Žádostí o předčasné důchody dál masivně přibývá
PŘEDČASNÉ DŮCHODY
Spolu s chystanými změnami v důchodovém systému zaplavily na jaře úřady práce i dotazy lidí v předdůchodovém věku. Zabývají se tím, zda se jim radši nevyplatí odejít do penze předčasně za stávajících podmínek. A zdá se, že zvědavost kopíruje i nárůst žádostí. Při meziročním srovnání podle dat ČSSZ poskočil v květnu počet žádostí čtyřnásobně. Od začátku roku pak úřad sepsal kolem padesáti tisíc žádostí o předčasné důchody. Část z nich ale ještě zřejmě stále „dobíhá“ z loňské rekordní vlny, kterou rozdmýchalo ministerstvo práce.
Celkem letos za prvních pět měsíců sepsala ČSSZ 105 700 žádostí o penzi. Z nich téměř 49 500 se týkalo předčasné penze. Stále tak zůstávají tisíce žádostí, které se úřadu nepodařilo vyřídit v zákonných lhůtách. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se už dřív za prodlení a potíže omluvil. Řekl, že za zpoždění může velký nápor na úřad kvůli mimořádným valorizacím, předčasným penzím a výchovnému.
Ačkoliv o podobném náporu na předčasné penze jako na konci minulého roku zatím nemůže být řeč, zvýšený zájem neustává. „V současné době se sepisuje samozřejmě podstatně větší počet žádostí o starobní důchod před dosažením důchodového věku, než bývá běžné. Tato situace trvá již delší dobu. V květnu loňského roku se sepsalo 2 710 žádostí o tento důchod, v letošním květnu to bylo 12 881 žádostí,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.
Roste pak také počet přijatých formulářů, kterými lidé uplatňují nárok na zachování důchodu za panujících podmínek, tedy tiskopis, který vznikl v minulém roce kvůli náporu žádostí. „Od začátku roku 2023 do konce května jich bylo podáno 4 520, z toho v květnu to bylo 3 058 žádostí. Není však sledováno, zda klient sepisuje žádost o předčasný starobní důchod, který bude od přiznání pravidelně čerpat, jelikož ukončil pracovní poměr, nebo zda se jedná o tzv. ,výpočtovou zamítačku‘ (odloženou výplatu předčasného důchodu – pozn. red.) bez řádné výplaty důchodu. Zároveň není možné určit, kolik žádostí je sepisováno v souvislosti s připravovanými změnami,“ dodala Jitka Drmolová.
Chystané změny mezitím prostupují sněmovnou, postoupily na jednání do výborů. Důchody se navyšují pravidelně vždy od ledna. Nyní se zvedají o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd. Od příštího roku by to mělo být o růst cen pro domácnosti důchodců a o třetinu růstu reálných mezd, tedy stejně jako před rokem 2018.
Předčasný důchod by měl být možný nejvýše tři roky před dosažením důchodového věku místo nynějších až pěti let. Jít by do něj mohli lidé, kteří pracovali a platili odvody 40 let, teď je to 35 let. Pobíraná částka v předčasném důchodu by se měla krátit víc než dosud. Penze se skládá ze dvou částí. Solidární základní výměra je stejná pro všechny a v zásluhovém procentním díle se odrážejí odpracované roky, výše odvodů z výdělků a počet dětí. Podle novely by se u předčasného důchodu až do řádného termínu zásluhová část nevalorizovala.
Pokud by se ceny zvedly nejméně o pět procent od posledního přidání, měli by důchodci a důchodkyně stejně jako teď při mimořádné valorizaci dostat víc peněz. Pobírat by měli dočasný přídavek a zvednout by se jim měla i zásluhová část penze, ovšem prakticky rovněž dočasně. O kolik procent by totiž zásluhový díl v předchozím roce kvůli zdražování rostl, o tolik procent by bylo jeho běžné navýšení pak nižší. Dočasný přídavek a zvýšení procentních výměr má odrážet 60 procent růstu cen.
Žádostí o předčasný důchod v loňském roce výrazně přibylo poté, co ministerstvo práce v polovině října upozornilo na výhodnost předčasných důchodů po mimořádných protiinflačních valorizacích. Dřívější penze tak byla o několik stokorun až pár tisícikorun vyšší než řádná nová penze, kterou úřad vypočítá letos. Zájem o předčasnou penzi projevilo loni 120 000 lidí. Třetina lidí si nechala důchod vyplácet, třetina si ho nechala přiznat a peníze zatím nepobírá. S třetinou se úředníci dohodli, že jejich záležitost budou kvůli nedostatečné kapacitě řešit až letos. Loňské výhodnější podmínky jim ale uznají.
Podle ČSSZ v polovině května měla správa 22 400 žádostí o starobní důchod, které vyřizovala déle než 90 dnů. K 16. červnu jich evidovala 12 500. Z nich 6325 se týkalo předčasných penzí. Situace by se podle úřadu mohla stabilizovat do konce června.