Až 40 % Američanů pochybuje o regulérnosti nadcházejících voleb
AMERICKÉ VOLBY
Zhruba 40 procent Američanů má podle průzkumů pochybnosti o regulérnosti nadcházejících listopadových prezidentských a kongresových voleb ve Spojených státech. Odborník na volební právo a zakladatel nezávislého Střediska pro volební inovace a výzkum (CEIR) David Becker však ujišťuje, že zajištění spravedlivého hlasování nebylo nikdy na lepší úrovni, než je tomu dnes.
"Naše volby jsou nyní bezpečnější, transparentnější a ověřitelnější, než tomu bylo kdykoli dříve," řekl Becker v rozhovoru se zpravodajskou televizí CNN. Očekává se, že přes 95 procent voličů odevzdá své hlasy na papíře, což je podle experta z bezpečnostního hlediska tou nejlepší možností.
"Máme více auditů těchto hlasovacích lístků, které tak ověří výsledek strojového sčítání. Tyto audity mají podobu ručního sčítání hlasů, aby byla jistota, že čísla strojového počítání budou sedět," řekl Becker.
Ne všichni američtí voliči ale Beckerovu důvěru ve volební systém sdílejí. Průzkum střediska Pew Research z letošního léta ukazuje, že důvěru ve spravedlivé a přesné volby má zhruba 61 procent lidí, zbývajících 39 procent o regulérnosti pochybuje, případně v ni vůbec nevěří. K podobnému výsledku v sondáži dospěla i Vanderbiltova univerzita. Ta rovněž zjistila, že lidé více důvěřují úřadům a institucím ve svém regionu než v jiných částech USA, takže 71 procent respondentů věří, že právě jejich hlas bude sečten správně.
Becker však tvrdí, že Američané si mohou být jistí, že výsledky budou přesné v celé zemi. Dokazují to podle něj současné předvolební právní spory a také někdejší soudy po volbách v roce 2020, které pravidla a výsledky nijak nezpochybnily.
Volební expert rovněž poukázal na to, že pro Američany je nyní snadnější se do hlasování zapojit. "Více voličů než dříve může hlas odevzdat předčasně: 97 procent voličů má možnost odevzdat hlas před termínem voleb, všichni s výjimkou těch ze států Alabama, Mississippi a New Hampshire," řekl. Lidé ve 36 státech a také v oblasti hlavního města Washingtonu mohou hlasovat rovněž poštou.
Zpochybňování důvěry v americké volby je často spojováno s někdejším prezidentem a nynějším republikánským kandidátem na hlavu státu Donaldem Trumpem, který nešetří kontroverzními vyjádřeními. Podle CNN ale přesvědčení o spravedlivosti hlasování klesá již roky, za Trumpovy éry však pokles zrychlil. Becker k tomu poznamenal, že otázka důvěry ve volby se mění i podle vítězných stran.
"Takže v roce 2004 měli větší důvěru (ve volby) republikáni než demokraté. V roce 2008 to bylo obráceně, celkově to ale bylo na stejné úrovni," řekl Becker. V roce 2004 obhájil křeslo v Bílém domě republikán George Bush mladší a o čtyři roky později vyhrál demokrat Barack Obama. Za Trumpa však podle Beckera nastal zlom, kdy všudypřítomné lži o volebním systému vyvolaly u republikánských voličů vážné pochyby.
Sám Trump opakovaně bez důkazů hovoří o podvodech, kvůli kterým v roce 2020 prohrál volby s demokratem Joe Bidenem. Trumpova kampaň už v dubnu oznámila, že chce ve volebních místnostech rozmístit 100.000 dobrovolníků včetně právníků, kteří budou na regulérnost sčítání hlasů dohlížet. Vyslání takovýchto pozorovatelů je v USA běžné, výjimečný je ale počet, jaký republikáni plánují. Média v této souvislosti uvádějí, že by to ve volebních místnostech mohlo vyvolat chaos a že někteří voliči demokratické prezidentské kandidátky Kamaly Harrisové by to mohli vnímat jako zastrašování či nátlak.
Becker pochybuje, že republikáni budou schopni takové masivní pozorování zorganizovat. "A pokud ano, jsem přesvědčen, že volební komise a policie zajistí dodržování práva a také toho, že pozorovatelé budou plnit svou funkci, což je být ušima a očima, a rozhodně ne obtěžovat voliče," dodal.