních dnech skutečně voda dostala až přes horní hranu hráze. Záběry z konce loňského roku navíc ukazují, že nejméně tři z vrat, která řídí průtok vody přehradou, byla otevřena. Zřejmě za tím stojí ruské síly, které mají pod kontrolou i nedalekou elektrárnu Kachovka.
They opened the floodgates of the #Kakhovka HPP because they want to receive the Charles Darwin Award.
— Aurora Borealis (@aborealis940) May 17, 2023
"The occupiers released water flows at the Kakhovka HPP and flooded their own positions," the Center for Investigative Journalism reports 🤣🤣🤣🤡🤡🤡 pic.twitter.com/VG0hZ04cj0
Není jasné, jak přesně došlo k tomu, že se hladina vody o tolik zvýšila. Bývalý meteorolog amerického letectva a Národního úřadu pro oceán a atmosféru David Helms, který se zabývá výzkumem přehrady, ale uvedl, že ruské síly zřejmě udržovaly příliš málo otevřených vrat, aby mohly kontrolovat tok zimního tání sněhu a jarních dešťů.
Aktuální vývoj ohledně přehrady je dramatickým obratem. Ještě před několika měsíci totiž hladina vody v nádrži dosáhla historického minima. Tehdy ukrajinští představitelé vyjádřili obavy z nedostatku vody pro pití, zemědělství a chlazení nedaleké Záporožské jaderné elektrárny. Koncem února se pak hladina vody nacházela téměř dva metry pod svým obvyklým průměrem.