Česko v růstu mezd zaostává, předběhli ho už i Poláci. Propad Německa je pro ČR problém
VÝVOJ EKONOMIKY
Česká ekonomika mírně roste, nicméně růst mezd je například ve srovnání s Polskem pomalejší. Na vině je podle ekonomů mimo jiné vyšší úspěšnost polské ekonomiky, jejich větší trh, ale také slabé české odbory či rozpočtová disciplína české vlády. Pokles německé ekonomiky – respektive oddálení jejího oživení – může být pro Česko dalším problémem.
V posledních dnech se hodně diskutuje o tom, že v Polsku rostou mzdy rychleji než v Česku. Podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka je srovnávání mezd mezi jednotlivými zeměmi téměř nemožné s ohledem na rozdílný podíl šedé zóny a zdanění, nicméně obecně lze podle něj potvrdit alespoň základní trendy.
„V první řadě je polská ekonomika v čase mnohem úspěšnější než ta česká. Nejenže dokázala vytěžit maximum peněz z fondů EU, ale i účelně je proinvestovat tam, kde to bylo nejvíce potřeba, a sice do infrastruktury. Vytváří si tak dlouhodobě podmínky pro vyšší potenciální růst a tím i zajišťuje pozitivní vývoj životní úrovně obyvatel. My jsme měli vždy hromady priorit a roztříštěných programů, takže výsledky nemohou vypadat tak impozantně jako v případě Polska,“ uvedl pro Echo24 Dufek.
Týdeník Echo: Fiala se koupe na Elbě, Bartoš v digitalizaci a paní Danuše čeká a čeká
Připomněl také, že Polsko je přibližně čtyřikrát větší země ve srovnání s ČR co do počtu obyvatel. „Znamená to větší trh a menší závislost na zahraničním obchodu. Polsko je tak do značné míry ušetřeno důsledků negativních výkyvů německého hospodářství, zatímco česká ekonomika vzhledem ke své subdodavatelské pozici nikoliv,“ poukázal Peterka na fakt, že z nižší úrovně se roste i díky rozumné hospodářské politice rychleji.
Analytik České spořitelny Michal Skořepa redakci sdělil, že aktuální růst mezd je v Česku v porovnání s Polskem i dalšími zeměmi poměrně pomalý jednak v důsledku poměrně slabých odborů, ale jde také o odraz výrazně větší rozpočtové disciplíny české vlády. „Ta se v poslední době víc než vlády jinde ve střední Evropě snažila šetřit, a to mimo jiné skrze pomalý růst platů ve veřejném sektoru, takže mzdová nákaza z platů státních zaměstnanců do zbytku ekonomiky je v Česku záporná. Také ohledně růstu minimální mzdy se česká vláda drží relativně při zemi,“ uvedl Skořepa.
Vzhledem k dlouhodobému napětí na českém trhu práce lze podle něj říct, že česká zaměstnanecká populace zřejmě dává přednost vysoké zaměstnanosti za cenu nízkých mezd.
PODCAST: Vyšší poplatky pro ČT a rozhlas rozdělují společnost! Přispívá to k její radikalizaci, říká Gregor
Německý problém s konkurenceschopností
Důsledky nízkých českých mezd se objevují v různých oblastech. „Pro růst ekonomiky to znamená slabší domácí poptávku, ale na druhé straně vyšší konkurenceschopnost produkce pocházející z Česka, a tedy vyšší poptávku ze zahraničí. Dalším důsledkem je například slabší výnos daně z příjmu nebo vysoká relace cen nemovitostí k průměrné mzdě,“ dodal Skořepa.
Zmíněné výkyvy německé ekonomiky mají naopak na Česko velký vliv. Berlín tento týden vykázal za druhé čtvrtletí mezikvartální pokles HDP o 0,1 procenta (Česko hlásí růst o 0,3 %). „Vzhledem k podobné struktuře české a německé ekonomiky a k jejich úzkému propojení je oddalování německého oživení nepříjemným signálem i pro českou ekonomiku, na kterou toto oddalování dopadá jen s malým zpožděním,“ řekl redakci Skořepa.
Německo je naším hlavním obchodním partnerem, kam směřuje téměř třetina českého exportu. „A je v tuto chvíli vlastně jedno, jestli končí na tamním trhu nebo se dál reexportuje. Německo začíná mít problém s konkurenceschopností na zahraničním i domácím trhu, a to především v důsledku velmi drahých energií. Tradiční automobilový průmysl navíc zatlačilo do elektromobility, kde se ovšem moc nechytá,“ uvedl ekonom Dufek.
„Pro mě asi nejvíce zarážející je avizovaný propad investic do budov a strojů. Celkové investice totiž klesají navzdory masívním částkám směřovaným do oblasti investic v energetice. Situace ve firmách (mimo energetiku) tak je nejspíš ještě horší, než na první pohled vypadá,“ dodal s tím, že jestliže velká část evropské (a německé) ekonomiky letos jede na cestovním ruchu, moc příležitostí pro české exportéry tím nevzniká.