Vyslání vojáků na Ukrajinu není tabu. Nedělám z nich strašpytle, říká Černochová
O BUDOUCNOSTI ARMÁDY
Jaká je aktuální situace v české armádě? Půjdou tuzemští vojáci na Ukrajinu a jak to vypadá v jejich řadách? Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS nastínila důvody, proč chce Česko zvyšovat obranné výdaje, hájila nákup letounů F-35 i připravenost vyslat vojáky do zahraniční mise — včetně Ukrajiny, pokud o to požádají spojenci z NATO. Bezpečnostní situace ve světě se stává natolik závažnou, že odchází z armády až 5 procent profesionálních vojáků, uvádí průzkum z roku 2022.
Ministryně připustila možnost, že by Česká republika mohla podpořit případné alianční nasazení vojáků i na Ukrajině, pokud by se k tomu Severoatlantická aliance rozhodla. „Jsem připravená předložit Parlamentu návrh na vyslání mise, třeba i na Ukrajinu, pokud o to spojenci požádají,“ uvedla. „Není to o tom, že bych dělala z vojáků strašpytle,“ hájila se Černochová. „Každý člověk přemýšlí v širších kontextech — mají rodiny, děti, zažili už tři mise, na čtvrtou se jim třeba nechce.“
Průzkum podle Černochové uváděl, že 42 procent vojáků opouští armádu kvůli nákladům na dojíždění. „Platy poddůstojníků jako problematické a důvod pro odchod označilo 19 procent a špatná bezpečností situace byla nejdůležitějším důvodem pro odchod u 5 procent dotázaných. Tento sběr dat se dělal v září 2022 a tedy sedm měsíců od začátku války na Ukrajině. A už po té době si pět procent vojáků říkalo, že se bezpečnostní situace horší a je to důvod k tomu, že bych se zamýšlel nad prodloužením kontraktu,“ uvedla ministryně pro CNN Prima News.
Černochová se důrazně ohradila, že by řekla, že vojáci mají strach. „Řekla jsem, že na základě průzkumu je pro 5 procent vojáků bezpečnostní situace ve světě nejdůležitějším důvodem pro odchod,“ doplnila. „Pokud bychom se na to ptali dnes, tak mohou být čísla klidně stejná anebo vyšší. S lidmi mluvím a oni vám samozřejmě neřeknou, že nechtějí do války, protože jsou to vojáci a byli připraveni na to, že do ní mohou jít, ale když se s nimi poté bavíte neformálně, tak mi třeba řeknou, že už byli ve třech misích a na čtvrtou už jet nechtějí,“ řekla.
EDITORIAL: Věčné války názorových bublin
Koalice Spolu podle Černochové staví obranu a bezpečnost jako jeden z hlavních pilířů kampaně do nadcházejících voleb. „Nechci ale válkou strašit,“ ujistila. V rozhovoru rovněž podrobně popsala, na co šlo 159 miliard korun z obranného rozpočtu roku 2024.
32,5 miliardy Kč na platy vojáků.
26 miliard Kč na víceúčelové letouny.
8 miliard Kč na střední transportní letoun.
5,2 miliardy Kč na pásová bojová vozidla.
2,7 miliardy Kč na tanky Leopard 2A4.
Podle ministryně jde o důsledky dlouhodobé podfinancovanosti obrany. „Za 20 let se nenaplnilo závazné dvě procenta HDP, vznikl tak investiční dluh až bilion korun,“ uvedla.
Klíčem je nábor a udržení vojáků v armádě. Zároveň připustila, že armáda čelí nedostatku lidí. Chybí nejméně 6 000 vojáků, podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky může být potřeba až 13 000 nových. Resort proto zavedl náborový příspěvek až milion korun a plánuje zvýšit příjmy současných vojáků.
Udržení stávajících vojáků je možná ještě náročnější než nové nábory. „Od 1. července 2025 si vojáci nepolepší o stokoruny, ale o tisícikoruny. Od ledna dostanou navíc 1 500 korun měsíčně, výkonnostní příplatky se zvyšují podle hodnosti,“ shrnula ministryně. „Odstranili jsme i problémy s ubytováním. Snížili jsme ceny vojenských ubytoven na polovinu — z 7 000 na 3 500 korun.“
Podle Černochové tak Česko nesmí váhat s modernizací a posilováním armády. „Pokud to neuděláme, troufne si na nás každý,“ uzavřela s tím, že současné výdaje jsou nezbytnou investicí do bezpečí.
Jedním z nejostřeji sledovaných bodů obranné politiky vlády Petra Fialy je nákup amerických stíhaček F-35. Černochová odmítla kritiku, že vláda nákup letounů prosadila bez veřejné debaty. „Pořízení F-35 vzešlo z odborné analýzy a požadavku Armády ČR,“ vysvětlila. „Na trhu neexistuje jiný letoun 5. generace a bez něj nebudeme schopni plnit alianční úkoly po roce 2040.“
Na adresu šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který by raději volil francouzské Rafale, odpověděla: „Rozhodnutí jednat s USA vychází z armádní analýzy. F-35 bude nosnou platformou Aliance.“ Kromě toho v úterý vyšla zpráva, že Švédsko předložilo České republice novou nabídku na prodloužení využívání letounů JAS-Gripen. Armáda by po roce 2027 mohla využívat 12 letounů místo nynějších 14, za pronájem, servis a výcvik by podle současného kurzu Česko zaplatilo 16,65 miliardy korun včetně DPH.
SOUVISEJÍCÍ: Švédsko předložilo Česku novou nabídku na gripeny. Cena je výhodnější než dříve, říká obrana
České ministerstvo sdělilo, že aktuální nabídka je cenově výhodnější než dřívější návrhy, s nimiž nebylo spokojeno. Nabídku nyní vyhodnocuje. Česko si 14 švédských letounů JAS-39 Gripen pronajímá za zhruba 1,7 miliardy korun ročně. Vláda se Švédskem jedná o prodloužení pronájmu do roku 2035, kdy gripeny nahradí 24 amerických letounů F-35.